სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების განვითარებისათვის რეკომენდაციები შემუშავდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი იაპონიის საერთაშორისო თანამშრომლობის სააგენტოს (JICA) საქართველოს ოფისის მუდმივ წარმომადგენელს, იუკიჰო ეჯირის და საქართველოში სამუშაო ვიზიტით მყოფ სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების ექსპერტთა ჯგუფის წევრებს შეხვდა.
ექსპერტთა ჯგუფის ხელმძღვანელმა, ოკუდა ჰისაკათსუმ შეხვედრის მონაწილეებს სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების განვითარების კუთხით შემუშავებული რეკომენდაციები გააცნო.
,,ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ ექსპერტთა რეკომენდაციები აბსოლუტურად ემთხვევა სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების განვითარების მიმართულებით საქართველოს მთავრობისა და გარემოსა დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ხედვას. ვფიქრობთ, რომ ერთობლივი ძალისხმევით უფრო დავაჩქარებთ კოოპერატივების განვითარების ტემპს, სრულყოფილს გავხდით იმ მიდგომებს, რომელიც საშუალებას მისცემს კოოპერატივებში გაერთიანებულ თითოეულ ფერმერს, რაც შეიძლება სწრაფად მიიღოს ეკონომიკური სარგებელი“, -აღნიშნა გიორგი ხანიშვილმა.
შემუშავებული რეკომენდაცია მოიცავს საქართველოში „ერთი თემი ერთი კოოპერატივის“ წარმატებული მაგალითის შექმნას. კოოპერაცია არის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი გზა იმისათვის, რომ სოფლებში შეიქმნას კოოპერატივები, რაც დამატებით სამუშაო ადგილების გაჩენას და სოფლიდან მიგრაციის შეჩერებას შეუწყობს ხელს.
„ვიზიტის ფარგლებში, შევხვდით საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში მოქმედი კოოპერატივების წარმომადგენლებს. სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტოსთან თანამშრომლობით, კოოპერატივების განვითარებისთვის რეკომენდაციები შევიმუშავეთ. კოოპერატივების გაძლიერებისათვის ასევე მნიშვნელოვანია მეპაიეთა ცოდნის ამაღლება და მენეჯმენტის უნარების გაძლიერება“, - აღნიშნა ექსპერტთა ჯგუფის ხელმძღვანელმა, ოკუდა ჰისაკათსუმ.
სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების ექსპერტთა საქართველოში ვიზიტი განხორციელდა სამინისტროს უწყების - სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტო და იაპონიის საერთაშორისო თანამშრომლობის სააგენტოს (JICA) ერთობლივი პროექტის „ბიზნესზე ორიენტირებული სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების შექმნა საქართველოში“ ფარგლებში.
პროექტის მომდევნო ეტაპი გულისხმობს სასწავლო კურსის შედგენას, რომელსაც სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების წევრები იაპონიაში გაივლიან.

Recommendations have been developed for Agricultural Cooperatives
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Giorgi Khanishvili hosted the Resident Representative of Japan International Cooperation Agency (JICA), Yukiko Ejiri and members of the Experts Group of Agricultural Cooperatives in Georgia.
The Head of the expert group, Okuda Hisakatsu, introduced the participants with the recommendations on the development of agricultural cooperatives.
“ The experts' recommendations setting focus on the development of agricultural cooperatives absolutely coincide with the vision of Georgian Government and the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, accordingly, this fact is of utmost importance for us. We believe, that through joint efforts we will accelerate the pace of development of farm cooperatives, furthermore, we will improve our approaches and help Georgian farmers  united under the cooperatives to get economic benefits in the shortest possible time ”said Giorgi Khanishvili.
The recommendation provides a successful example to create “One Community One Cooperative” in Georgia. Co-operation is one of the important ways to create cooperatives in the villages, which will create additional jobs and stop a growing throng of migrants from the villages.
“During the visit, we held meetings with the representatives of cooperatives from different regions of Georgia. In collaboration with the Agricultural and Rural Development Agency, we have developed recommendations to develop farm cooperatives. Furthermore, increasing knowledge of shareholders and enhancing their management skills to improve future operating performance is crucial for cooperatives ”said Okuda Hisakatsu, head of the expert group.
The agricultural cooperatives’ experts held a visit to Georgia within the joint project of the Agricultural and Rural Development Agency and Japan International Cooperation Agency (JICA)  ''Creation of Business-oriented Agricultural Cooperatives in Georgia''.
The next phase of the project is designing and organizing a training session in Japan for members of agricultural cooperatives.