გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა საქართველოს ტერიტორიაზე გახშირებულ ხანძრებთან დაკავშირებით ბრიფინგი გამართა.
„კლიმატის ცვლილების ერთ-ერთი მძიმე შედეგი გახშირებული ხანძრებია, რაც შესამჩნევია საქართველოშიც. 2020 წლის 1 მარტიდან დღემდე, ტყის ეროვნული სააგენტოს მართვას დაქვემდებარებულ ტყის ფონდში  ხანძრის 43 შემთხვევა დაფიქსირდა და ხანძრის გავრცელების საერთო ფართობმა 546 ჰექტარი შეადგინა. მინდა მადლობა გადავუხადო შსს-ს, საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს და მის ხელმძღვანელობას და თითოეულ თანამშრომელს, რომელიც სალიკვიდაციო სამუშაოებში იღებდა მონაწილეობას“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
2020 წლის 1 მარტიდან დღემდე, საქართველოს ტერიტორიაზე გავრცელებული ტყის ხანძრების შესახებ არსებული ინფორმაცია რეგიონების მიხედვით:
კახეთი 18 კერა - 168 ჰექტარი
სამცხე-ჯავახეთი 1 კერა 1 ჰექტარი
რაჭა-ლეჩხუმი-ქვემო სვანეთი 3 კერა - 60 ჰექტარი
ქვემო ქართლი 5 კერა - 65 ჰექტარი
შიდა ქართლი 2 კერა - 15 ჰექტარი
გურია 4 კერა - 8.5 ჰექტარი
იმერეთი 6 კერა - 16 ჰექტარი
სამეგრელო-ზემო სვანეთი 4 კერა - 200 ჰექტარი (ფართობის სიდიდის მიუხედავად ხანძარი მხოლოდ ქვეტყეზე და ბუჩქნარზე გადავიდა)
მცხეთა-მთიანეთი 1 კერა - 10 ჰექტარი.
ხანძრის ორი შემთხვევა დაფიქსირდა დაცულ ტერიტორიებზე - ბორჯომ-ხარაგაულის ეროვნული პარკის ტერიტორიაზე 800-100 კვ/მ-ზე და ქობულეთის აღკვეთილში - 2,5-3 ჰა ფართობზე. ბორჯომ-ხარაგაულის ეროვნული პარკში ხანძარი ლიკვიდირებულია; ქობულეთის აღკვეთილში შესაბამისი სამსახურები მუშაობენ.

The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili held a briefing to highlight issues related to the frequent outbreaks of fires on the territory of Georgia
''One of the severe consequences of climate change is the frequent outbreak of fires observed in Georgia as well as in other countries. Unfortunately, since March 1, 2020, National Forest Fund managed by the National Forestry Agency detected forest fires at 43 locations of Georgia on a total area of 546 hectares. I would like to express my gratitude to the Ministry of Internal Affairs, the Emergency Management Agency and its leadership and every employee who participated in the process and carried out fire liquidation works ” Levan Davitashvili said.
Since March 1, 2020 till today, information on forest fires spread across different regions of Georgia :
Kakheti - 18 locations, 168 hectares
Samtskhe - Javakheti - one location, 1 hectare
Racha-Lechkhumi and Kvemo Svantei - three locations, 60 hectares
Kvemo Kartli - five locations, 65 hectares
Shida Kartli - two locations, 15 hectares
Guria - four locations, 8.5 hectares
Imereti - six locations, 16 hectares
Samegrelo-Zemo Svaneti - four locations, 200 hectares
Mtskheta-Mtianeti - one location, 10 hectares
(despite the size of the area only the forest and the bushes have been burnt)
The forest fires were detected on two locations in the protected areas of Borjomi-Kharagauli forest and Kobuleti managed reserve. An area of 1,500 square metres was burnt in Borjomi-Kharagauli forest, while about three hectares were burnt in Kobuleti managed reserve.The Fire arose in Borjomi-Kharagauli National Park is already liquidated; The relevant services are operating in Kobuleti Managed Reserve.