ლევან დავითაშვილი: „მინდა ხაზგასმით აღვნიშნო, ბიზნესსექტორის წარმომადგენლები არსებულ სიტუაციაში უნდა იყვნენ მაქსიმალურად პასუხისმგებლიანი. ვითარება არ უნდა იყოს გამოყენებული და არ უნდა მოხდეს ფასების სპეკულაციური ზრდა”
პრემიერ-მინისტრთან გამართული საკოორდინაციო საბჭოს სხდომის შემდეგ, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა  მედიის წარმომადგენლებს სურსათით უზრუნველყოფასთან დაკავშირებით არსებულ სიტუაციაზე ინფორმაცია მიაწოდა.
„საზოგადოებამ იცის, რომ ჩვენი სამინისტრო უწყვეტ რეჟიმში მუშობს და კოორდინაციას ახორციელებს სურსათის მომწოდებელ ყველა რგოლთან, რათა ქვეყანაში სურსათით უზრუნველყოფის კუთხით პრობლემა არ შეიქმნას. ჩვენ ძირითად სასურსათო, ასევე პირველადი მოხმარების პროდუქტებზე ვახორციელებთ სრულ მონიტორინგს. მიუხედავად იმისა, რომ ქვეყანაში სურსათის დეფიციტის საშიშროება არ არსებობს და ამის შესახებ მოსახლეობას მუდმივად ვაწვდით ინფორმაციას, ხშირად მაინც ფიქსირდება პანიკურად გაზრდილი მოთხოვნა და უკონტროლო შესყიდვები, რაც სუპერმარკეტებში და საცალო ობიექტებში ზოგიერთი სახეობის ასაწონი ბურღულეულის მიწოდებაზე გარკვეული შეფერხების მიზეზი ხდება.
ჩვენ არაერთხელ განვაცხადეთ, რომ ქვეყანაში მარაგები კონტროლდება, პანიკის საფუძველი არ გვაქვს; მოსახლეობას ნამდვილად შეუძლია მშვიდად იყოს.
გარდა ამისა, მინდა გაცნობოთ, რომ პროდუქციის იმპორტი ხორციელდება. გვაქვს მცირე შეფერხება კლიმატური პირობების გამო - ერთი მხრივ, ფოთში შემოსული გემებიდან პროდუქციის ჩამოტვირთვა გართულებულია, მეორე მხრივ, დასავლეთიდან აღმოსავლეთ საქართველოში დამაკავშირებელ მარშუტებზე არის გარკვეული სირთულეები. ამ ეტაპზე ლარსზე დაახლოებით ათასზე მეტი სურსათით დატვირთული მანქანა დგას გამომდინარე იქიდან, რომ ზვავსაშიშროების გამო გაწმენდითი სამუშაოები ზოგიერთ მონაკვეთზე შეზღუდულია. აღნიშნული შეფერხებები პანიკის საფუძველს ნამდვილად არ ქმნის. მოსახლეობას მოგიწოდებთ, შეინარჩუნოთ სიმშვიდე.
მინდა ხაზგასმით აღვნიშნო, ბიზნესსექტორის წარმომადგენლები არსებულ სიტუაციაში უნდა იყვნენ მაქსიმალურად პასუხისმგებლიანი. ვითარება არ უნდა იყოს გამოყენებული და არ უნდა მოხდეს ფასების სპეკულაციური ზრდა. საზოგადოების პანიკა, რა თქმა უნდა, ხელს უწყობს ასეთ მოვლენებს და კიდევ უფრო რთულს ხდის პროცესების მართვას.  2-3 დღეში კლიმატური სიტუაცია გამოსწორდება, გზა გაიწმინდება  და ქვეყანაში შემოვა ჭარბი რაოდენობის პროდუქცია, რომელიც შეკვეთილია. ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ კრიტიკულ სიტუაციაში შევინარჩუნოთ ფასები. აქვე მინდა გითხრათ, ფასების სტაბილურობისთვის მუშავდება მექანიზმი, რომ იმპორტიორებისთვის ძირითად სასურსათო პროდუქტებზე დავაზღვიოთ ფინანსური და სავალუტო რისკები. ეს ეხება ყველაზე მოთხოვნად სასურსათო პროდუქტებს.
სამინისტრო, ისევე როგორც სხვა სახელმწიფო უწყებები, მუშაობს 24 საათიან რეჟიმში. ჩვენი სამუშაო ჯგუფი მუდმივ კომუნიკაციაშია ყველა რგოლთან და ყველა რგოლის ყველა სუბიექტთან იმისათვის, რომ სურსათის  და პირველადი სამომხმარებლო პროდუქტების მომარაგებაში რაიმე  საფრთხე არ შეიქმნას”, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.

Levan Davitashvili: “I would point out, that representatives of the business sector should take more responsibilities for the current situation. They shouldn’t exploit the situation, as it will lead to a speculative rise in prices”
After the meeting held by the Prime Minister of Georgia with the Coordination Council,
the Minister of Environmental Protection  and Agriculture, Levan Davitashvili briefed media representatives on the state of food security in the country .
“Georgian population is well aware, that our Ministry works on a continuous basis and takes coordinated efforts with all food suppliers to ensure food security in the country. We carry out full monitoring on basic groceries and essential everyday food products. Although, we state, that there is no danger of food shortages in the country and provide population with the continuous information. However, uncontrolled purchases derived from panic-stricken demands cause some delays in supplying certain products, namely certain types of cereals to the supermarkets and retail outlets. We have repeatedly stated, that food supplies are controlled in the country, there is no reason to panic; We urge the entire population to be patient and keep calm.
I would like to inform you, that import of food products is underway. However, there is a slight delivery delay due to climatic conditions, including, unloading process of cargo ships being complicated in Poti sea port, some difficulties arose in connection with the routes from west to east part of Georgia as well. At this point, more than thousand vehicles loaded with food products are standing on the border of Lars. The danger of avalanches delayed clearing of some road sections, although aforementioned delays do not really create a reason to panic. I urge the population to keep calm.
“I would point out, that representatives of the business sector should   take more responsibilities  for the current situation. They shouldn’t exploit the situation, as it will lead to a speculative rise in prices”
The raising panic over coronavirus makes processes even more difficult to manage. In 2-3 days we are expecting a good weather, the road will be cleared and the country will be supplied with an excess quantity of products as was ordered before.
It is very important to maintain price stability in crisis situation. However, taking into account financial stability concerns, price stabilization mechanism is developing to minimize foreign currency and exchange risks while importing basic food products. This refers to the most demanding food products.
The Ministry, like other state Agencies operates 24 hours a day. Moreover, our working group has a constant communication with all persons engaged in the supply chains to avoid problems in the delivery of food products, including provision of essential consumer goods as well ‘’ said Levan Davitashvili.