სოფლის მეურნეობის 55-ე საერთაშორისო გამოფენა გაიხსნა
ქ. პარიზში სოფლის მეურნეობის 55-ე საერთაშორისო გამოფენა გაიხსნა და მინისტრთა შეხვედრა გაიმართა, რომელსაც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი დაესწრო.
შეხვედრას საფრანგეთის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიწვევით 40-მდე ქვეყნის მინისტრები ესწრებოდნენ და მისი ძირითადი მიზანი იყო სოფლის მეურნეობის სფეროში არსებული საუკეთესო პრაქტიკის, ფერმერთა მხარდაჭერის და სურსათის უსაფრთხოების საკითხების განხილვა. სოლომონ პავლიაშვილმა მონაწილეებს საქართველოში ამ მიმართულებით არსებული მდგომარეობა გააცნო და საფრანგეთის მთავრობას მადლობა გადაუხადა პროექტების განხორციელებაში მხარდაჭერისთვის. ასევე, ისაუბრა ექსტენციის პროგრამის მიმდინარეობაზე, სოფლის მეურნეობის სექტორში არსებულ ახალ გამოწვევებზე და ხაზი გაუსვა გასულ წელს ბორდოში ჩატარებულ გამოფენას, სადაც საქართველო აღიარებულ იქნა, როგორც "ღვინის აკვანი".
პარიზის სოფლის მეურნეობის 55-ე საერთაშორისო გამოფენის თემაა "სოფლის მეურნეობა: ერთობლივი ქმედებები“, რომელშიც მსოფლიოს სოფლის მეურნეობის და სურსათის ინდუსტრიაში მოღვაწე სახელმწიფო და კერძო სექტორის წარმომადგენლები მონაწილეობენ.
მინისტრის მოადგილესთან ერთად გამოფენას საქართველოს ელჩი საფრანგეთში ეკატერინე სირაძე - დელონე და საგანგებო და სრულუფლებიანი დესპანი გოჩა ჯავახიშვილი ესწრებოდნენ.

The 55th International Agriculture Fair was opened
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Solomon Pavliashvili attended the Ministerial meeting held under frame of the 55th International Agriculture Exhibition in Paris.
At the invitation of the Ministry of Agriculture of France, the Ministers from 40 countries attended the event.The participants were focused on the best practices in agriculture, farmers support and food safety related issues.
Solomon Pavliashvili spoke about the current situation of agriculture sector in Georgia and thanked the Government of France for its support in the implementation of agricultural projects. The Deputy drew his attention to the extension program, new challenges faced by the agrarian sector and stressed the importance of Georgia to be recognized as the "cradle of wine" in the exhibition held in Bordeaux in 2017.
The main topic of the 55th International Agriculture Fair is "Agriculture: Joint Action", which is attended by the state and private sector representatives of the agriculture and food industry from different countries of the world.
The Ambassador of Georgia to France, Ekaterine Siradze - Delone and Envoy Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Republic of France, Gocha Javakhishvili attended the exhibition together with the Deputy Minister.