ლევან დავითაშვილი: „მოსახლეობა სურსათს შეუფერხებლად მიიღებს”
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა ქსელური მარკეტების წარმომადგენლებთან გამართულ შეხვედრაზე, ქვეყანაში კორონავირუსის შესაძლო გავრცელების პრევენციასთან დაკავშირებული რეგულაციების პირობებში, მოსახლეობისთვის სურსათის შეუფერხებლად მიწოდების უზრუნველყოფის საკითხები განიხილა.
„დღეს არსებულ ვითრებაში, სახელმწიფოსა და კერძო სექტორის კოორდინირებული საქმიანობა კრიტიკულად მნიშვნელოვანია. ჩვენთვის ნომერ პირველი ამოცანაა ქვეყანაში მომარაგების კუთხით შეფერხება არ მოხდეს და განსაზღვრულ ძირითადი მოხმარების 9 სასურსათო პროდუქტზე ფასები არ გაიზარდოს“, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
მინისტრმა ქსელური სავაჭრო ობიექტების წარმომადგენლებს გააცნო ის მექანიზმი, რომელითაც სახელმწიფო ძირითადი მოხმარების 9 სასურსათო პროდუქტზე (ბრინჯი, მაკარონი, მზესუმზირის ზეთი, ფქვილი, შაქარი, ხორბალი, რძის ფხვნილი, წიწიბურა და ლობიო) ფასებს დააზღვევს. როგორც მინისტრმა აღნიშნა, სამინისტროში შემუშავდა „პირველადი მოხმარების სასურსათო პროდუქტებზე ფასების შენარჩუნების სახელმწიფო პროგრამა“. პროგრამას განახორციელებს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ააიპ „სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტო“, შემოსავლების სამსახურთან ერთად. ყველა იმ იმპორტიორი კომპანიისთვის, რომელიც 15 მარტიდან 15 მაისის ჩათვლით მოახდენს 9 ძირითადი პროდუქტის შესყიდვას, სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტო, გარკვეული პირობებით, სავალუტო კურსის სხვაობის სუბსიდირებას მოახდენს.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ კორონავირუსთან დაკავშირებით პრემიერ-მინისტრის ხელმძღვანელობით მოქმედი უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს ფარგლებში სასურსათო მარაგების მართვაზე, ლოგისტიკასა და ტრანსპორტირებაზე ზედამხედველობა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრს, ლევან დავითაშვილს დაევალა. შესაბამისად, სამინისტრო სასურსათო უზრუნველყოფაში ჩართულ ყველა რგოლთან აქტიურად მუშაობს იმისათვის, რომ პროდუქციის მიწოდების სრული ჯაჭვი შეუფერხებლად ფუნქციონირებდეს.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის უფროსი ლევან კაკავა და საქართველოს დისტრიბუტორთა ბიზნესასოციაციის ხელმძღვანელი ივა ჭყონია ესწრებოდნენ.

Levan Davitashvili: " Population will not face disruption in the food supply"
At the meeting with the representatives of trading networks, under the regulations for preventing spread of COVID-19 in the country, the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia Levan Davitashvili brought forward food supply related issues.
“In the current situation, cooperation, as well as coordinated activities between the public and private sector is of utmost importance. Our main goal is to ensure, that food supply is not disrupted in the country and the prices of 9 basic foodstuffs are not increased ”said Levan Davitashvili.
The Minister provided the representatives of the trading network with the price setting mechanism which refers to the 9 basic foodstuffs (rice, pasta, sunflower oil, flour, sugar, wheat, milk powder, buckwheat and beans). The prices of the above mentioned products will be insured by the government.
As Levan Davitashvili noted, the Ministry has developed a "State Program for maintaining prices for foodstuffs", which will be implemented by the
Agricultural and Rural Development Agency together with the Revenue Service.
According to the project, from March 15 to May 15, under certain circumstances, the Agricultural and Rural Development Agency will subsidize the difference in exchange rate for importer companies which buy nine basic food products.
Ultimately, the working group was set at the Ministry to ensure proper functioning of all above-mentioned areas.
The Ministry is taking active strides to ensure, that the entire supply chain operates as smoothly as possible.
The Head of the Revenue Service of the Ministry of Finance, Levan Kakava, and Director of Georgian Distributors' Business Association Iva Chkonia attended the meeting.