ლევან დავითაშვილი: „დღეს არსებულ ვითარებაში, ბიზნესსექტორისთვის მნიშვნელოვანია სახელმწიფოს მხარდაჭერა, თუმცა ასევე ძალიან მნიშვნელოვანია ბიზნესსექტორის მხრიდან განსაკუთრებული პასუხისმგებლობა“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი სამაცივრე მეურნეობების წარმომადგენლებს, ხორცისა და თევზის იმპორტიორებს და დისტრიბუტორებს შეხვდა.
შეხვედრაზე ლევან დავითაშვილმა, ქვეყანაში მოქმედი რეგულაციების პირობებში, მოსახლეობის  სურსათით  შეუფერხებელი უზრუნველყოფის მნიშვნელობაზე ისაუბრა. როგორც მინისტრმა აღნიშნა, აუცილებელია, ძირითადი მოხმარების სასურსათო პროდუქტების გარდა, ყველა სხვა სახის პროდუქტის საკმარისი მარაგებიც არსებობდეს და მოსახლეობას მისი შეძენა შეუფერხებლად შეეძლოს.
„ჩვენ ყოველდღიურ რეჟიმში ვმუშაობთ იმისთვის, რომ მოსახლეობას სურსათის უზრუნველყოფის კუთხით პრობლემა არ შეექმნას. მუდმივი კომუნიკაცია გვაქვს სასურსათო უზრუნველყოფის ჯაჭვში ჩართულ ყველა რგოლთან, რათა არ იყოს შეფერხებები, უწყვეტად ხდებოდეს პროდუქციის მიწოდება. ბიზნესსექტორის წარმომადგენლებთან გამართულ რეგულარულ შეხვედრებზე  განვიხილავთ ყველა იმ საკითხს, რომელიც მთელ მსოფლიოში შექმნილმა საგანგებო ვითარებამ  შექმნა. ეს უკავშირდება როგორც საბაჟო პროცედურებს, ასევე ჰიგიენურ და ვეტერინარულ საკითხებს. დღეს არსებულ ვითარებაში, ბიზნესსექტორისთვის მნიშვნელოვანია სახელმწიფოს მხარდაჭერა, თუმცა ასევე ძალიან მნიშვნელოვანია  ბიზნესსექტორის მხრიდან განსაკუთრებული პასუხისმგებლობა“,  - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
როგორც შეხვედრაზე აღინიშნა, სამაცივრე მეურნეობებში ხორცისა და თევზის საკმარისი მარაგები არსებობს. ამასთან, შეუფერხებლად მიმდინარეობს ტვირთების შემოტანა და მარაგების შევსება.
შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი, მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი, სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსი ზურაბ ჩეკურაშვილი და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სოფლის მეურნეობის, სურსათის და სოფლის განვითარების დეპარტამენტის უფროსი თენგიზ კალანდაძე ესწრებოდნენ.
ქვეყანაში ახალი კორონავირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით, პრემიერ-მინისტრის ხელმძღვანელობით მოქმედი უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს ფარგლებში, სასურსათო მარაგების მართვაზე, ლოგისტიკასა და ტრანსპორტირებაზე ზედამხედველობა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრს,  ლევან დავითაშვილს დაევალა.

Levan Davitashvili: "In the current situation, state support is important for the business sector, however, it is also very important for the business sector to take special responsibility"
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili held a meeting with the representatives of refrigeration companies, meat and fish importers and distributors.
Under the frame of the current regulations, the importance of provision of uninterrupted  food supply in the country was outlined by the Minister,  who also noted, that sufficient supply of other essential products, as well as support to population to enable them purchase products and other essentials without facing any disruptions  is crucial.
“We work on a daily basis to ensure, that the population will not face food shortages. We have constant communication with every link of the food supply chain, accordingly, there are no interruptions or delays and the products are delivered continuously. At the regular meetings with the business society we discuss all issues related to the global emergency situation, including custom procedures, hygiene, sanitary and veterinary issues. In the current situation, state support is important for the business sector, however it is also very important for the business sector to take special responsibility"  said Levan Davitashvili.
As noted at the meeting, there are sufficient supplies of meat and fish products in the refrigeration facilities. At the same time, there are no difficulties in importing cargo.
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Giorgi Khanishvili, Deputy Minister Solomon Pavliashvili, Head of the National Food Agency, Zurab Chekurashvili and Head of the Department of Food, Agriculture and Rural Development of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, Tengiz Kalandadze  attended the meeting.