დედაქალაქსა და რეგიონებში სადეზინფექციო სამუშაოების განხორციელებაში სურსათის ეროვნული სააგენტო ჩაერთვება
ახალი კორონავირუსის შესაძლო გავრცელების აღკვეთის მიზნით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სურსათის ეროვნული სააგენტოს სპეციალიზებული ტექნიკა და სპეციალისტთა ჯგუფები თბილისსა და რეგიონებში სადეზინფექციო სამუშაოების განხორციელების პროცესში ჩაერთვებიან.
„კორონავირუსთან ბრძოლის ღონისძიებების დაწყების პირველივე დღეებიდან, სურსათის ეროვნული სააგენტოს სპეციალური ტექნიკა გამოყენებულია საზღვრებზე, სადაც ყველა ტვირთის შემოსვლისას დამუშავება ხდება. სააგენტოს სპეციალისტები ის ადამიანები არიან, რომლებიც არაერთ რთულ ღონისძიებაში იღებენ მონაწილეობას და დიდი გამოცდილება აქვთ. ჩვენი სპეციალისტები ბოლნისსა და მარნეულში, კარანტინში შემსვლელ-გამომსვლელ მანქანებსაც ამუშავებენ სპეციალური სადეზინფექციო ხსნარებით, რომელიც დაავადებათა კონტროლის ცენტრთან არის შეთანხმებული და აბსოლუტურად უვნებელია მოსახლეობისთვის. ჩვენი მძიმე ტექნიკა დღეს საკარანტინო ზონაში გაიგზავნება, სადაც დიდი სივრცეების დამუშავებას მოვახდენთ. რაც შეეხება თბილისს, მოხდება კრიტიკული საჯარო ინფრასტრუქტურის დამუშავება, რათა დაავადების გავრცელების რისკი მინიმუმამდე დავიყვანოთ”, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, დედაქალაქში სადეზინფექციო სამუშაოებში ჩაერთვება 40 ერთეული სპეციალური ტექნიკა. პირველი დამუშავება მოხდება მთელ ქალაქში, შემდგომ კი ხელის აპარატებით, რეგულარულად ჩატარდება სამუშაოები. მინისტრის განცხადებით, საჭიროების შემთხვევაში, სპეციალური ტექნიკით დეზინფექცია განმეორდება.
„დღეს ღამით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან ერთად, მნიშვნელოვან პროექტს ვიწყებთ. უშუალოდ იმ ქუჩების დეზინფექცია მოხდება, სადაც არის გაჩერებები, მეტროს შესასვლელები; სადეზინფექციო სამუშაოები ჩატარდება რამდენიმე დღის განმავლობაში. იცით, რომ საზოგადოებრივი ტრანსპორტი ყოველდღიურ რეჟიმში მუშავდება შესაბამისი სპეციალური ხსნარებით. მინდა მოსახლეობას ვუთხრა, რომ ჯანმრთელობისთვის ეს პრეპარატი საშიში არ არის“, - განაცხადა დედაქალაქის მერმა, კახა კალაძემ.
სამინისტროში მობილიზებული 60 ერთეული ტექნიკა, გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა თბილისის მერთან, კახა კალაძესთან ერთად დაათვალიერა. მინისტრმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ სადეზინფექციო სამუშაოებს უწყებები კოორდინირებულად განახორციელებენ. მობილიზებულები არიან და სამუშაოებში აქტიურად ჩაერთვებიან სურსათის ეროვნული სააგენტოს სპეციალისტები, რომლებსაც მსგავსი ღონისძიებების ჩატარების დიდი გამოცდილება აქვთ.

National Food Agency will be engaged in the disinfection activities in the capital city, as well as in the regions of Georgia
The specialists of the National Food Agency will use special disinfection-dispersing equipment while implementing disinfection activities in Tbilisi, as well as in the different regions of Georgia to prevent the possible spread of the new Covid-19. Moreover, since the very beginning, the above mentioned technique was provided by NFA at the border areas for processing cargo and preventing any “explosion” of coronavirus cases.We should mention, that the specialists of the Agency are professionals, who have taken part in a large number of critical events and have a great experience.
In agreement with the Center for Disease Control, our specialists are using special disinfectants for processing trucks, which are entering or leaving the quarantine zones in Bolnisi and Marneuli municipalities. As was reported, special cleaning and disinfecting processes are absolutely harmless to the population.
Today, our heavy equipment is delivered to the quarantine zone to process even larger areas.
As for Tbilisi, the disinfection activities will be carried out in the exterior and internal spaces of the critical public infrastructure to minimize the risk of spreading the disease ”said Levan Davitashvili, Minister of Environmental Protection and Agriculture.
According to the Minister, disinfection activities will be conducted by using 40 units of special equipment in the capital city of Georgia, in case of necessity, the treatment with disinfectant solution will be further continued. Firstly, processing will take place throughout the city, after which the special disinfection-dispersing equipment or handheld equipment will be used while taking disinfection works.
“This night we are launching an important project together with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture. The disinfectant works will be carried out in the streets, bus stops and at the entrance to subway stations for several days.
It should be noted, that public transport is processed with special disinfectant cleaning solutions on a daily basis. I would like to tell the residents, that this is not dangerous for their health ” said Tbilisi Mayor, Kakhi Kaladze.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili together with the Mayor of Tbilisi, Kakhi Kaladze inspected 60 units of equipment mobilized in the territory of the Ministry.
The Minister noted, that agencies will carry out disinfection activities in a coordinated manner. The specialists of the National Food Agency, who have considerable experience in similar, critical events, are mobilized and actively engaged in the above mentioned activities.