ლევან დავითაშვილი: „ქსელური მარკეტების წარმომადგენლებთან სისტემატურად ვმართავთ შეხვედრებს, რათა მოსახლეობაზე ნაკლები ფინანსური ზეწოლა იყოს“
„ქსელური მარკეტების წარმომადგენლებთან სისტემატურად ვმართავთ შეხვედრებს. არსებულ საგანგებო სიტუაციაში მნიშვნელოვანია იმ პროცედურული საკითხების რეგულირება, რომელიც შეუფერხებელი მუშაობის გაგრძელებისთვის აუცილებელია”, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა, რომელიც ბიზნესომბუდსმენთან, მიხეილ დაუშვილთან ერთად, მსხვილი ქსელური მარკეტების წარმომადგენლებს შეხვდა და ქვეყანაში არსებული მარაგების საკითხი კიდევ ერთხელ განიხილა.
შეხვედრაზე ძირითადი მოხმარების 9 სასურსათო პროდუქტის შეუფერხებელი მიწოდების და მათზე ფასების შენარჩუნების საკითხზეც იმსჯელეს.
აღინიშნა, რომ სახელმწიფოს მხრიდან მნიშვნელოვანი მხარდაჭერაა „პირველადი მოხმარების სასურსათო პროდუქტებზე ფასების შენარჩუნების სახელმწიფო პროგრამა“, რომელსაც სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტო შემოსავლების სამსახურთან ერთად განახორციელებს.
„რთული საკითხია ფასების რეგულაციის თემა, რომელიც ბევრ ფაქტორთანაა დაკავშირებული. ორმა რგოლმა - მიმწოდებლებმა და სავაჭრო ქსელებმა ერთმანეთთან უნდა შეათანხმონ პირობები, რათა მოსახლეობაზე ნაკლები ფინანსური ზეწოლა იყოს. საგანგებო ვითარებაში ყველა პროცესი უნდა იყოს მაქსიმალურად კონტროლირებადი და მოსახლეობისათვის ნაკლებად მძიმე“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
მსხვილი ქსელური მარკეტების წარმომადგენლების განცხადებით, ქვეყანაში საკმარისი, რამდენიმე თვის სასურსათო მარაგებია და ამ მხრივ პრობლემები არ არსებობს. მნიშვნელოვანია, რომ აღარ ფიქსირდება პანიკური შესყიდვები. რაც შეეხება 9 პროდუქციაზე ფასების რეგულაციას, სახელმწიფოს მიერ მაქსიმალური კოორდინაცია ხორციელდება ყველა რგოლთან, რათა პირველადი მოხმარების სურსათზე ფასები შენარჩუნებული იყოს.
პრემიერ-მინისტრთან არსებული უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს სხდომაზე, პრემიერ-მინისტრის გადაწყვეტილებით, სასურსათო მარაგების მართვაზე, ლოგისტიკასა და ტრანსპორტირებაზე ზედამხედველობა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრს, ლევან დავითაშვილს დაევალა. სამინისტრო არსებული მიმართულებებით 24 საათიან რეჟიმში მუშაობს.

"We hold regular meetings with the representatives of trading network to reduce financial stress among the population"-stated Levan Davitashvili
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili along with the Business Ombudsman, Mikheil Daushvili held a meeting with the large trading networks to once again discuss the existing food supply related issues.
Levan Davitashvili declared : “ We hold regular meetings with the representatives of trading network to reduce financial stress among the population, as concerns the emergency situations, it is important to regulate procedural issues for smooth running of the work. "
The participants set focus on the price stability and uninterrupted supply of 9 basic foodstuffs.
It was mentioned that, Georgian Government provides an important support through "State Program for Preservation of the Prices on Foodstuffs", which is implemented by the Agricultural and Rural Development Agency together with the Revenue Service.
“The price regulation being a challenging, complex issue is related to a number of factors. Moreover, the two major players - suppliers and trade networks have to agree with each other upon the terms and conditions to reduce financial stress among the population. In an emergency situation, the most adequate response is the maximum control over all sharpening processes, and measures that are least burdensome for the population ” Levan Davitashvili said.
According to the representatives of large trading networks, the country has a supply of food products, that will be sufficient for next several months and there are not any problems revealing in this direction. It is of utmost importance, that we no longer see panic purchases in the grocery stores. As for the regulation on the prices of the 9 selected foodstuffs, Georgian Government takes active steps in coordination with all links engaged in the food supply chain to maintain the prices of essential foodstuffs.
It is noteworthy, that, at the meeting of the Interagency Coordination Council led by the Prime Minister of Georgia, the Minister of Environmental Protection and Agriculture was assigned to oversee the management, logistics and transportation of food supplies.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture works 24 hours a day in the above mentioned directions.