ევროკავშირმა, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ და FAO-მ საქართველოში 50 ბენეფიციარისთვის 2.2 მილიონი ლარის ღირებულების სასოფლო-სამეურნეო გრანტი გასცეს
პანდემიით შექმნილ ვითარებაში სურსათის წარმოებისა და სასურსათო უსაფრთხოების უზრუნველყოფის მხარდასაჭერად, ევროკავშირმა (EU), საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ და გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციამ (FAO) საქართველოში 50 ბენეფიციარისთვის 2.2 მილიონი ლარის ღირებულების სასოფლო-სამეურნეო გრანტი გასცეს. გრანტების გაცემა სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების ევროპის სამეზობლო პროგრამის (ENPARD III) ფარგლებში მიმდინარეობს.
„დღეს მთელი მსოფლიო და მათ შორის საქართველო იმ რთული ეკონომიკური გამოწვევების წინაშე დგას, რაც Covid-19-ის გავრცელებამ გამოიწვია. ჩვენ აქტიურად ვმუშაობთ იმისთვის, რომ საქართველოს მოსახლეობას სურსათის უზრუნველყოფის კუთხით პრობლემები არ შეექმნას. სამინისტრომ, საერთაშორისო პარტნიორების და დონორი ორგანიზაციების მხარდაჭერით, საჭირო ცვლილებები შეიტანა პროგრამაში, რათა დავხმარებოდით ფერმერებს ისეთი პროექტების განხორციელებაში, რაც ხელს შეუწყობს სასოფლო-სამეურნეო სამუშაოების შეუფერხებლად წარმართვას და პირველადი წარმოების ზრდას“, - განაცხადა გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, საქართველოს მთავრობა, ევროკავშირთან და პარტნიორ ორგანიზაციებთან ერთად მუშაობს, რათა ხელი შეუწყოს ქვეყანაში სოფლის მეურნეობის და სოფლის განვითარების უწყვეტ პროგრესს.
პროგრამის ფარგლებში ფინანსური მხარდაჭერა ვრცელდება როგორც ბოსტნეულის, მარცვლეულის, კარტოფილის, ხორცისა და რძის პროდუქტების სექტორებში, ასევე თაფლისა და ღვინის წარმოების მიმართულებით. გრანტები საშუალებას აძლევს ფერმერებს, მწარმოებლებს და მცირე და საშუალო ბიზნესის წარმომადგენლებს, ისეთი კაპიტალური ინვესტიციები განახორციელონ, როგორებიცაა ტრაქტორის ან სხვა სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის შეძენა, ასევე, სათბურის მოწყობა. ENPARD-ის პროგრამა ინვესტიციების სრული ღირებულების 40-60%-ის თანადაფინანსებას ითვალისწინებს. დამტკიცებული ინვესტიციების მოცულობა, მთლიანობაში, 5 მილიონ ლარს აღემატება.
„ამ გამოწვევების დროს, ევროკავშირი კვლავ რჩება საქართველოს მნიშვნელოვან პარტნიორად. FAO-სთან ერთად, ჩვენ ვაგრძელებთ მუშაობას, რათა ქართველმა ფერმერებმა და მწარმოებლებმა საქმიანობის გაგრძელება შეუფერხებლად შეძლონ. ეს ინიციატივა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია Covid-19-ის პანდემიის პირობებში, როცა ქვეყანას სასურსათო უსაფრთხოებისა და მდგრადობის შენარჩუნება სჭირდება“, - განაცხადა კარლ ჰარცელმა, ევროკავშირის ელჩმა საქართველოში.
როგორც FAO-ევროკავშირის პროექტების კოორდინატორი, ხავიერ სანს ალვარესი აცხადებს, რთული გარემოებების მიუხედავად, ფერმერთა და მწარმოებელთა დახმარების პროგრამას FAO და ევროკავშირი შეუფერხებლად გააგრძელებენ.
„ახლა სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ჩვენი ფერმერების თანადგომა. გაზაფხულია და არ უნდა შეფერხდეს სასოფლო-სამეურნეო პროცესები, მიწის დამუშავება, რათა ქვეყანაში სურსათის დეფიციტი არ დავუშვათ. ჩვენ არ ვჩერდებით და ვაგრძელებთ ქვეყნის მხარდაჭერას ამ მიმართულებით“, - განაცხადა ხავიერ სანს ალვარესმა.
პროგრამის ფარგლებში, კონკურსის თარიღების, განაცხადის წარდგენის, საჭირო თანდართული დოკუმენტაციისა და ინვესტიციების შესახებ ინფორმაცია განთავსებულია ვებგვერდზე: WWW.FAOGRANTS.GE

The European Union, Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and FAO award agricultural grants worth GEL 2.2 million to 50 beneficiaries in Georgia
The European Union (EU), Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and the United Nations Food and Agriculture Organization (FAO) provided GEL 2.2 million worth of agricultural grants to 50 beneficiaries to support food production and security in the country amid the Covid-19 crisis.
Grants are issued under the European Neighborhood Program for Rural and Agricultural Development (ENPARD III).
“Today, the whole world, and Georgia as well, is facing severe economic challenges caused by the spread of Covid-19. We are actively working to ensure that Georgia’s population does not have problems with food security. The Ministry, with the support of international partners and donor organizations has made the necessary changes to the program to help farmers implement projects that will allow them to conduct agricultural activities and increase primary production”, stated Levan Davitashvili, Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
According to the Minister, the Government of Georgia is working together with the European Union and partner organizations to promote agricultural and rural development in the country. These investments mainly focus on the value chains of vegetables, cereals, potatoes, beef and dairy, but there are investments also in other value chains such as honey or wine production. These grants will allow farmers, cooperatives and SMEs to invest in equipment and installations, such as tractors, harvesters or greenhouses, with a contribution from the EU’s ENPARD Programme that will cover from 40% to 60% of the costs of the investments. The total value of the investments approved exceed 5 million Georgian Gel.
“In these challenging times, the EU remains one of the most dedicated partners to Georgia. Together with FAO, we are actively working to help Georgian farmers and producers to develop their farming activities. This is a particularly important initiative in the context of the Covid-19 pandemic as the country needs to increase its food security and resilience capacities” said EU Ambassador to Georgia, Carl Hartzel.
According to the Minister, the Government of Georgia is working together with the European Union and partner organizations to promote agricultural and rural development in the country.
As a coordinator of FAO-EU projects, Javier Sanz Alvarez declared, that regardless of hard emergency times, FAO and EU will keep on supporting farmers, producers and small and medium enterprises (SMEs) in Georgia. “More than ever, we need to help our farmers, and now, spring time, is the critical period to get prepared, cultivate and together prevent any food shortage in the country. We don’t stop, we support you”, Sanz Alvarez said.
Within the frame of the program, information about competition dates, application submission, procedures, required documents and investments is available on the website: