ლევან დავითაშვილი: „პოპულისტური განცხადებები, რომელიც გარკვეულ ოპოზიციურ ძალებს ჰქონდათ, კრიტიკა სამინისტროს და, ზოგადად, მთავრობის აგრარული პოლიტიკის მიმართ, არის დილეტანტური და, ხშირ შემთხვევებში, მოკლებულია არსს“
„ძალიან მნიშვნელოვან საკითხზე - ხორბლით მომარაგებაზე მინდა კომენტარი გავაკეთო. რამდენიმე დღის წინ გავრცელდა ინფორმაცია, მედიაშიც იყო კითხვები დასმული, მსოფლიოში ნომერი პირველი ექსპორტიორის, რუსეთის ფედერაციის მიერ ამოქმედებულ შეზღუდვებთან დაკავშირებით. რუსეთის ფედერაციის მიერ გამოყოფილი კვოტა, რომელიც 7 მილიონ ტონას განსაზღვრავდა მარცვლოვან კულტურებზე, ფაქტობრივად, ამოწურულია; შესაბამისად, 1 ივნისამდე მათ ექნებათ შეზღუდვები ხორბლის და მარცვლოვანი კულტურების ექსპორტთან დაკავშირებით.
ჩვენ არაერთხელ განგვიცხადებია და გვაქვს სრული პასუხისმგებლობა აღებული, რომ საქართველოს ხორბლით მომარაგება იყოს შეუფერხებელი. ქვეყანაში პურის ფასი არის გაკონტროლებული და შენარჩუნებული; ქმედითი მექანიზმები მუშაობს, რათა, სოციალური კუთხით, დამატებითი ტვირთი არ დააწვეს ჩვენს მოსახლეობას.
ხორბლის მარაგებთან დაკავშირებით, სამინისტრო ატარებს რუტინულ მონიტორინგს და ყველა იმ საჭირო ღონისძიებას, რაც აუცილებელია ქვეყანაში არსებული მინიმალური კრიტიკული მარაგების შესავსებად. გარდა ამისა, ჩვენ დამატებითი ინსტრუმენტები შემოვიღეთ იმისათვის, რომ იმპორტიორებისთვის მიგვეცა საშუალება ჰქონოდათ იაფფასიანი ფულადი რესურსები მეტი მარაგების შექმნისთვის. ეს ღონისძიებები ემსახურება იმას, რომ კრიზისულ სიტუაციაში, რომელიც მსოფლიოში ახალი კორონავირუსის გავრცელებით არის გამოწვეული, ჩვენს მოსახლეობას არ შეექმნას პრობლემა. განსაკუთრებით ხაზგასმით მინდა აღვნიშნო, რომ ის პოპულისტური განცხადებები, რომელიც გარკვეულ ოპოზიციურ ძალებს ჰქონდათ, კრიტიკა სამინისტროს და, ზოგადად, მთავრობის აგრარული პოლიტიკის მიმართ, არის დილეტანტური და, ხშირ შემთხვევებში, მოკლებულია არსს. მათ არ აქვთ ინფორმაცია, სამწუხაროდ, არ აქვთ პროფესიული ცოდნა, რომ სწორად შეაფასონ ვითარება, სწორი დასკვნები გამოიტანონ. მინდა სრული პასუხისმგებლობით განვაცხადო, რომ ჩვენი პოლიტიკა აგრარულ დარგში თანმიმდევრულია პირველი დღიდან. ქართული ოცნების ხელისუფლების პირობებში გაჩნდა პირველად კერძო სექტორზე მიმართული დახმარების სახელმწიფო პროგრამები აგრარული მიმართულებით. მანამდე იყო სახელმწიფოს ინტერვენციები სახელმწიფოს კომპანიების შექმნის და განვითარების მიზნით, მაგრამ კერძო სექტორის ასეთი მხარდაჭერა, აგრარულ სექტორში რამდენიმე ასეულ მილიონიანი მხარდაჭერა არასდროს ყოფილა“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა.

Levan Davitashvili: " Certain opposition forces making populist statements, criticizing the Ministry and Georgian government's agricultural policy are behaving like dilettantes and in many cases, their statements lack of true essence
"I would like to set focus on the supply of wheat and rank it among top issues. A few days ago, the representatives of media raised a question, however, the information about restrictions imposed by top exporter of the world, Russian Federation was spread in the country.
Russian Government imposed a quota limiting exports of certain grains in the amount of 7 million tons for grain crops, however, the overall time for quota in fact is exhausted; Accordingly, by June 1, they will have restrictions on the export of wheat and grain crops.
We have repeatedly stated, that food supply is ensured and implemented without interruption. The price of bread is controlled and maintained in the country; we have implemented effective mechanisms, therefore, from a social point of view, no additional burden has been placed on our population.
With regard to wheat stocks, the Ministry is conducting a continuous monitoring and taking all necessary measures to replenish stocks, that are critically important.
Moreover, we introduced some additional tools, that allow importers to have an access to cheaper financial resources and create more stocks. These measures serve to ensure, that our population don’t face problems in the crisis situation caused by the spread of COVID-19 pandemic across the world.
I would like to note, that certain opposition forces  making populist statements, criticizing the Ministry and Georgian  government's agricultural policy are acting like dilettantes and, in many cases, their statements lack of true essence. They have neither information, nor professional knowledge to properly analyze, assess the situation and draw right conclusions. I would like to state, that our agricultural policy has always been consistent.
Under the governance of  Georgian Dream party, for the first time, state agricultural programs were launched to support the  private sector in the country. In previous years, state interventions were implemented to create and develop state-owned companies, although, programs providing hundreds of millions of dollars  to promote private sector and support the development of agriculture  have never been implemented in our country before ” the Minister of Environmental Protection and Agriculture Levan Davitashvili,.