ლევან დავითაშვილმა მთავრობის ადმინისტრაციაში სოფლის მეურნეობის ანტიკრიზისული გეგმა წარმოადგინა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა, მთავრობის ადმინისტრაციაში სოფლის მეურნეობის ანტიკრიზისული გეგმა წარმოადგინა.
სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობაში ჩართულ ფერმერებსა და მეწარმეებს შესაძლებლობა ეძლევათ, სახელმწიფოსგან მნიშვნელოვანი ფინანსური მხარდაჭერა მიიღონ.
„ყველაზე მნიშვნელოვანი, რაც უკავშირდება ფერმერების დახმარებას, ეს არის პირდაპირი დახმარება - სუბსიდირება იმისთვის, რომ ფერმერებს წარმოება გაუმარტივდეთ და გაუიაფდეთ; მათთვის ხელმისაწვდომი იყოს სხვადასხვა მასალა, რომელიც სოფლის მეურნეობაში გამოიყენება”, - განაცხადა მინისტრმა.
მცირემიწიანი ფერმერების დახმარება
იწყება ახალი სახელმწიფო პროგრამა „სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის მესაკუთრეთა სტიმულირება“
პროგრამა ითვალისწინებს სასოფლო-სამეურნეო საქონლისა და ხვნის მომსახურების ღირებულების სუბსიდირებას. პროგრამით გათვალისწინებული სუბსიდიის მისაღებად საჭიროა, ფიზიკურ და იურიდიული პირებს საკუთრებაში ჰქონდეთ საჯარო რეესტრში  რეგისტრირებული სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი. სუბსიდიის მოცულობა 1 ჰექტარ მიწაზე განისაზღვრა 200 ლარით (აგრობარათზე დარიცხული 200 ქულით).
• 0.25 ჰა-დან 1.25 ჰა-მდე მიწის ნაკვეთის მესაკუთრეს შესაძლებლობა ექნება ბარათზე დარიცხული ქულები გამოიყენოს შემდეგი სასოფლო-სამეურნეო საქონლის შესაძენად:
• სასუქები და მცენარეთა დაცვის ქიმიური/ბიოლოგიური საშუალებები
• მცენარეთა მოვლის ქიმიური/ბიოლოგიური საშუალებები
• სათესლე და სარგავი მასალები.
1.25 ჰა-დან 10 ჰა-მდე და მეტი ფართობის სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთის მესაკუთრეებს ბარათზე დარიცხული ქულების გამოყენების შესაძლებლობა ექნებათ როგორც ზემოაღნიშნული სასოფლო-სამეურნეო საქონლის, ასევე, სასოფლო-სამეურნეო მიწის აგროტექნიკური (ხვნის) სამუშაოების მომსახურების შესაძენად.
პროექტის ფარგლებში, არაუმეტეს 10 ჰექტრისა ერთიანი მიწის ნაკვეთებისთვის სუბსიდია შეადგენს მაქსიმუმ 2000 ლარს. პროგრამით ისარგებლებს 200,000-მდე ფერმერი.

The anti-crisis plan for agricultural sector presented by the Minister of Environmental Protection and Agriculture at the Administration of Georgian Government
At the Government session ,the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili unveiled an anti-crisis plan for agricultural sector. The farmers and entrepreneurs engaged in the farming activities will have an opportunity to get a significant financial assistance from Georgian Government.‘’It is very important, that direct financial assistance, such as subsidies will be available for farmers to increase their production through much easier and cheaper resources; Farmers will have an access to different agricultural material” the Minister said.
Support for small-scale farmers
New state program "Stimulation for Agricultural Land Owners" will be launched in the country. The cost for agricultural commodities and plowing services will be subsidized under the program. Moreover, the amount of subsidy per hectare will be 200 GEL (200 points accrued on the agro-card). The individuals and legal entities need to own an agricultural land plot registered in the public register to get a subsidy under the new state program.
If a farmer owns an agricultural land plot ( 0.25 ha to 1.25 ha), he will be able to purchase agricultural commodities through points accrued on the card, including:
• Fertilizers and chemical / biological plant protection products
• Chemical / biological plant care products
• Seed and planting materials
If farmers own the agricultural land plot (1.25 ha to 10 ha or more), they will be able to use points accrued on the agro card to purchase agricultural commodities and farm plowing services as mentioned above.
The maximum amount of subsidy for agricultural land plot not exceeding 10 hectares will be 2000 GEL. About 200,000 farmers will benefit under the program, which will be launched on May 20, 2020. The program budget amounts to GEL 37 000 000.