ქვემო ქართლში ახალი სამაცივრე მეურნეობა გაიხსნა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი, USAID-საქართველოს მისიის დირექტორთან, პიტერ ვიბლერთან ერთად, ქვემო ქართლის რეგიონში იმყოფებოდა, სადაც შპს „აგროკომპლექსის” ხილის შემნახველი ახალი საწარმო გახსნა და პროგრამის „დანერგე მომავალი“ ფარგლებში გაშენებული სუფრის ყურძნის ბაღი დაათვალიერა.
„საქართველოს მთავრობის და „ქართული ოცნების“ დანაპირების შესრულებაა კიდევ ერთი ახალი საწარმო. ქვეყანაში უკვე 200 ერთეულს აჭარბებს სამაცივრე და გადამმუშავებელი საწარმოების რაოდენობა. ახალი საწარმოს გახსნით, ქვემო ქართლის მოსახლეობა, ფერმერები მიიღებენ დამატებით სარგებელს, შეიქმნება დამატებითი სამუშაო ადგილები. რაც შეეხება სუფრის ყურძნის ახალი ბაღების გაშენებას, ეს კიდევ ერთი წინ გადადგმული ნაბიჯია ქართული სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის წარმოებაში. საქართველო არ არის განებივრებული სუფრის ყურძნის წარმოებით. სახელმწიფოს მხარდაჭერით კი, 2-3 წელიწადში შესაძლებელი იქნება სუფრის ყურძნის ექსპორტზე გატანაც”, - განაცხადა გიორგი ხანიშვილმა.
„დღევანდელი დღე განსაკუთრებულია ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსთვის. დღეს, საფუძველი ეყრება ჩვენს სააგენტოს, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტოსა და კერძო სექტორს შორის მორიგ თანამშრომლობას. აღნიშნული თანამშრომლობა მიზნად ისახავს ქვემო ქართლის რეგიონში ისეთი ეკონომიკური აქტივობების უზრუნველყოფას, რაც ადგილობრივ ფერმერებს შემოსავლების ზრდაში, ხოლო ქვეყნას ეკონომიკური ზრდის წახალისებაში დაეხმარება. სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობით, შიდა ქართლის რეგიონი საქართველოს ეკონომიკის მნიშვნელოვანი კონტრიბუტორია. USAID მხარს უჭერს აღნიშნულ რეგიონში კერძო სექტორის საქმიანობის განვითარებასა და, შესაძლებლობების ფარგლებში, ქვეყანაში პანდემიით გამოწვეული ეკონომიკური ზიანის აღდგენას“, - განაცხადა პიტერ ვიბლერმა.
შპს „აგროკომპლექსი“ „გადამამუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების პროექტის“ ბენეფიციარია. საწარმოში, ჯამურად, 2 მლნ ლარზე მეტი ინვესტიცია განხორციელდა, მათ შორის, 600,000 ლარი გრანტია, ხოლო 1, 500,000 ლარი - შეღავათიანი აგროკრედიტი.
USAID-ის სოფლის მეურნეობის პროგრამის ფარგლებში, შპს „აგროკომპლექსის“ თანაინვესტირებით (113 000 აშშ დოლარი) 1 440 მ2 ფართზე აშენდა შენობა და დამონტაჟდა ტენიანობისა და ვენტილაციის მარეგულირებელი სისტემა.
შპს „აგროკომპლექსის“ სამაცივრე მეურნეობა აღჭურვილია თანამედროვე ULO (Ultra low Oxyge) ტექნოლოგიით, რომლიც USAID-ის სოფლის მეურნეობის პროგრამის გრანტით (74 786 აშშ დოლარი) შეიძინა და 10 სამაცივრე კამერა აღჭურვა. კამერების ჯამური ტევადობა ათასი ტონაა. თანამედროვე ULO ტექნოლოგია უზრუნველყოფს, რომ ხილმა ერთი წლის შემდეგაც ხიდან მოწყვეტილის იერსახე და ღირებულებები შეინარჩუნოს.
საწარმოში მუდმივად დასაქმებულია 15 პირი. კომპანია პროდუქციის რეალიზებას ადგილობრივ ბაზარზე გეგმავს.
რაც შეხება პროგრამის „დანერგე მომავალი" ფარგლებში გაშენებულ სუფრის ყურძნის ბაღებს, ექვსმა კომპანიამ სუფრის ყურძნის გაშენებისათვის და სარწყავი სისტემის მოწყობისათვის 529.379 ლარის სახელმწიფო დაფინანსება მიიღო და 3,500,000 ლარის მოცულობის შეღავათიანი აგროკრედიტით ისარგებლა. კომპანიების საკუთრებაში არსებულ 30 ჰა-ზე იტალიური ჯიშის სუფრის ყურძენი გაშენდა.
ქვემო ქართლის რეგიონში გიორგი ხანიშვილთან და პიტერ ვიბლერთან ერთად იმყოფებოდნენ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილეები იური ნოზაძე და სოლომონ პავლიაშვილი, ქვემო ქართლის სახელმწიფო რწმუნებული შოთა რეხვიაშვილი, გარდაბნის მერი რამაზ ბუდაღაშვილი

New refrigeration plant was opened in Kvemo Kartli region
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Giorgi Khanishvili along with the USAID Georgia Mission Director, Peter Wiebler paid a visit to Kvemo Kartli region.
The first Deputy  opened a new fruit storage facility of Agro complex LTD and visited the table grape orchard, which was built under the program ‘’Plant the Future’’.
‘’Opening of another enterprise, means that Georgian government and the Georgian Dream party kept its promise. More than 200 refrigeration and processing enterprises have been built in the country, furthermore, by opening of the new enterprise, the farmers will receive additional benefits and additional jobs will be created in Kvemo Kartli region. It should be noted, that planting of new table grape orchards is another step forward facilitating to increase Georgian agricultural production. However, table grapes are not as commonly grown in Georgia as in other countries. With the state support it will be possible to export table grapes in 2-3 years ” said Giorgi Khanishvili.
“ Today's event is particularly important for the United States Agency for International Development. Today, the solid foundation is laid to enhance cooperation between our agency, Ministry of Environmental Protection and Agriculture, Agricultural and Rural Development Agency and the private sector.
Under the frame of the cooperation, the economic activities will be enhanced to further help local farmers in the increase of their incomes and improve economic efficiency in the country. Moreover, promotion of agricultural activities in the region makes Shida Kartli an important contributor to Georgia’s economy. The USAID provides a support  and facilitates the development of the private sector in the region, furthermore,  under its competence the agency helps the country to recover from the damage caused by the coronavirus pandemic "- said Peter Wiebler.
The Agro complex Ltd is a beneficiary of the Co-financing Project of Agro-Processing and Storage Enterprises. In total, more than 2 million GEL was invested in the enterprise, including 600,000 GEL grant, and 1, 500,000 GEL - preferential agro-credit.
Under the USAID Agricultural Program, with the co-investment of Agro complex Ltd. ($ 113,000), the building was built and the humidity and ventilation regulation system was installed in a space of about 4,140 square meters.
Agro complex LTD is equipped with modern ULO (Ultra low Oxyge) technical equipment , which was purchased under the grant from the USAID Agricultural Program (USD 74,786) to equip 10 refrigeration cameras. The total capacity of cameras include one thousand tons. Modern ULO technology ensures that the fruit retains flavor and appearance even after a year.
15 people are permanent employees of the enterprise. The company plans to sell its products in the local market.
As for the table grape orchards established under the "Plant the Future" program, six companies were financed by Government, through state funding they  received 529,379 GEL and got benefits from a preferential agro-credit amounting to 3,500,000 GEl for cultivation/ planting of table grapes and arrangement of an irrigation system.
The Deputies of the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Yuri Nozadze and Solomon Pavliashvili, State Representative of Kvemo Kartli region, Shota Rekhviashvili, Gardabani Mayor Ramaz Budadagashvili and representatives of the USAID accompanied Giorgi Khanishvili and Peter Wiebler in Kvemo Kartli region.