სოლომონ პავლიაშვილმა, გურიის სახელმწიფო რწმუნებულთან ერთად, შპს „ბლუბერის" ლურჯი მოცვის პლანტაცია დაათვალიერა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა, გურიის სახელმწიფო რწმუნებულთან, ზურაბ ნასარაიასთან ერთად, ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის დაბა ნარუჯაში შპს „ბლუბერის" ლურჯი მოცვის პლანტაცია დაათვალიერა.
პლანტაცია  16 ჰექტარზე, სახელმწიფოს ფინანსური მხარდაჭერით გაშენდა. კომპანია „ბლუბერი” გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს პროექტების - „დანერგე მომავალი”, შეღავათიანი აგროკრედიტი და აგროწარმოების ხელშეწყობის პროგრამა - ბენეფიციარია.  კომპანია სახელმწიფო პროექტებში 2016 წელს ჩაერთო. ბაღის გაშენებისა და სარწყავი სისტემების მოწყობისთვის 100 ათასი ლარის ოდენობის დაფინანსება მიიღო, აქედან, 96 600 ლარი ნერგებისთვის, რომელიც საფრანგეთიდან არის შემოტანილი, ხოლო 3380 ლარი - წვეთოვანი სისტემებისთვის.  წელს, საპროგნოზო მოსავალი, დაახლოებით, 80 ტონას შეადგენს. მოცვის კრეფის სეზონზე 150 -მდე ადგილობრივია დასაქმებული.
„სახელმწიფო პროექტები მნიშვნელოვანი მხარდაჭერაა კენკროვანი კულტურების დარგის ასაღორძინებლად. დღეისათვის, ლურჯი მოცვის ფასი  13-15 ლარს შეადგენს, რაც მწარმოებლებისთვის საკმაოდ მაღალი შემოსავლის წყაროა; ასევე, მნიშვნელოვანი სტიმულია გააფართოონ ბაღები და მიიღონ მეტი მოგება. კენკროვან კულტურებზე მოთხოვნა, როგორც შიდა ბაზარზე, ასევე საექსპორტოდ, მზარდია. კენკროვანი კულტურები, უახლოეს სამ წელიწადში, გურიის სავიზიტო ბარათი იქნება”, - განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
„გურიაში ლურჯი მოცვი, ჯამში, 225 ჰექტარზეა გაშენებული. მიმდინარე წლის საპროგნოზო მოსავალი 250 ტონას შეადგენს. რეგიონში ბაღების გაშენების პროცესი ინტენსიურად მიმდინარეობს. ბაღები შენდება როგორც დიდი, კომერციული დანიშნულების, ასევე მცირე ზომის, წვრილ ფერმერულ მეურნეობებში, ძირითადად სახელმწიფო პროგრამების ფარგლებში, რომლებიც უშუალოდ ფერმერთა მხარდაჭერისთვის ხორციელდება. რეგიონი ერთ-ერთი მოწინავე გახდა კენკროვანი კულტურების წარმოების კუთხით, ათობით ჰექტარზე მიმდინარეობს მოცვის გაშენება”, - აღნიშნა ზურაბ ნასარაიამ.

Solomon Pavliashvili along with the State Representative of Guria region visited the plantation of the LTD ‘’Blueberry’’
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Solomon Pavliashvili accompanied by the State Representative of Guria region, Zurab Nasaraia visited the blueberry plantation of LTD ‘’Blubery’’ in Naruja, Ozurgeti Municipality.
The plantation is planted on 16 hectares under the state financial support programs. The company "Blubbery" is a beneficiary of the projects of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture - "Plant the Future", preferential agro-credit and agro-production support programs. In 2016, the company got engaged in state projects and received a financial support amounting to 100 000 GEL for planting of gardens and arrangement of irrigation systems, out of which 96,600 GEL was allocated for seedlings imported from France and 3380 GEL for drip irrigation systems. This year, the company expects to harvest about 80 tons of blueberry crops. Up to 150 locals are employed during the season.
"Georgian Government provides an important support for the development of berry crops through state support agricultural projects. Today, the selling price of blueberries is 13-15 GEL, which is a great source of income for entrepreneurs and producers; Moreover, it is also an important incentive for expanding gardens and making business more profitable in the country. The demand for berry crops is increasing both in the domestic and export markets. Berry crops will be a business card for Guria region in the next three years ”Solomon Pavliashvili said.
"Blueberries are planted on 225 hectares in Guria region. This year, the blueberry crop is forecast at 250 tons. The gardening is stimulated in the region. The planting of gardens implemented in most cases as part of state support agricultural programs include large scale commercial farms, as well as small farms. Guria has become one of the most advanced and prosperous region in terms of berry production, at present, blueberries are being planted on tens of hectares ”said Zurab Nasaraia.