ლევან დავითაშვილმა „გაეროს გლობალური შეთანხმების მე-20 საიუბილეო ლიდერთა ონლაინ სამიტის“ დისკუსიაში მიიღო მონაწილეობა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა „გაეროს გლობალური შეთანხმების მე-20 საიუბილეო ლიდერთა ონლაინ სამიტის“ ფარგლებში გამართულ პანელურ დისკუსიაში „კლიმატის ცვლილება და გარდამავალი პერიოდი“  მიიღო მონაწილეობა.
ლევან დავითაშვილმა დისკუსიის მონაწილეებს კლიმატის ცვლილების შერბილების მიმართულებით საქართველოს მთავრობის მიერ განხორციელებული და დაგეგმილი ღონისძიებების შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია.
„კლიმატის ცვლილება სამყაროსთვის უმნიშვნელოვანესი გამოწვევაა. ეფექტიანი შედეგის მისაღებად, სახელმწიფოს მიერ შემუშავებული სწორი პოლიტიკით, ქვეყნის შიგნით კერძო სექტორთან, ხოლო ქვეყნის გარეთ მსოფლიოს სხვა ქვეყნებთან პარტნიორულ თანამშრომლობას გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს. კლიმატის ცვლილების შერბილებისთვის, საქართველო აქტიურად მუშაობს სათბური აირების შემცირების მიმართულებით“,- განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
კლიმატის ცვლილების შერბილების ნაწილში, მინისტრმა  ქვეყანაში ენერგეტიკის, სატყეო, სოფლის მეურნეობის, სამშენებლო და სატრანსპორტო სექტორში მიმდინარე ცვლილებების  შესახებ ისაუბრა და ყურადღება კლიმატგონივრული სოფლის მეურნეობის მდგრადი განვითარების მნიშვნელობაზე გაამახვილა.
როგორც სამიტზე აღინიშნა, მსოფლიოში Covid-19-ის გავრცელებით გამოწვეულმა კრიზისმა ცხადყო „ნაცრისფერი ეკონომიკიდან” „მწვანე ეკონომიკაზე” სწრაფად გადასვლის აუცილებლობა. ხაზგასმით აღინიშნა ამ პროცესში „პარიზის შეთანხმებით“ გათვალისწინებული მოთხოვნების შესრულების მნიშვნელობა.
დისკუსიის ფარგლებში საუბარი შეეხო კლიმატის ადაპტაციის, ენერგიის გადაცემის და ტრანსსასაზღვრო გარემოსდაცვითი პროგრამების წახალისების მნიშვნელობის საკითხებს.
„გლობალური შეთანხმების ადგილობრივი ქსელის“ მიერ ორგანიზებულ დისკუსიაში ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების სახელმწიფო და კერძო სექტორის წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.

Levan Davitashvili participated in the panel discussion " Climate Change and a Just Transition " held under the frame of the UN Global Compact 20th Anniversary Leaders Summit
The Minister of Environmental Protection and Agriculture took part in the panel discussion " Climate Change and a Just Transition " held under the frame of the UN Global Compact 20th Anniversary Leaders Summit. Levan Davitashvili informed the participants about the measures implemented and planned by the Government of Georgia to mitigate climate change."Climate change is a major, global challenge. Proper policy development is crucial
to achieve effective results, as well as cooperation with the private sector within the country and partnership with other countries across the world. Georgia is taking active strides to reduce greenhouse gases and mitigate climate change ” Levan Davitashvili said.
In reference to climate change mitigation, the Minister spoke about ongoing changes in the energy, forestry, agriculture, construction and transportation sectors in the country and drew his attention to the importance of sustainable development of the climate-smart agriculture.
As was mentioned, the Covid-19 crisis exposed the necessity to build resilience of countries by accelerating the transition from a ‘’grey’’ to a ‘’green economy’’. The importance of fulfillment of requirements in line with the "Paris Agreement" was outlined at the online meeting.
The participants were focused on the importance of encouraging regional dialogue and cooperation on climate adaptation, energy transition and cross-border environmental programs.
The Representatives of the public and private sectors of Central and Eastern European countries took part in the discussion organized by the "Global Compact local network".