ქართული ღვინის რეალიზაციის ხელშეწყობისთვის ციფრული მარკეტინგის გამოყენება მნიშვნელოვანი იქნება
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ხატია წილოსანმა  ღვინის ინდუსტრიაში ახალი კორონავირუსის პანდემიით გამოწვეული პრობლემები და მათი გადაჭრის გზები მცირე მარნების წარმომადგენლებთან ონლაინ გამართულ შეხვედრაზე განიხილა. შეხვედრას ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლა და სააგენტოს მარკეტინგის დეპარტამენტის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
კორონავირუსის პანდემიამ მსოფლიოს ბევრი ქვეყნის მსგავსად, უარყოფითი ზეგავლენა საქართველოს ეკონომიკაზეც მოახდინა. მცირე მარნები დაზარალდნენ როგორც ექსპორტის, ისე ტურისტების რაოდენობის შემცირების გამო. შესაბამისად, მცირე მარნების წარმომადგენლებმა, შექმნილ ვითარებაში, საერთაშორისო ბაზრებზე ღვინის პოპულარიზაციის ალტერნატიული გზების საჭიროების და ამ მიმართულებით მხარდაჭერის საკითხის აუცილებლობაზე ისაუბრეს.
მინისტრის მოადგილემ შეხვედრის მონაწილეებს გააცნო ის ახალი მიდგომები, რომლებიც მცირე მარნებს საკუთარი პროდუქციის პოპულარიზაციასა და შემდგომ  რეალიზაციაში დაეხმარება. როგორც ხატია წილოსანმა აღნიშნა, სტრატეგიულ ბაზრებზე ახალი ონლაინ პლატფორმების გამოყენებაში მცირე მარნებს მხარდაჭერას ღვინის ეროვნული სააგენტო აღმოუჩენს. გარდა ამისა, სააგენტო უზრუნველყოფს სადეგუსტაციო ღვინის გაგზავნას საერთაშორისო ბაზრებზე, რითაც მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს მცირე მარნებს წარმოებული ღვინის რეალიზაციაში.
„დარგში გამოწვევა დიდია, თუმცა, ამ ეტაპზე, ქართული ღვინის შემცირებული ექსპორტის მაჩვენებელი არ არის დრამატული. ცალკეულ ბაზრებზე გაყიდვების ტენდენცია საკმაოდ პოზიტიური და დამაიმედებელია. მნიშვნელოვანია, რომ გააქტიურდეს მუშაობა ციფრული მარკეტინგის ახალ მოდელებზე და ამ რესურსების მაქსიმალურ გამოყენებაზე“, - განაცხადა ხატია წილოსანმა.
მინისტრის მოადგილემ შეხვედრაზე სოფლის მეურნეობის ანტიკრიზისული გეგმის ფარგლებში შემუშავებული პროგრამების შესახებაც ისაუბრა და აღნიშნა, რომ სახელმწიფოსგან ფერმერები, მათ შორის მცირე მარნების მფლობელები,  მნიშვნელოვან მხარდაჭერას არაერთი მიმართულებით იღებენ, მათ შორისაა, საგადასახადო შეღავათები, შეღავათიან საკრედიტო რესურსზე ხელმისაწვდომობა და ტექნიკური დახმარების პროექტები.

Digital marketing will be an important tool for driving more sales of Georgian wine
At the meeting with the representatives of small wine cellars, the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Khatia Tsilosani brought forward problems caused by the novel coronavirus pandemic in the wine industry and highlighted ways to overcome existing challenges.
The Chairman of the National Wine Agency, Levan Mekhuzla, as well as representatives of the Marketing Department of the Agency attended the meeting.
The coronavirus pandemic had a negative impact on Georgia's economy, like many other countries economic system around the world. Moreover, pandemic had a brutal impact on small wineries, affecting exports and declining number of tourists in the country. Accordingly, representatives of small wine cellars discussed the needs for finding alternative ways of promoting wine currently in the international markets.
The Deputy Minister provided participants with the new approaches, which will help small wineries to popularize and sell their products. Khatia Tsilosani noted, that National Wine Agency will support small wineries to use new online platforms in the strategic markets, besides, the Agency will use wine tasting, as a marketing tool, and will send wine samples to promote sale of Georgian wine produced by small winemakers in the international markets.
" Georgian wine industry faces great challenges, however, at this stage, the export rate of Georgian wine is not dramatically reduced. The sales trend is quite positive and promising in some markets. It is important to intensify work on the new models of digital marketing and maximize the use of these resources "- said Khatia Tsilosani.
The Deputy Minister also spoke about the ongoing programs developed under the Agricultural Anti-Crisis Plan, noting, that farmers, including owners of small wine cellars receive significant support in a number of areas, including tax breaks, access to preferential financial credit resources and technical assistance projects.