ლევან დავითაშვილმა თბილისის ეროვნულ პარკში ინფრასტრუქტურა დაათვალიერა და რეინჯერებს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა თბილისის ეროვნულ პარკში ინფრასტრუქტურა დაათვალიერა და რეინჯერებს შეხვდა.
„თბილისის ეროვნული პარკი 20 ათას ჰექტარზე მეტი, ბიომრავალფეროვნებით გამორჩეული ტერიტორიაა. სწორედ ეს ბიომრავალფეროვნება სძენს პარკს უნიკალურობას, მის დაცვას კი, 40-მდე რეინჯერი უზრუნველყოფს. თბილისის ეროვნული პარკი, ვიზიტორთა სტატისტიკის მიხედვით, 2018-2019 წლებში, მე-4 ადგილზე იყო. ეროვნული პარკი თბილისის მოსახლეობის საყვარელი ადგილი. ახლა იწყება ზაფხულის სეზონი და ძალიან მნიშვნელოვანია, ბუნებასთან სწორი ურთიერთობა. ჩვენ უნდა ვეწვიოთ ბუნების ულამაზეს ძეგლებს, უნდა აღმოვაჩინოთ ჩვენი უნიკალური ქვეყანა და, ამავდროულად, უნდა გავუფრთხილდეთ მას - ცეცხლი დავანთოთ ისეთ ადგილას, სადაც რეინჯერები მიგვითითებენ, არ დავტოვოთ ნარჩენები. ეს ჩვენი მოქალაქეობრივი პასუხისმგებლობაა“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
თბილისის ეროვნულ პარკში, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს დაცული ტერიტორიების სააგენტო, მუნიციპალური განვითარების ფონდთან ერთად, პარკის განვითარების პროექტს ახორციელებს. ამერიკის და მსოფლიო ეროვნული პარკების საუკეთესო მაგალითების მსგავსად, პროექტის ფარგლებში, ეკოტურიზმისა და რეკრეაციული მიზნებისთვის მოეწყობა ვიზიტორთა ცენტრი, ვიზიტორთა კოტეჯები, სალაშქრო ბილიკები, ბავშვთა და მოზრდილთა გასართობ-დასასვენებელი ზონა და სხვა. დაგეგმილია 300 კმ-მდე მარტივი და საშუალო სირთულის სალაშქრო ბილიკების მოწყობა თანმდევი ინფრასტრუქტურით.
თბილისი ეროვნულ პარკში კერძო ინვესტიციის განხორციელებაც იგეგმება. „საჯარო-კერძო პარტნიორობის პროექტის“ (ppp) ფარგლებში ინვესტორი „საბადური ვილაჯე” თბილისის ეროვნული პარკის საბადურის ტყის მონაკვეთის განვითარებაში, დაახლოებით, 4 მლნ ლარის ინვესტიციას განახორციელებს.
თბილისის ეროვნულ პარკში გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრთან, ლევან დავითაშვილთან ერთად, მინისტრის მოადგილე იური ნოზაძე და დაცული ტერიტორიების სააგენტოს ხელმძღვანელი ვალერიან მჭედლიძე იმყოფებოდნენ.

Levan Davitashvili inspected infrastructure and held a meeting with rangers in Tbilisi National Park
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili visited Tbilisi National Park, whereby, he inspected infrastructure and held a meeting with rangers.
"Tbilisi National Park is recognized by its unique biodiversity and incredible range of fauna and flora covering more than 20 thousand hectares of area. Up to 40 rangers are charged with protecting and preserving areas of the National Park. .In 2018-2019, according to visitor statistics, Tbilisi National Park gained the 4th place. National Park is a favorite place of the population of Tbilisi. Summer season has already started, thereby, proper and right relationship between the humans and nature is very important. We should visit our beautiful nature landmarks, discover our unique country and at the same time, we should take care of our nature - to light a fire only in a place where rangers tell us and not to leave any types of waste in the park. This is our civic responsibility ”Levan Davitashvili said.
The Agency of Protected Areas of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture along with the Municipal Development Fund is implementing a park development project.
The best examples are taken from the best national parks in the US and other countries around the world. The visitor center, cottages, hiking trails, entertainment areas for kids and adults' will be arranged under the frame of the project, which will be targeted at the development of ecotourism and recreational areas. Up to 300 km of easy and medium hiking trails with relevant infrastructure are planned to be arranged in the National Park.
The private investment is also planned to be implemented in Tbilisi National Park. Under the the Public-Private Partnership Project (ppp), the investor ‘’Sabaduri Village’’ will invest about 4 million GEL in the development of the Sabaduri forest section in Tbilisi National Park.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Yuri Nozadze and Head of the Agency of Protected Areas, Valerian Mchedlidze accompanied the Minister of Environmental Protection and Agriculture Levan Davitashvili at the Tbilisi National Park.