ლევან დავითაშვილი: „პირდაპირი სუბსიდია რქაწითელის ჯიშის ყურძნისთვის იქნება განკუთვნილი“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა პარლამენტში განაცხადა, რომ ხელისუფლება რთველის პერიოდში არც ამ ჯერზე მიატოვებს მოსახლეობას.
ლევან დავითაშვილი, პარლამენტში, პრემიერ-მინისტრის გიორგი გახარიას მიერ მთავრობის საქმიანობის 2019-2020 წლის ანგარიშის წარდგენას ესწრება.
„მე ვფიქრობ, მხოლოდ „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაა ის ხელისუფლება, რომელმაც მევენახეობისა და მეღვინეობის განვითარებაში უზარმაზარი წვლილი შეიტანა. მევენახეობა-მეღვინეობის დარგი განვითარების აბსოლუტურად სხვა დონეზე ავიდა. მხოლოდ ჩვენი ხელისუფლების პირობებში მოხერხდა ის, რომ ფერმერის მიერ მოწეული მოსავალი, პრობლემების გარეშე, მთლიანად დაბინავებულია. სახელმწიფოს მაღალი სოციალური პასუხისმგებლობა გააჩნია. წელს გათვალისწინებულია, დაახლოებით, 40 მილიონი ლარის ოდენობის სუბსიდია. პირდაპირი სუბსიდია რქაწითელის ჯიშის ყურძნისთვის იქნება განკუთვნილი, ვინაიდან ჭარბი სწორედ რქაწითელის ჯიშის ყურძენია და ძირითადად პრობლემები სწორედ ამ ჯიშის ყურძნის ჩაბარებასთან არის დაკავშირებული. ექსპორტის თითქმის 80%-მდე, 70%-ზე მეტი, წითელყურძნიანი ჯიშისგან წარმოებული წითელი ღვინოებია, მხოლოდ 20-25%-ია თეთრი ღვინოები.
მომავალ კვირას მთავრობა მიიღებს დადგენილებას რთველის ღონისძიების ხელშეწყობის შესახებ. ეს იქნება მკაფიოდ გაწერილი პირობები, რომელიც შეჯერებული და დარგთან შეთანხმებულია. ეს არის ის მაქსიმუმი, რაც არსებული ფინანსური შესაძლებლობებით გაკეთდა მოსახლეობისთვის. ხაზგასმით მინდა აღვნიშნო, რომ არც ერთი კილოგრამი ყურძენი, ისევე როგორც წინა წლებში, ჩაუბარებელი არ დარჩება. სახელმწიფო საწარმოს რესურსები იქნება სრულად გამოყენებული იმისთვის, რონ ის ჭარბი მოსავალი, რომელსაც კერძო სექტორი ვერ შეიძენს, დაბინავდეს“, - განაცხ

"Direct subsidy will be provided for Rkatsiteli grapes" stated Levan Davitashvili
The government will not leave the residents during the harvest, as in previous years was declared by the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili at the Parliament.
Levan Davitashvili is attending the parliament session, where, Prime Minister of Georgia, Giorgi Gakharia presents the 2019-2020 report on the activities implemented by Georgian government.
"I believe, that Georgian Dream government has made a huge contribution to the development of viticulture and winemaking field in the country. The viticulture and winemaking field has moved forward and reached the different level of development. Under the governance of the Georgian Dream party, the farmer doesn’t face any problems in the storage of harvest.
The state has a high social responsibility. This year, Georgian government considers to subsidize the grape harvest of about 40 million GEL.
The direct subsidy will be provided for Rkatsiteli grapes, as farmers receive a bumper crop of Rkatsiteli grapes, however, main problems are related to the delivery of grapes to the companies. Nearly 80% of export, more than 70% are red wines produced from red grape variety, only 20-25% are white wines.
Next week, the government will adopt a resolution to promote the grape harvest. Terms will be determined and agreed with the farmers and owners of the companies. This is the maximum, that might be done for residents under the existing financial resources. I would like to note, that, as in previous years, not a single kilogram of grapes will be left behind. The state-owned enterprise will use all resources for purchasing and storing of grapes, that won’t be purchased by the private sector ” said the Minister.