კახეთის რეგიონში ატმისა და ვაშლატამას მოსავლის აღება დაიწყო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი, კახეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებული ირაკლი ქადაგიშვილი, გურჯაანის მაჟორიტარ დეპუტატი დავით სონღულაშვილი და გურჯაანის მუნიციპალიტეტის მერი არჩილ ხანდამაშვილი სოფელ ჩუმლაყში ადგილობრივ ფერმერებს შეხვდნენ.
„წელს, კახეთის რეგიონში ატმისა და ვაშლატამას  საკმაოდ დიდ მოსავალს ველოდებით, რომლის საერთო საპროგნოზო რაოდენობა 35 000 ტონაზე მეტი იქნება. პროდუქციის რეალიზების პრობლემა არ არის. საქართველოდან ატმისა და ვაშლატამას ექსპორტი ერთი ფანჯრის პრინციპით განხორციელდება. ჯამში, 22 სამაცივრე მეურნეობა იმუშავებს. ჩვენი სამინისტრო გააკონტროლებს მწვანე დერეფნის ფუნქციონირებას. მინდა, ფერმერებს მოვუწოდო, ჩაერთონ სადაზღვევო პროგრამაში, რომლის ფარგლებში, დღეისათვის, მხოლოდ 24 ჰექტარი მიწის  ფართობია დაზღვეული, ბაღების საერთო ფართობი კი, დაახლოებით, 6 000 ჰექტარს შეადგენს“, - განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
როგორც შეხვედრაზე კახეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულმა, ირაკლი ქადაგიშვილმა აღნიშნა, კორონავირუსის პირობებში, სახელმწიფომ ყველაფერი გააკეთა იმისათვის, რომ ფერმერებს აგროვადების დაცვით სამუშაოების განხორცილებაში შეფერხება არ ჰქონოდათ.
„აგროდიზელით ხელშეწყობის პროგრამით მიღებულმა  დახმარებამ ხელი შეუწყო მოსავლის აღების პროცესს. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ განხორციელებული სახელმწიფო პროგრამების ხელშეწყობით,  კახეთში 3 მძლავრი გადამმუშავებელი კომბინატი მუშაობს, სადაც წვენებისა და ხილფაფების წარმოება ხდება. ვფიქრობ, ატმის რთველი წარმატებით ჩაივლის და ფერმერები კმაყოფილები იქნებიან“, - განაცხადა კახეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულმა, ირაკლი ქადაგიშვილმა.
დღეის მდგომარეობით, დაკრეფილი ატმისა და ვაშლატამას მოსავლის რაოდენობა 396 ტონაზე მეტია, საიდანაც ექსპორტირებულია  49 ტონა შეადგინა. ატმის საბითუმო ფასი 1.00-დან 1,3 ლარამდე მერყეობს.

Peach and Nectarine picking season has started in Kakheti region
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Solomon Pavliashvili along with the State Representative of Kakheti region, Irakli Kadagishvili, Gurjaani Majoritarian MP Davit Songhulashvili and Gurjaani Municipality Mayor Archil Khandamashvili met with the local farmers in the village of Chumlaki.
"This year, we are expecting an abundant harvest of peaches and nectarines in Kakheti region, with a total forecast of more than 35,000 tons. The farmers will face no problem in selling of products. Peach and nectarine will be exported from Georgia under the single window principle.
In total, 22 refrigerators will operate. Our Ministry will control the functioning of the green corridor. I would like to address farmers to get engaged in the insurance program, within the frame of insurance program only 24 hectares of land are currently insured, and the total area of gardens includes about 6,000 hectares ”said Solomon Pavliashvili.
The state representative in Kakheti region, Irakli Kadagishvili noted, that amid the coronavirus, the state did its best, accordingly, farmers did not have any delays in carrying out the farming activities in compliance with the agro-terms.
"The farmers got assistance under the agro-diesel support program, which helped them a lot in the harvesting process.
With the state support programs implemented by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, 3 powerful processing plants are operating in Kakheti, producing juices and fruit purees. In my opinion,  the peach harvest will be successful and farmers will be satisfied ”said the State Representative in Kakheti region, Irakli Kadagishvili.
As of today,  the harvest of peaches and nectarines reach more than 396 tons, out of which 49 tons are already exported. Peach wholesale price fluctuates from 1.00 to 1.3 GEL.