ლევან დავითაშვილი: „შესაძლებელი ხდება მერქნული რესურსის პირდაპირი წესით, ფიქსირებულ ფასად შეძენა“
„შესაძლებელი ხდება მერქნული რესურსის პირდაპირი წესით, ფიქსირებულ ფასად შეძენა“ - ამის შესახებ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა დღევანდელი მთავრობის სხდომის შემდეგ ჟურნალისტებს განუცხადა.
„საკითხი, რომელიც ეხება ტყითსარგებლობის წესებს და აქტუალურია ჩვენი მოსახლეობისთვის არის საშეშე მერქნის პირდაპირი შესყიდვის შესაძლებლობა.
ჩვენ დავიწყეთ საქმიანი ეზოების ჩამოყალიბება, რაც წინგადადგმული ნაბიჯია მდგრადი სატყეო მეურნეობის აღდგენისთვის. ყველა მუნიციპალიტეტში, ეროვნული სატყეო სააგენტოს მხრიდან გამოყოფილი იქნება სპეციალური ადგილები, რომელიც მოსახლეობას და ბიზნესს მისცემს საშუალებას, მერქნული რესურსი კონკრეტული ფიქსირებული ფასით შეიძინონ პირდაპირი წესით, ეს ეხება როგორც მაღალი ხარისხის, პირველი ხარისხის მერქნულ რესურს, ისე საშეშე მასალას, რომლის შეძენაც აქამდე მხოლოდ აუქციონის გზით იყო შესაძლებელი.
ტყის ღონისძიებებში ჩართული ოპერატორები შეძლებენ ტყეში არსებული ბიომასის გამოყენებას ბრიკეტების და ალტერნატიული ბიოსაწვავის წარმოებისთვის, რაც ნარჩენების მართვის სისტემას გააუმჯობესებს“. - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.

"It is possible to buy timber resources directly at a fixed price" told the Minister of Environmental Protection and Agriculture to the reporters today, at the end of the Georgian Government session.
"The rules on the forest use, as well as possibility to purchase the firewood directly is an important issue concerning our population. We have established the log sort yards, which is a step forward taken towards the restoration of sustainable forestry.
The National Forest Agency will allocate places in all municipalities of Georgia, where residents and representatives of business sector will be able to purchase the timber resources at a specific fixed price directly, this includes both high-quality, first-class timber resources and firewood, which until now could be purchased only through an auction.
The operators engaged in the forestry activities will be able to use the forest biomass to produce briquettes and alternative bio fuels, which will enable to improve the waste management system in the country. ” - Levan Davitashvili stated.