გარემოს დაცვის მდგრადი განვითარების ხელშეწყობის მიზნით ოთხმხრივი მემორანდუმი გაფორმდა
საქართველოში გარემოს დაცვის მდგრადი განვითარების ხელშეწყობის მიზნით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ნინო თანდილაშვილმა, თბილისის მერის მოადგილემ, მაია ბითაძემ, კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელის CENN აღმასრულებელმა დირექტორმა, ნანა ჯანაშიამ და სავაჭრო და გასართობი ქალაქის „ისთ ფოინთი“ მარკეტინგის დირექტორმა, თეა ლომინაძემ ხელი თანამშრომლობის მემორანდუმს მოაწერეს.
მემორანდუმის ფარგლებში, მხარეები აქტიურად ითანამშრომლებენ გარემოსდაცვით სფეროში საზოგადოების ცნობიერების დონის ამაღლების, ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარების და გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობის ზრდის მიმართულებით.
ნინო თანდილაშვილის განაცხადებით, გარემოს დაცვა და მწვანე ეკონომიკის განვითარების ხელშეწყობა ქვეყნის მნიშვნელოვან პრიორიტეტს წარმოადგენს, რომლის მშენებლობაშიც საჯარო, კერძო და არასამთავრობო სექტორის ეფექტიან კოლაბორაციას განსაკუთრებული ფუნქცია აქვს.
„დღეს ძალიან მნიშვნელოვან თანამშრომლობას ეყრება საფუძველი. გარემოსდაცვითი პოლიტიკის ეფექტიანად განხორციელების ნაწილში, საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს. მაქვს წარმატებული ერთობლივი მუშაობის მოლოდინი“,- განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
აღსანიშნავია, რომ მემორანდუმის ინიციატორია სავაჭრო და გასართობი ქალაქი „ისთ ფოინთი“, რომელიც ნარჩენების გონივრული მართვის და გარემოს დაცვის მიზნით, მომხმარებელს მანქანის უფასო ელექტროდამტენით სარგებლობის, ასევე, ელექტრობატარეების შესაგროვებელი პუნქტის გამოყენების და ცენტრის ტერიტორიაზე განთავსებულ ურნებში ნარჩენების სეპარაციის შესაძლებლობას აძლევს.

The quadrilateral memorandum signed to promote the sustainable environmental protection
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Nino Tandilashvili, Deputy Mayor of Tbilisi, Maia Bitadze, Founder and Executive Director of the Caucasus Environmental NGO Network (CENN), Nana Janashia and Marketing Director of the East Point Shopping and Entertainment City, Tea Lominadze signed a memorandum of cooperation to support the sustainable development of the environmental protection in Georgia.The Memorandum envisages active cooperation between the parties, which will be targeted at raising public awareness on environmental issues, sharing knowledge and experience and increasing environmental responsibility.
Nino Tandilashvili declared, that environmental protection and promotion of green economic development is a top priority in the country, which should be built through effective cooperation between the public, private and non-governmental sectors.
" Very important cooperation has been signed today, which lays the foundation for effective implementation of environmental policy, whereby, raising public awareness is of utmost importance. I hope, that our joint cooperation will be successful "Nino Tandilashvili said.
It should be mentioned, that the memorandum initiated by the shopping and entertainment city "East Point" allows the customers to use the free electric charger to charge their vehicles, also to use the electric energy batary storage point and separate the waste in the bins (located in the center) to promote the reasonable and sustainable waste management and environmental protection.