გადამფრენ ფრინველებზე ნადირობის სეზონი 2020 წელს აგვისტოს მეოთხე შაბათს (22 აგვისტოს) დაიწყება
ნადირობის სეზონი აგვისტოს მე-4 შაბათს გაიხსნება. აღნიშნული გადაწყვეტილება გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ სამეცნიერო-ექსპერტული წრეებიდან მიღებულ რეკომენდაციებზე და მონადირეთა უმრავლესობის მიერ გამოთქმულ მოსაზრებებზე დაყრდნობით მიიღო. ნადირობის სეზონის აღნიშნულ დროს დაწყება გადამფრენი ფრინველების დაცვისა და აღწარმოების მიზნებს ემსახურება.
ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის და ველური ბუნების ეროვნული სააგენტოს რეკომენდაციის გათვალისწინებით, წლევანდელი სეზონისთვის ცვლილებები განხორციელდა შემდეგი მიმართულებებით:
ველური ბუნების ეროვნული სააგენტოს მართვაში/სარგებლობაში არსებული საშენი მეურნეობების ტერიტორიებზე მყოფ, გამრავლებულ/მოშენებულ ცხოველებზე ზიანისა და სტრესის თავიდან აცილების მიზნით, აიკრძალა ველური ბუნების ეროვნული სააგენტოს მართვაში/სარგებლობაში არსებული საშენი მეურნეობების ფართობებზე ნადირობა.
ჩვეულებრივი გვრიტის (Streptopelia turtur) სახეობის პოპულაციის შემცირების გამო, მისი დღიური მოპოვების ლიმიტი შემცირდა 10 ინდივიდიდან 5-მდე.
2020-2021 წლების სანადირო სეზონისთვის შეიცვალა ტყის ქათამზე (Scolopax rusticola) ნადირობის ვადა და განისაზღვრა 1 ოქტომბრიდან (ნაცვლად 15 ოქტომბრისა) 1 მარტამდე პერიოდით, ვინაიდან, ბოლო წლებში, აღმოსავლეთ საქართველოში, განსაკუთრებით მაღალმთიან რეგიონებში, დაფიქსირებულია ამ სახეობის 15 ოქტომბერზე ადრე შემოსვლა. ტყის ქათამზე ნადირობის დასრულების ვადა, 1 მარტი, დარჩა უცვლელი, რადგან დასავლეთ საქართველოს რეგიონებში ტყის ქათამზე ნადირობა, ძირითადად, თებერვლის თვეში წარმოებს. ამასთან, გასათვალისწინებელია, რომ ტყის ქათმის რაოდენობის მნიშვნელოვანი კლება არ არის დაფიქსირებული.
გადამფრენ ფრინველებზე ნადირობის მსურველებმა, ნადირობისას თან უნდა იქონიონ გარემოდან გადამფრენი ფრინველების ამოღებაზე დაწესებული მოსაკრებლის (10 ლარი) გადახდის დამადასტურებელი ქვითარი (დედანი) და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს შესაბამისი ორგანოს მიერ გაცემული შესაბამისი სანადირო თოფის შენახვისა და ტარების უფლების დამადასტურებელი დოკუმენტი.
მოსაკრებლის გადახდა შესაძლებელია საქართველოს ნებისმიერ ბანკში, მიმღების ბანკი: სახელმწიფო ხაზინა, ბანკის კოდი: 220 101 222, ანგარიშის ნომერი: №200122900, ბიუჯეტის შემოსულობების სახის განმსაზღვრელი სახაზინო კოდი: 3033
ვრცლად, ნადირობის აკრძალული მეთოდებისა და ნადირობისათვის დაშვებული გადამფრენი ფრინველების სახეობების ჩამონათვალი, ნადირობის ვადები და დღიური ლიმიტები, ნადირობის ადგილების მიხედვით, ასევე, განმარტება მოსაკრებლის გადახდისათვის იხილეთ: https://mepa.gov.ge/

The hunting season for migratory game birds will be launched on the fourth Saturday in August ( August 22 ) 2020
The hunting season will be available on the fourth Saturday, August 22. The Ministry of Environmental Protection and Agriculture has taken into account recommendations of scientific-expert circles and opinions expressed by the majority of hunters while making a decision. The launch of the hunting season at this time aims to protect and reproduce the migratory birds. Following the recommendation of Ilia State University and the National Agency for Wildlife changes have been made for the current season in the following areas:The hunting was banned on the territory of nursery farms, which are under the management / use of the National Wildlife Agency to avoid the negative impact and stress on farm animals.
The population of the species Streptopelia turtur was declined , and the number of finding these species daily is significantly reduced from 10 to 5.
For the hunting season 2020-2021, the hunting terms for forest chicken (Scolopax rusticola) has been changed from October 1 (instead of October 15) to March 1, as in recent years, in eastern Georgia, especially in the mountainous regions, this species appear before October 15. The hunting deadline for forest chickens has remained unchanged March 1, as the hunting of forest chickens in the regions of western Georgia is mainly carried out in February. However, it should be noted, that significant decrease in the number of forest chickens has not been observed.
Those wishing to hunt migratory game birds must have a receipt (original) confirming the payment of the fee for hunting of migratory game birds and a document certifying the right for keeping and carrying a hunting rifle issued by the relevant body of the Ministry of Internal Affairs.
The fee can be paid in any bank of Georgia, Recipient bank: State Treasury, Bank code: 220 101 222, Account number: №200122900, Treasury code indicating the budget revenues: 3033
Get more details and see the list of prohibited hunting methods and a subset of migratory birds classified as migratory game birds, which may be hunted in accordance with the state regulations, hunting dates and daily limits, hunting locations, as well as an explanation for the fee: https://mepa.gov.ge/ .