14 ივლისის მდგომარეობით, საქართველოდან 6 179 ტონა ატამი და ვაშლატამაა ექსპორტირებული
ატმისა და ვაშლატამას მოსავლის აღება აქტიურ ფაზაშია. 14 ივლისის მდგომარეობით, საქართველოდან ექსპორტირებულია 6 179 ტონა ატამი და ვაშლატამა, რაც 640 ტონით აღემატება წინა წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელს. 2019 წელს, ამავე პერიოდში, ექსპორტირებული ატმისა და ვაშლატამას მაჩვენებელმა 5 539 ტონა შეადგინა.
ქართული ატმისა და ვაშლატამას ძირითადი საექსპორტო ქვეყნებია რუსეთის ფედერაცია (61% - 3 796 ტონა), სომხეთის რესპუბლიკა (30% - 1 857 ტონა) და აზერბაიჯანის რესპუბლიკა (7% - 417 ტონა). ექსპორტი ასევე ხორციელდება ყაზახეთის, სლოვენიის, მოლდოვასა და სინგაპურის რესპუბლიკებში (2% - 109 ტონა).
მოსავლის შეუფერხებლად დაბინავებისა და რეალიზებისთვის სრული დატვირთვით მუშაობს სამაცივრო და შემნახველი საწარმოები.
ატმის ექსპორტის ხელშეწყობის მიზნით, საჭირო დოკუმენტაციის მომზადება და გაცემა ერთი ფანჯრის პრინციპით ხორციელდება. პროცესში ჩართული არიან ფიტოსანიტარიული და საბაჟო სამსახურების წარმომადგენლები.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში შექმნილია სამუშაო ჯგუფი, რომელიც აქტიურად მუშაობს ინფორმაციის მოპოვების, სისტემატიზაციის, ფერმერებისა და ატმის რეალიზატორების დაკავშირების მიმართულებებით.

According to data on July 14, Georgia has exported 6,179 tons of peaches and nectarines
The peach and nectarine picking season is entering the active phase. According to data on July 14, Georgia has exported 6,179 tons of peaches and nectarines, overall exporting more than 640 tons, than in the same period of previous year. In 2019, during the same period, the export of peaches and nectarines reached 5,539 tons.The top export countries of Georgian peach and nectarine are: Russian Federation (61% - 3,796 tons), the Republic of Armenia (30% - 1,857 tons) and the Republic of Azerbaijan (7% - 417 tons). The export is also implemented in the Republics of Kazakhstan, Slovenia, Moldova and Singapore (2% - 109 tons).
The refrigeration plants and storage enterprises are working at full capacity for post harvest handing solutions, including storage and sale of the crop.
The necessary documents are prepared and issued under the single window principle to facilitate the export of peaches. The representatives of phyto sanitary and customs services are engaged in the above mentioned process.
The working group has been established at the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, which is actively engaged in a number of activities, including, information gathering, systematization of post harvesting processes, connecting farmers with peach distributors etc.