ლევან დავითაშვილი: „წელს თხილის მოსავალი ჭარბი და ხარისხიანი იქნება“
„წელს თხილის მოსავალი ჭარბი და ხარისხით გამორჩეული იქნება“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა, სამეგრელოში, მეთხილე ფერმერებთან შეხვედრაზე.
ლევან დავითაშვილი, სამეგრელოს მხარის რწმუნებული ალექსანდრე მოწერელია და თხილის მწარმოებელთა ასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორი გიორგი თოდუა, ქ.ხობში ფერმერებს შეხვდნენ. შეხვედრაზე თხილის წლევანდელი მოსავლის რაოდენობისა და ხარისხის, დაბინავების  და ექსპორტის საკითხები განიხილეს.
„ბოლო წლებში თხილის სექტორი დიდი გამოწვევების წინაშე იდგა. სახელმწიფოსა და ფერმერების ერთობლივი მუშაობით, ეს სირთულეები დაძლეულია. ჩვენ შეგვიძლია თამამად ვთქვათ, რომ 2020 წლის მოსავალი, როგორც რაოდენობრივად, ასევე ხარისხის თვალსაზრისით, გამორჩეულად კარგი იქნება. საერთაშორისო ბაზრების წლევანდელი ტენდენციების თანახმად, მოსალოდნელია საკმაოდ მაღალი ფასი, შესაბამისად, 2020-21 წლების სეზონი ფერმერებისთვის ფინანსურადაც წარმატებული უნდა იყოს. მოსავლის აღება რამდენიმე დღეში დაიწყება. მნიშვნელოვანია, რომ არ მოვადუნოთ ყურადღება და ბოლო წამლობა, ბოლო ოპერაციები ჩავატაროთ პასუხისმგებლობით და იმ პროტოკოლის დაცვით, რომელიც განვსაზღვრეთ. თხილის სექტორს შეუძლია მნიშვნელოვანი როლი შეასრულოს ჩვენს ეკონომიკაში. გვაქვს მოლოდინი, რომ ღირებულებაში 100 მილიონს გადავაჭარბებთ და, დაახლოებით, 55 ათასი ტონა ხარისხიანი თხილის მოსავალი გვექნება“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
ხარის რწმუნებულმა ალექსანდრე მოწერელიამ იმედი გამოთქვა, რომ ქართული თხილი ხარისხითა და კონკურენტუნარიანი ფასით ევროკავშირის ბაზარზე ძველ პოზიციებს დაიბრუნებს.ლევან დავითაშვილი, ალექსანდრე მოწერელია და გიორგი თოდუა, სოფელ ახალ ხიბულაში, კობა შონიას თხილის ბაღშიც იმყოფებოდნენ. ფერმერს 2 ათას ძირამდე თხილი აქვს გაშენებული და  თანამედროვე სარწყავი სისტემა აქვს მოწყობილი.თხილის ბაღის დათვალიერების შემდეგ, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსთან, ზურაბ ჩეკურაშვილთან ერთად, აბაშაში ფაროსანასთან ბრძოლის საკოორდინაციო შტაბში იმყოფებოდა, სადაც თანამშრომლებს შეხვდა. ლევან დავითაშვილმა წელს უკვე განხორციელებული და სამომავლოდ დაგეგმილი ღონისძიებების შესახებ დეტალური ინფორმაცია მოისმინა. მინისტრმა მავნებელთან ბრძოლის მიმართულებით მასშტაბური სამუშაოების წარმატებით განხორციელებისთვის თანამშრომლებს მადლობა გადაუხადა.

"This year we are expecting an abundant and high quality hazelnut harvest " declared Levan Davitashvili
At the meeting with the hazelnut farmers in Samegrelo region, the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili declared: " We are expecting to receive an excessive amount, as well as high quality hazelnut crop this year ‘’
Levan Davitashvili together with the Representative of Samegrelo Region, Alexander Motserelia and Executive Director of the Hazelnut Growers Association, Giorgi Todua held a meeting with farmers in Khobi, whereby the quantity and quality, storage and export of the hazelnut crop related issues have been brought forward by the participants at the meeting.
"The hazelnut sector has faced great challenges over the past few years. These difficulties were dealt with the joint works implemented by the state together with the farmers. We can say with confidence, that 2020 harvest will be an exceptional both in terms of quantity and quality. According to current global trade trends, a rather high price is expected, therefore, 2020-21 season should be financially successful for farmers. Hazelnut harvest will start in a few days. It is important not to lose focus and perform the treatment of hazelnut trees with more responsibly and follow the protocol related activities that we have previously determined. The hazelnut sector can play an important role in our economy. We are expecting the hazelnut harvest to exceed 100 million in value and the high quality crop will reach to about 55 thousand tons in the country ”said Levan Davitashvili.
The state Representative of Samegrelo region, Alexander Motserelia expressed his hope, that Georgian hazelnut with its quality and competitive price will regain the old position on the EU market.
Levan Davitashvili, Alexander Motserelia and Giorgi Todua also visited Koba Shonia’s hazelnut orchard in the village Akhali Khibula. The farmer has planted up to 2,000 hazelnut trees and installed a modern irrigation system.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture together with the head of the National Food Agency, Zurab Chekurashvili visited the coordination headquarter center for the fight against the Asian Stink Bug in Abasha municipality, where he met with the employees of the center .
Levan Davitashvili got familiar with the detailed information about the implemented and planned activities.
The Minister thanked the staff for successful implementation of large-scale activities in the field of pest control.