ღვინის და ალკოჰოლური სასმელების ხარისხის კონტროლი რეგულარულად ხორციელდება
ადგილობრივ და საერთაშორისო ბაზრებზე ღვინისა და ალკოჰოლიანი სასმელების კონკურენტუნარიანი პროდუქციის მიწოდების უზრუნველსაყოფად, ერთ-ერთი მთავარი მიმართულება ხარისხის მუდმივი კონტროლია.
შესაძლო ფალსიფიცირების გამოსავლენად, 2020 წლის დასაწყისში, ღვინისა და სპირტიანი სასმელების წარმოების ტექნიკურ რეგლამენტებში მნიშვნელოვანი ცვლილებები შევიდა. ცვლილებების თანახმად, ღვინო და ალკოჰოლიანი სასმელები ნახშირბადის სტაბილური იზოტოპის თანაფარდობაზე შემოწმდება, რაც განსაზღვრავს პროდუქცია არის თუ არა ყურძნისეული წარმოშობის.
კორონავირუსის პანდემიასთან დაკავშირებული პროცესების მიუხედავად, ღვინის ეროვნულ სააგენტოში არ შეფერხებულა ხარისხის კონტროლის მიმართულებით მუშაობა. კერძოდ:
- მიმდინარე წლის 6 თვეში საექსპორტო პროდუქციის ინსპექტირება განხორციელდა ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების მწარმოებელ 175 კომპანიაში. სულ აღებული იყო 427 ნიმუში, სერტიფიკატის მიღებაზე უარი ეთქვა 13 კომპანიას.
- საექსპორტო ალკოჰოლური სასმელების ორგანოლეპტიკური ტესტირების მიზნით, ღვინის ეროვნული სააგენტოს სახელმწიფო სადეგუსტაციო კომისიაში ჩატარდა 118 დეგუსტაცია. სულ წარმოდგენილი იყო 4131 ნიმუში, მათგან უარყოფითად მხოლოდ 202 შეფასდა.

Quality control of wine and spirits is carried out regularly
The constant quality control is one of the main directions of ensuring the competitive supply of wine and spirits in the local and international markets.In early 2020, significant changes were made to the technical regulations for wine and spirits production to detect possible falsifications in alcoholic beverages.
Under the changes, the carbon isotope ratio analysis and testing will be conducted to determine that products are produced from grape.
Despite the processes related to the coronavirus pandemic, the National Wine Agency continued implementing quality control activities without hindrance . In particular:
In the 6 months of the current year, the export products were inspected in 175 wine and spirits companies. A total of 427 samples were taken, 13 companies were denied for certification.
118 tastings were held at the State Tasting Commission of the National Wine Agency, aiming organoleptic testing of alcoholic beverages intended for export. A total of 4,131 samples were submitted, out of which only 202 were evaluated negatively.