ალტერნატიული ენერგორესურსების გამოყენება ტყეზე ზეწოლას მნიშვნელოვნად შეამცირებს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივით, ეროვნული სატყეო პროგრამის (NFP) II სამუშაო ჯგუფის ,,ალტერნატიული ენერგორესურსები და შეშის მდგრადი გამოყენება’’ შეხვედრა გაიმართა, სადაც ტყეზე ზეწოლის შემცირების, ენერგოეფექტურობის გაუმჯობესების და ალტერნატიული განახლებადი ენერგიის გამოყენების გზები განიხილეს.
„დღეს, ქვეყანაში ერთ-ერთ პრიორიტეტულ მიმართულებას ენერგოეფექტურობა და ტყის მდგრადი მართვა წარმოადგენს. დონორ ორგანიზაციებთან და დაინტერესებულ მხარეებთან ერთად გამართულ შეხვედრაზე სწორედ ამ უმნიშვნელოვანეს საკითხზე ვიმსჯელეთ - თუ როგორ შეიძლება ტყეზე ზეწოლის შემცირება ალტერნატიული ენერგორესურსების საშუალებით“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, იური ნოზაძემ სიტყვით გამოსვლისას.
შეხვედრაზე, მონაწილეებმა საპილოტე პროექტების განხორციელებაზეც იმსჯელეს. აღნიშნული პროექტები საქართველოში ალტერნატიული განახლებადი ენერგიის წყაროების დანერგვას და ენერგოეფექტური ღუმელების წარმოების ხელშეწყობას ითვალისწინებს.
ალტერნატიული ენერგორესურსების და შეშის მდგრადი გამოყენების ღონისძიებები  გერმანიისა და ავსტრიის მთავრობების ფინანსური, ასევე  გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) და CENN ტექნიკური მხარდაჭერით ხორციელდება.
შეხვედრას ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, საერთაშორისო ორგანიზაციების, აკადემიური წრეების, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და  ახმეტის მუნიციპალიტეტის მერიის  წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

The use of alternative energy resources will significantly reduce the pressure on the forest
At the initiative of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, the meeting of the National Forest Program (NFP) II Working Group on ‘’Alternative Energy Resources and Sustainable Use of Firewood’’ was held to discuss the ways to reduce the pressure on the forest, improve energy efficiency and use alternative renewable energy resources in the country.
"Today, the use of energy efficiency resources, as well as sustainable forest management are considered as one of the priority directions facing the country. We have discussed this very important issue - how to reduce the pressure on the forest through using alternative energy resources at the meeting with the donor organizations and stakeholders" - said the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Yuri Nozadze.
During the meeting, the participants discussed the implementation of pilot projects, which envisage the introduction of alternative renewable energy sources and promotion of the production of energy efficient stoves in Georgia.
Sustainable use of alternative energy sources and firewood related activities are financially supported by the German and Austrian governments, whereby, technical support is provided by the German International Development Cooperation Agency (GIZ) and CENN.
The representatives of the Ministry of Economy and Sustainable Development, international organizations, academic circles, non-governmental organizations and City Hall of Akhmeta Municipality attended the meeting.