სოლომონ პავლიაშვილი ატმისა და ვაშლატამას მოსავლის დაბინავების სამუშაო პროცესს გაეცნო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე, სოლომონ პავლიაშვილი კახეთის რეგიონში, სოფელ ჩუმლაყში არსებულ სამაცივრე მეურნეობაში ატმისა და ვაშლატამას მოსავლის დაბინავების სამუშაო პროცესს გაეცნო.
„წელს რეკორდული მოსავალი გვაქვს. დაკრეფილი ატმისა და ვაშლატამას მოსავლის რაოდენობა 22 000 ტონამდეა. დღეში, დაახლოებით, 600-დან 800 ტონამდე ხილი გადის ექსპორტზე. წელს მოსავლის დაბინავების პროცესში 21 სამაცივრე მეურნეობაა ჩართული. ყველა მათგანი გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს პროგრამების ფარგლებში, სახელმწიფოს ფინანსური მხარდაჭერით შეიქმნა. ატმის მოსავლის აღება-დაბინავების სამუშაოებზე, დაახლოებით, 2000-მდე ადამიანია დასაქმებული საქართველოს სხვადასხვა რეგიონიდან. სამინისტროს შესაბამისი სამსახურები აქტიურად მუშაობენ, რომ ფერმერებს მოსავლის აღება-დაბინავების და რეალიზაცის პრობლემა არ შეექმნათ“, - განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
როგორც გურჯაანის მუნიციპალიტეტის მერმა, არჩილ ხანდამაშვილმა აღნიშნა, წელს, ატმისა და ვაშლატამას მოსავლის რაოდენობა გაცილებით მეტია გასულ წელთან შედარებით. ფერმერები ბაზარზე არსებული ფასით კმაყოფილები არიან.

Solomon Pavliashvili got information about the peach and nectarine crop handling and storing process
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Solomon Pavliashvili got acquainted with the working process, regarding storing the peach and nectarine crops in the refrigeration plant in the village of Chumlaki, Kakheti region.
" This year we have a record breaking harvest. The harvest of peaches and nectarines is up to 22,000 tons. Approximately 600 to 800 tons of fruit are exported per day. This year, 21 refrigeration plants created within the programs of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, with the state financial support are engaged in the crop storage process. Approximately 2000 people from different regions of Georgia hired for seasonal works are carrying out  peach harvesting-storing activities. The relevant services of the Ministry are actively working to ensure, that farmers will not have any problems in relation to harvesting, storing or selling the products "- said Solomon Pavliashvili.
As noted the Mayor of Gurjaani municipality, Archil Khandamashvili, this year, the number of peach and nectarine crops is much higher, than it was in the previous year. Farmers are satisfied with the market price.