გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურს შორის თანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურს შორის თანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა.
მემორანდუმს ხელი გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა და საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის დირექტორმა, გოგიტა თოდრაძემ  მოაწერეს.
მემორანდუმის ფარგლებში, სამინისტრო საქსტატს ოფიციალური სტატისტიკის წარმოებისთვის საჭირო პირველადი, უწყებაში არსებული ინფორმაციით უზრუნველყოფს,  რის საფუძველზეც საქსტატი სამინისტროს შესაბამისად დამუშავებულ ინფორმაციას მიაწვდის.
„საიმედო და ზუსტი სტატისტიკური მონაცემები მნიშვნელოვანია გარემოსდაცვითი და სოფლის მეურნეობის მიმართულებებით სწორი პოლიტიკის შემუშავებისთვის. მჭიდრო თანამშრომლობა საქსტატთან, რომელიც ქვეყანაში ოფიციალური სტატისტიკის ერთადერთი მწარმოებელია, არის ძალიან მნიშვნელოვანი. სამინისტრო, თავისი კომპეტენციის ფარგლებში, საქსტატს რეგიონებიდან ინფორმაციის მოპოვებასა და მიღების ორგანიზებაში დაეხმარება“, -  განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
როგორც საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის დირექტორმა, გოგიტა თოდრაძემ  აღნიშნა, დღევანდელი მემორანდუმის გაფორმებით,  უწყებებს შორის თანამშრომლობა ახალ და მნიშვნელოვან ეტაპზე გადადის.
„მიმაჩნია, რომ თემატური სამუშაო ჯგუფების წევრების მონაწილეობით გამართული სამუშაო შეხვედრები, ხელს შეუწყობს როგორც ოფიციალური სტატისტიკის წარმოებას, ისე, გადაწყვეტილების მიმღები პირების მათთვის საჭირო და ობიექტური სტატისტიკური ინფორმაციით უზრუნველყოფის პროცესს“, - განაცხადა გოგიტა თოდრაძემ.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი და შესაბამისი სამსახურის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

The Memorandum of Cooperation has been signed between the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and National Statistics Office of Georgia
The Memorandum of Cooperation was signed between the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the National Statistics Office of Georgia.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture and Director of the National Statistics Office Gogita Todradze signed a Memorandum of Cooperation.
Under the frame of the Memorandum, the Ministry will ensure the Geostat with the primary information for the production of official statistics, on the basis of which, the Geostat will provide the processed information to the Ministry.
"The reliable and accurate statistics is increasingly important for the development of sound environmental and agricultural policies. Furthermore, close cooperation with the Geostat, which is the only producer of official statistics in the country is crucial. The Ministry, within its competence will assist the Geostat in obtaining and receiving information from the regions ” Levan Davitashvili said.
As noted by the Director of the National Statistics Office of Georgia, Gogita Todradze, as part of the agreement, the cooperation between the agencies is entering a new and important stage.
"I believe, that meetings with the participation of members of the thematic working groups will facilitate the production of official statistics and help to provide decision-makers with the necessary and objective statistical information" - said Gogita Todradze.
The First Deputy Minister Giorgi Khanishvili, as well as representatives of relevant departments attended the meeting.