დღეის მონაცემებით, საქართველოდან 12, 000 ტონამდე ატამი და ვაშლატამაა ექსპორტირებული, რაც 45%-ით აღემატება წინა წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის, ლევან დავითაშვილის განცხადებით, წელს საქართველოში ატმის განსაკუთრებულად კარგი მოსავალია. ფასები არის მაღალი, 2 ლარი და მეტი, რაც ფერმერისთვის კარგი შემოსავალია იმის გათვალისწინებით, რომ საკმაოდ დიდი რაოდენობით მოდის ჰექტარზე.
„წელს, დაახლოებით 30 000-35 000 ტონა ატმის მოსავალს ველოდებით, საიდანაც ნაწილი საექსპორტოა. დღეისათვის, საქართველოდან 12 000 ტონამდე ატამი და ვაშლატამაა ექსპორტირებული. შარშან ამ დროისთვის ექსპორტის მაჩვენებელი 7 500 ტონა იყო, ასე რომ საექსპორტო მაჩვენებელი მნიშვნელოვნადაა გაზრდილი, მიუხედავად პანდემიისა. შემოსავალი გაზრდილია თანხაშიც, რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია ფერმერისთვის და ჩვენი ქვეყნის ეკონომიკისთვისაც. ბოლო წლებია ინტენსიურად ვმუშაობდით, რომ ქვეყანაში შუალედური რგოლი, რომელიც აუცილებელია ნებისმიერი პროდუქტის ფერმიდან მომხმარებლამდე მისაწოდებლად, გაჩენილიყო. უკვე რამდენიმე წელია თანადაფინანსებით ვახორციელებთ მეურნეობების მხარდაჭერას. დღეს 22 სამაცივრო მეურნეობა გვაქვს, რომლებიც სრული დატვირთვით მუშაობს. მათი დიდი ნაწილი ბოლო ერთი წლის განმავლობაში შეიქმნა“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
დღეის მონაცემებით, საქართველოდან 12, 000 ტონამდე ატამი და ვაშლატამაა ექსპორტირებული, რაც 45%-ით აღემატება წინა წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელს. ძირითადად საექსპორტო ქვეყნებს წარმოადგენს რუსეთი (64%), სომხეთი (31%) და აზერბაიჯანი (4%). აღნიშნულ პერიოდში, ატმისა და ვაშლატამას ექსპორტი განხორციელდა ყაზახეთში, სინგაპურში, უკრაინაში, მოლდოვასა და სლოვენიაში.
სამაცივრო მეურნეობებში 1 კგ ატმის ჩაბარების ფასი 1.0-1.5 ლარის, ხოლო ვაშლატამას ჩაბარების ფასი 1.5-2.1 ლარის ფარგლებში მერყეობს.

According to the current data, up to 12,000 tons of peaches and apples were exported from Georgia, which is 45% more compared to the same period in the previous year.
As noted by the Minister of Environmental Protection and Agriculture, this year the peach crop is especially plentiful in Georgia. The prices are high, 2 GEL and even more, which is a good income for a farmer, if we take into account a large amount of crop harvested per hectare of land area.
"This year, we expect to harvest about 30,000-35,000 tons of peaches, part of which will be exported. Currently, up to 12,000 tons of peaches and nectarines are exported from Georgia.
Georgia exported 7,500 tonnes of peaches in the same period last year, accordingly, the export rate has been increased significantly, despite the Covid-19 pandemic. The amount of a household income has also increased substantially, which is crucial for the farmer and for the economy of our country.
In recent years, we have been working intensively to create an ‘’intermediate link’’ in the country, which is necessary to deliver any product from farm to the consumer. We have been providing a co-financing of farms over the past few years. Currently we have twenty-two refrigerated warehouses that are operating at full capacity. Most of them were created during the last year ” Levan Davitashvili said.
According to the current data, up to 12,000 tons of peaches and nectarines are exported from Georgia, which is 45% more compared to the same period last year. The main exporting countries are Russia (64%), Armenia (31%) and Azerbaijan (4%).
The peaches and nectarines were exported to Kazakhstan, Singapore, Ukraine, Moldova and Slovenia in the mentioned period.
The price of peaches ranges from 1.0 to 1.5 GEL per kilo in the refrigerated warehouses, while the price of delivery of nectarines ranges from 1.5 to 1.2 GEL.