ლევან დავითაშვილი: „სახელმწიფომ შექმნა ყველა მექანიზმი იმისათვის, რომ წლევანდელმა რთველმა წარმატებით ჩაიაროს“
ღვინის ეროვნულ სააგენტოში გამართულ შეხვედრას ღვინის მწარმოებელი 60-ზე მეტი კომპანიის წარმომადგენელი ესწრებოდა.
მინისტრმა 2020 წლის რთველთან დაკავშირებულ ფინანსურ და ორგანიზაციულ საკითხებზე ისაუბრა და მეღვინეებს ახალი კორონავირუსის პანდემიით შექმნილი რთული პერიოდის ფონზე სახელმწიფოს მხრიდან გათვალისწინებული ღონისძიებების შესახებ დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა.
„ჩვენთვის მთავარია, მევენახე ფერმერებს წარმოებული ყურძენი ჩაუბარებელი არ დარჩეთ და, ამავდროულად, შესაბამისი ანაზღაურება მიიღონ. ვმუშაობთ, რომ 2020 წელს ღირსეული რთველი ჩატარდეს, ისევე, როგორც ყველა წინა წელს. ამისთვის, რა თქმა უნდა, საჭიროა ყველა რგოლის კონსოლიდირება, მათ შორის, ღვინის მწარმოებელ კომპანიებსა და სახელმწიფო უწყებებს შორის კოორდინაცია. მიუხედავად კახეთში არსებული სტიქიისა, წელს ველოდებით საკმაოდ დიდ მოსავალს. მიუხედავად გამოწვევებისა, რომელიც პანდემიამ შექმნა, ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ ჩაუბარებელი ყურძენი არ დარჩეს. სახელმწიფომ შექმნა ყველა მექანიზმი, რომ რთველმა წელსაც წარმატებით ჩაიაროს“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
მეღვინეები ყურძნის ჩასაბარებლად მზად არიან და სახელმწიფოს მხრიდან დარგის მხარდასაჭერად გადადგმულ ნაბიჯებს დადებითად აფასებენ.
როგორც კომპანია „თბილღვინოს“ დირექტორმა ზურაბ მარგველაშვილმა აღნიშნა, მთავრობის მიერ შემუშავებული დარგისთვის ხელშემწყობი ღონისძიებები მნიშვნელოვანია, რაც ღვინის მწარმოებლებში მეტი ყურძნის ჩაბარების მოტივაციას აჩენს.
ბოლო წლების განმავლობაში, რთველი სუბსიდიის გარეშე წარმატებით ტარდებოდა. კორონავირუსის პანდემიამ მევენახეობა-მეღვინეობის დარგი ახალი გამოწვევების წინაშე დააყენა და ღვინის ინდუსტრია დააზარალა. მთავრობის გადაწყვეტილებით, რთველის სუბსიდირებისათვის ბიუჯეტიდან გამოყოფილი თანხით, დაახლოებით 20 ათასამდე მევენახეს ყურძნის რეალიზაციის, ხოლო რთველში ჩართულ ათეულობით კომპანიას ყურძნის შესყიდვის შესაძლებლობას მისცემს.
მთავრობის გადაწყვეტილებით, სუბსიდიას მიიღებს მხოლოდ ის ღვინის კომპანია, რომელიც 2020 წლის რთველის განმავლობაში შეისყიდის და გადაამუშავებს კახეთის რეგიონში მოწეულ არანაკლებ 1000 ტონა რქაწითელის ან კახური მწვანის ჯიშის ყურძენს. ამასთან, შესყიდული 1 კგ ყურძნის სანაცვლოდ ყურძნის ჩამბარებელს გადაუხდის არანაკლებ 0,80 ლარს.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გადაწყვეტილებით, ღვინის მწარმოებლებისათვის სხვადასხვა ტიპის საკრედიტო რესურსის ხელმისაწვდომობის დამატებითი სტიმული გაჩნდა. შეღავათიანი აგროკრედიტით ყურძნის გადამმუშავებელი საწარმოების წლიური 8%-ის ოდენობის თანადაფინანსება მოხდება.

"The state has created all mechanisms to have a successful grape harvest this year " declared Levan Davitashvili
The representatives of more than 60 wine companies attended the meeting at the National Wine Agency.Â
The financial and organizational issues related to the grape harvest 2020 have been brought forward by the Minister, who provided winemakers with the detailed information about the measures taken by the state in the light of the difficult period created by the new Covid-19 pandemic in the country.
"It is important for us, that, not a single grape will be left undelivered and grape growers will receive appropriate remuneration.We are making efforts to conduct a successful harvest in 2020, just like in previous years. This process requires consolidation of all stakeholders, including coordination between wine companies and government agencies. This year, we are expecting a plentiful harvest despite the natural disaster in Kakheti region. Despite the challenges posed by the pandemic, it is important for us, that grapes aren’t left undelivered. The state has created all mechanisms for the grape vintage to be successful this year as well" Levan Davitashvili said.
Winemakers positively assess the steps taken by the state in order to support the winery sector and are ready to deliver grapes to the company.Â
As noted by the director of Tbilvino, Zurab Margvelashvili, the measures taken by the government to support the wine sector are important to motivate the wine producers in delivering more grapes to the companies.
The harvest has been conducting successfully without subsidies during the past few years. The Coronavirus pandemic has posed new challenges to the viticulture and winemaking field and affected the wine industry.
The Government of Georgia has made a decision, according to which, the amount allocated from the budget for subsidizing the vintage will enable about twenty thousand grape growers to sell their grapes, as well as dozens of wine companies ( engaged in the grape vintage ) to purchase grapes.
According to the decision of the Government of Georgia, the wine companies will get subsidies, if they purchase and process at least 1000 tons of Rkatsiteli or Kakhetian green grapes grown in Kakheti region, during the 2020 grape harvest. In addition, the state will pay not less than 0.80 GEL to a grape grower per kilogram of grapes.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture made a decision to create an additional incentive for wine producers to enable them to have an access to different types of credit resources. The grape processing enterprises will get a co-financing at a rate of 8% per annum, under the Preferential Agro-credit project.