რეინჯერი გმირია! 31 ივლისი რეინჯერთა მსოფლიო დღეა
ჩვენი ქვეყნის დაცულ ტერიტორიებს, საქართველოს უნიკალურ ბუნებრივ საგანძურს, 20 ადმინისტრაციულ ერთეულში გადანაწილებული 400-მდე რეინჯერი იცავს. მათ საქმიანობებში შედის ბრაკონიერობის ფაქტის აღკვეთა, ბუნებრივ და დაუდევრობით გამოწვეულ ხანძრებთან გამკლავება, ბიომრავალფეროვნების მონიტორინგი, სისუფთავეზე ზრუნვა და საჭიროების შემთხვევაში, ვიზიტორთა დახმარება. ჩვენი რეინჯერების დაცვის ქვეშ საქართველოს ტერიტორიის 667 000 ჰექტარია.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს დაცული ტერიტორიების სააგენტოს ორგანიზებით, თბილისის ეროვნულ პარკში, საბადურის ტყის მონაკვეთზე, რეინჯერთა დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გაიმართა. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა, გაეროს განვითარების პროგრამის მუდმივმა წარმომადგენელმა საქართველოში, ლუიზა ვინტონმა, გერმანიის ელჩმა, ჰუბერტ კნირშმა,  იაპონიის ელჩმა, ტადაჰარუ უეჰარამ და  პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარემ, ნინო წილოსანმა, რეინჯერებს პროფესიული დღე მიულოცეს.
„ყველა რეინჯერს ვულოცავ დღევანდელ დღეს. 400 რეინჯერი საქართველოს ყველაზე ლამაზ და უნიკალურ ტერიტორიებს იცავს. თითოეული  მათგანი საკუთარი სიცოცხლის რისკის ფასად ასრულებს მასზე დაკისრებულ მოვალეობას. სწორედ ამიტომ არიან ეს ადამიანები  გმირები. კიდევ ერთხელ ვულოცავ ჩვენს რეინჯერებს და მადლობას ვუხდი ქვეყნისთვის გაწეული სამსახურისთვის”,-განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, დაცული ტერიტორიების სისტემის გაძლიერება და განვითარება სახელმწიფოს ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულებაა, რისთვისაც არაერთი პროექტი ხორციელდება. ყოველწლიურად უმჯობესდება რეინჯერთა სამუშაო პირობები, გასულ 3 წელიწადში 100%-ით გაიზარდა მათი სახელფასო ანაზღაურება. რეინჯერები უზრუნველყოფილნი არიან სახელფასო და საკვები დანამატით, დაზღვევის მომსახურებით და სამუშაო ეკიპირებით, რაშიც დიდია დონორი ორგანიზაციების, გერმანიის მთავრობის, გერმანიის განვითარების ბანკის და ასევე, კავკასიის ბუნების ფონდის წვლილი.
სამსახურეობრივი მოვალეობის შესრულებისას გარდაცვლილი რეინჯერების ოჯახები ყოველთვიურ ფინანსურ დახმარებას იღებენ.
„კლიმატის ცვლილების, ჯანმრთელობის კრიზისებისა და ტექნოგენური კატასტროფების საუკუნეში ვაცნობიერებთ, რომ კაცობრიობა დაუფიქრებლად ხელყოფს ბუნების მიერ დაწესებულ ჩარჩოებს. დღეს ყოველი ჩვენგანი რეინჯერია, რომელსაც ჩვენი პლანეტის დაცვა და  მომავალი თაობებისთვის მისი შენარჩუნება ევალება“,-აღნიშნა გაეროს განვითარების პროგრამის მუდმივმა წარმომადგენელმა საქართველოში ლუიზა ვინტონმა.
წელს, დაცული ტერიტორიების 20-ვე ადმინისტრაციაში, „წლის რეინჯერი“ გამოვლინდა, რომელთაც ფულადი ჯილდოები გადაეცათ. მათთან ერთად წახალისდა დაცული ტერიტორიების ხუთივე ქალი რეინჯერიც. კომპენსაციები გადაეცათ სამსახურეობრივი მოვალეობის შესრულების დროს დაღუპულ რეინჯერთა ოჯახებს.
რეინჯერის დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) და შვედეთის მთავრობის ფინანსური მხარდაჭერით, „დაცული ტერიტორიების სისტემის შესაძლებლობათა გაძლიერება სამუშაოს ეფექტიანობის გაუმჯობესებისა და ცნობიერების ამაღლების მიზნით“ ინიციატივის ფარგლებში განხორციელდა.
გაეროს განვითარების პროგრამა ათ წელზე მეტია უწყობს ხელს საქართველოში დაცული ტერიტორიების სისტემის განვითარებას. ღონისძიების მხარდამჭერები ასევე არიან  გერმანიის მთავრობა, გერმანიის განვითარების ბანკი (KFW) და კავკასიის ბუნების ფონდი (CNF), რომელთა მიერ აქტიურად ხორციელდება რეინჯერთა წახალისება და სამუშაო პირობების გაუმჯობესება.

Ranger is a hero! World Ranger Day is marked annually on the 31st of July
Up to four hundred rangers of twenty administrative divisions of Georgia are protecting the unique treasures, natural attractions and protected areas of our country. The rangers are preventing the poaching, dealing with the fires caused by either negligent or intentional conduct, conducting monitoring of biodiversity, taking care for cleanliness and if necessary providing assistance to visitors. 667,000 hectares of the territory of Georgia are under the protection of our rangers.
The Agency of Protected Areas of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture organized an event dedicated to the ‘’Rangers Day’’ in the Sabaduri Forest section in Tbilisi National Park.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili, the Resident Representative of the United Nations Development Programme (UNDP) in Georgia Louisa Vinton,  German Ambassador to Georgia Hubert Knirsch, Ambassador of Japan Tadaharu Uehara and Chairperson of Environmental Protection and Natural Resources Committee , Nino Tsilosani congratulated the Rangers on their professional day.
"I congratulate all rangers on their professional day. Four hundred Rangers protect the most beautiful and unique areas of Georgia. All of them are performing the duty imposed on them, risking their own lives. Therefore, these people are real heroes. I once again congratulate our rangers and thank them for their service to the country, "said the Minister of Environmental Protection and Agriculture Levan Davitashvili.
As noted by the Minister, strengthening and developing the system of protected areas is one of the priority directions, for which a number of projects are being implemented in the country. The working conditions of the rangers are annually improving, their salary has been increased by 100% in the last 3 years.
The Donor organizations, German Government, German Development Bank and Caucasus Wildlife Fund are making large contributions, providing rangers with salary and food allowances, insurance services and work equipment.
The families of rangers, who died in the line of duty receive monthly financial aid.
" Living in a century of climate change, health crises and human-made disasters, we realize, that humanity is mindlessly damaging and overstepping the limits of nature. Today, all of us are rangers and we should take responsibility for protecting our planet and preserving it for future generations" said the Resident Representative of the United Nations Development Programme (UNDP) in Georgia Louisa Vinton.
This year, the "Ranger of the Year" has been revealed, awarding cash prizes to all twenty territorial administrations of protected areas, moreover, along with the male rangers, five female rangers were encouraged to participate in the event as well. The families of rangers killed in the line of duty got compensation.
The event ‘’Ranger Day’’ was funded by the United Nations Development Program (UNDP) and the Government of Sweden under the Initiative "Enforcing Protected Areas System Capacity for Performance Improvement and Increased Awareness".
The UNDP has been promoting the system of protected areas in Georgia for more than ten years. The event is also supported by the German government, the German Development Bank (KFW) and the Caucasus Nature Fund (CNF), which are actively promoting rangers and improving their working conditions.