ლევან დავითაშვილი: „სახელმწიფოს ხელშეწყობით, ქვეყანაში არაერთი ახალი მეურნეობა ყალიბდება, მიმდინარეობს არსებული მეურნეობების მოდერნიზაციის პროცესი”
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა, სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტოს დირექტორთან, ილია თამარაშვილთან ერთად, გარდაბნის მუნიციპალიტეტის სოფელ სართიჭალაში მდებარე, საქართველოში ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბური აგროკომპლექსი დაათვალიერა.
კომპლექსი, რომელიც შპს „აგროკომპლექსს“, შპს „სართიჭალა ვაინიარდ კომპანიას“, შპს „დმანისის მეცხოველეობას“ და რამდენიმე სხვა კომპანიას ერთიანებს, სოფლის მეურნეობის განვითარების ხელშემწყობი პროგრამების - „დანერგე მომავალი“, „შეღავათიანი აგროკრედიტი“ და „გადამამუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების პროექტი“  ბენეფიციარია.
„სახელმწიფოს ხელშეწყობით, ქვეყანაში ახალი მეურნეობები ყალიბდება, ასევე მიმდინარეობს არსებული მეურნეობების მოდერნიზაციის პროცესი. „აგროკომპლექსი“ ერთ-ერთი ყველაზე წარმატებული სოფლის მეურნეობის კომპანიაა საქართველოში, სადაც,  ფაქტობრივად, სოფლის მეურნეობის ყველა მიმართულებაა წარმოდგენილი. მათ შორის, კომპლექსის ტერიტორიაზე გაშენებულია სუფრის ყურძნის ბაღი, რაც  იმპორტის ჩანაცვლების შესაძლებლობას ქმნის“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
აგროკომპლექსი 1200 ჰა მიწის ფართობზე გაშენებული მეურნეობაა, რომელიც იტალიური ჯიშის სუფრის ყურძნისა და ვაშლის ინტენსიურ ბაღებთან ერთად, Maisadour ჯიშის სიმინდის (საფრანგეთი) ნათეს ფართობებს, ვაშლის შესანახ სამაცივრო მეურნეობასა და მეხორცული ჯიშის ფერმას აერთიანებს.
მნიშვნელოვანია, რომ კომპლექსის ტერიტორიაზე არსებული ბაღები აღჭურვილია თანამედროვე საირიგაციო და სეტყვის საწინააღმდეგო სისტემებით. სამაცივრო მეურნეობაში დანერგილი ULO ტექნოლოგია კი, ხილის იერსახის და ღირებულებების ხანგრძლივ შენარჩუნებას უზრუნველყოფს.

" Several farms are being established through state support, modernization of existing farms is underway in the country'' declared Levan Davitashvili
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili together with the Director of the Agricultural and Rural Development Agency, Ilia Tamarashvili visited one of the largest agro-complexes in Georgia, which is located in the village of Sartichala, Gardabani Municipality.
The complex unites ‘’Agrocomplex’’ LTD, ‘’Sartichala Vineyard Company’’ LTD, ''Dmanisi Livestock'' LTD and several other companies and is a beneficiary of the agricultural development support programs : "Plant the Future", "Preferential Agro Credit" and "Processing and Storing Enterprises Co-financing Project".
" Several farms are being established through state support, modernization of existing farms is underway in the country. "Agrocomplex" is one of the most successful agricultural companies in Georgia, which actually embraces all agricultural directions, including a table grape garden, which is planted on the territory of the complex and creates an opportunity to replace the import "- said Levan Davitashvili.
The agro-complex planted on1200-hectare of land area combines Italian table grapes and intensive apple orchards, including a sown area of maize Maisadour (France), an apple cold storage plant and a cattle breeding farm.
The modern irrigation and anti-hail systems are installed in the gardens planted in the area of agro complex.
ULO technology is introduced in the refrigeration industry to ensure long-term preservation of fruit to further maintain it’s natural color, flesh flavor and nutrient value.