ბერლინში გამოფენა „მწვანე კვირეული“ მიმდინარეობს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნოდარ კერესელიძე ქალაქ ბერლინში, სურსათის, სოფლის მეურნეობისა და მებაღეობის საერთაშორისო გამოფენის „მწვანე კვირეული 2018″ (Gruene Woche 2018) გახსნის ღონისძიებას დაესწრო.
ბერლინის საერთაშორისო გამოფენა სოფლის მეურნეობის მიმართულებით მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბური და პრესტიჟულია. აღნიშნული გამოფენა უკვე 83 წელია ყოველწლიურად იმართება.
წელს, ,,მწვანე კვირეული 2018-ში“ (Gruene Woche 2018) სხვადასხვა ქვეყნის 1600-ზე მეტი კომპანია მონაწილეობს, რომლებიც 100 000-ზე მეტ სხვადასხვა დასახელების სასურსათო პროდუქციას წარუდგენს მომხმარებელს. გამოფენის ვიზიტორთა რაოდენობა ყოველწლიურად 400 000 -ზე მეტს აღწევს. მიმდინარე წელს, გამოფენა ,,მწვანე კვირეულის“ პარტნიორ ქვეყანას, გერმანიასთან ერთად, ბულგარეთი წარმოადგენს.
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერით, აღნიშნულ გამოფენაში ყოველწლიურად იღებენ მონაწილეობას ქართული კომპანიები.
წელს, საქართველოს სტენდზე 20-მდე კომპანიის პროდუქცია — ღვინო, ჭაჭა, ლიმონათი, წვენი, ჩაი, თაფლი, ჩურჩხელა, ტყლაპი, ტყემალი, ჯემი, თხილი, მშრალი ხილი, სუნელი და საწებელია წარმოდგენილი.
ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულების ხელმოწერის შემდეგ, ქართული პროდუქციის პოპულარიზაციას საერთაშორისო ბაზრებზე განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება. შესაბამისად, წლევანდელ გამოფენაზე საქართველო მრავალფეროვანი პროდუქციით არის წარმოდგენილი. ბერლინში გამართულ გამოფენას საქართველოს პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე ოთარ დანელია და გერმანიის ფედერაციულ რესპუბლიკაში საქართველოს საქმეთა დროებითი რწმუნებული ლევან დიასამიძე ესწრებოდნენ.
გერმანიაში ვიზიტის ფარგლებში, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, ნოდარ კერესელიძემ მონაწილეობა მიიღო Gruene Woche 2018-ის ფარგლებში გამართულ მინისტერიალში, სადაც 80-ზე მეტი ქვეყნის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ოფიციალური დელეგაცია მონაწილეობდა.
ნოდარ კერესელიძემ შეხვედრები გამართა გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის ბუნდესტაგის საპარლამენტო სახელმწიფო მდივანთან, პეტერ ბლეზერთან, ლატვიის სოფლის მეურნეობის მინისტრთან, იანის დუკლავსთან, ბელორუსიის რესპუბლიკის სურსათისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილესთან, იგორ ბრილოსთან და ბუნდესტაგის დეპუტატთან, სამხრეთ კავკასიის საპარლამენტო ჯგუფის ხელმძღვანელთან კარენ შტრელცთან.

Exhibition "Green Week" held in Berlin
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Nodar Kereselidze attended the opening ceremony of the "Green Week 2018" International Exhibition of Food, Agriculture and Horticulture in Berlin.
Berlin International Exhibition Green Week is one of the largest and most prestigious agricultural exhibitions in the world, traditionally held in Germany for 83 years. This year, "Green Week 2018" (Gruene Woche 2017) has more than 1600 companies participating from various countries, offering more than 100,000 food products to customers. The number of visitors to the exhibition exceeds 400 000. This year the exhibition "Green Week" partner country, along with Germany, is Bulgaria.
With the support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Georgian companies are taking part in the exhibition annually.
This year, about 20 Georgian products - wine, chacha, lemonade, juice, tea, honey, jam, hazelnuts, dried fruit, spices and sauces are presented at the exhibition.
After signing the Association Agreement with the European Union, popularization of Georgian products is of particular importance to the international markets. Accordingly, Georgia presents diverse products this year.
The Chairman of the Agrarian Issues Commiteee of the Parliament of Georgia, Otar Danelia and Temporary Envoy of Georgia in the Federal Republic of Germany, Levan Diasamidze attended the exhibition in Berlin.
Under the frame of the visit to Germany, the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Nodar Kereselidze participated in the Ministerial held within the frameof Gruene Woche 2018 along with the official delegation of the Ministries of Agriculture from more than 80 countries.
Nodar Kereselidze held meetings with the Parliamentary Secretary of State of the  Bundestag, German federal parliament, Peter Bleser, Latvian Minister of Agriculture, Jānis Dūklavs, Deputy Minister of Food and Agriculture of the Republic of Belarus, Igor Bril and member of the Bundestag, Head of the South Caucasus Parliamentary Group.