გიორგი ხანიშვილი: „წლევანდელი მაღალი ხარისხის თხილის მოსავალი გატარებული ღონისძიებებისა და კოორდინირებული მუშაობის შედეგია“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი სამეგრელოში იმყოფებოდა, სადაც ჩხოროწყუს (სოფ. ლესიჭინე), წალენჯიხისა (სოფ. ნაკიფუ) და ზუგდიდის (სოფ. შამგონა) მუნიციპალიტეტებში მეთხილე ფერმერების პლანტაციები დაათვალიერა და მოსავლის აღების პროცესს გაეცნო.
„გვაქვს მოლოდინი, რომ ფერმერები წელსაც მაღალი ხარისხის, შარშანდელზე უკეთეს მოსავალს მიიღებენ. დასავლეთ საქართველოში თხილი ბევრი ოჯახისთვის შემოსავლის ძირითადი წყაროა, ამავე დროს, ჩვენი ქვეყნის ერთ-ერთი მთავარი საექსპორტო პროდუქტია. ამის გათვალისწინებით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ შეიმუშავა თხილის გადარჩენის კომპლექსური გეგმა, რომელიც სრულ ჯაჭვს - აზიურ ფაროსანასთან და სხვა დაავადებებთან ბრძოლის ღონისძიებებს, ამ პროცესში ფერმერების აქტიურ ჩართულობას და თხილის სწორად მოვლის მიმართულებით ცოდნის ამაღლებას მოიცავს. წლევანდელი მაღალი ხარისხის მოსავალი გატარებული ღონისძიებებისა და კოორდინირებული მუშაობის შედეგია, რაც ფერმერების შემოსავლებსა და საექსპორტო მაჩვენებლების ზრდაზეც აისახება“, - განაცხადა გიორგი ხანიშვილმა.
2019 წელს, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ, „თხილის მწარმოებელთა ასოციაციასთან“ ერთად, „თხილის გადარჩენის პროგრამა“ შეიმუშავა. თხილის მწარმოებელთა ასოციაციაში 25 ათასამდე მეთხილე ფერმერია გაწევრიანებული. სახელმწიფომ ასოციაციას გადასცა 2500 სპეციალური შესაწამლი აგრეგატი, რითაც ფერმერები სარგებლობენ; ისინი თხილის მოვლის შესახებ რეკომენდაციებს 150 აგრონომ -კონსულტანტისაგან იღებენ, რაც მათ აგროსამუშაოების სწორად და დროულად ჩატარებაში ეხმარებათ.

"Current high quality hazelnut crop is the result of the appropriate measures and coordinated work ‘’ stated Giorgi Khanishvili
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Giorgi Khanishvili visited Samegrelo region, where he inspected plantations of hazelnut growers in Chkhorotsku (village Lesichine), Tsalenjikha (village Nakifu) and Zugdidi (Shamgona) municipalities.
"We are expecting, that this year farmers will receive a high quality crop, which will be much better than last year. The hazelnuts crop is the main source of income for many families in western Georgia, at the same time, hazelnut is one of the main export products of our country. Therefore, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture has developed a comprehensive survival plan for hazelnut crop, which includes the whole chain of measures to combat the Asian Stink Bug and other diseases, as well as active involvement of farmers in this process, also raising awareness of farmers how to take proper care for hazelnut.
"Current high quality hazelnut crop is the result of the appropriate measures and coordinated work, which contributes to the growth of farmers' incomes and increases export indicators" - said Giorgi Khanishvili.
In 2019, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture together with the ‘’Georgian Hazelnut Growers Association’’ developed a "Hazelnut Crop Survival Program".
‘’Georgian Hazelnut Growers Association’’ includes about 25 thousand members-hazelnut growers. The state donated 2,500 special aggregates for chemical treatment to the association, which are used by farmers; 150 agronomist-consultants provide farmers with the recommendations, regarding how to take care for hazelnut trees, which helps them to carry out seasonal agricultural work properly and timely.