„იმერეთის აგროზონის“ სასათბურე კლასტერის პროექტი მიმდინარე წლის ბოლოს დაიწყება
კომპანია „იმერეთის აგროზონის“ სასათბურე მეურნეობების კლასტერის განვითარების პროექტის პირველი ფაზა დასრულდა. ქართულ-ნიდერლანდურმა კონსორციუმმა „გეოჰოლდინგ & KSH“ კლასტერის კონცეფცია და სამუშაო გეგმა  მმართველი საბჭოს წევრებს წარუდგინა. ღონისძიებას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი და იმერეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებული ზვიად შალამბერიძე ესწრებოდნენ.
„იმერეთის აგროზონის რამდენიმეწლიანი პროექტის განხორციელება მიმდინარე წლის ბოლოს დაიწყება. მისი მიზიანია, სასათბურე მეურნეობებში წარმოებულმა პროდუქციამ ჩაანაცვლოს იმპორტირებული ბოსტნეული და  სხვა სასოფლო- სამეურნეო პროდუქტი,  ასევე მოხდეს ქართული პროდუქციის საექსპორტო ბაზრებზე გატანა. შედეგად,  რეგიონში ჩამოყალიბდება 220 ჰა მიწის ფართობზე გაშენებული სანიმუშო აგროწარმოების ზონა, რომლის წარმტების შემთხვევაში, მსგავსი მეურნეობები სხვა რეგიონებშიც შეიქმნება“, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
იმერეთის მხარის რწმუნებულის, ზვიად შალამბერიძის განცხადებით, პროექტის განხორციელება შესაძლებლობას მისცემს იმერეთის რეგიონის  მეწარმეებსა და ფერმერებს გაიზიარონ ევროპული ცოდნა და გამოცდილება და აწარმოონ მაღალი ხარისხის საექსპორტო პროდუქცია. პროექტის ფარგლებში,  დასაქმდება  900-ზე მეტი ადამიანი, რასაც  მნიშვნელოვანი ეკონომიკური ეფექტი ექნება იმერეთის რეგიონისთვის.
„იმერეთის აგროზონის“ სასათბურე კლასტერში დაგეგმილია სატრენინგო-სადემონსტრაციო ცენტრის ჩამოყალიბება, სადაც დაინტერესებული პირები შეძლებენ შეისწავლონ   თანამედროვე სასათბურე ტექნოლოგიები და დასაქმდნენ სასათბურე მეურნეობებში. კლასტერის ტერიტორიაზე შეიქმნება ლოგისტიკური ცენტრიც, რომელიც უზრუნველყოფს  წარმოებული პროდუქციის სხვადასხვა ბაზარზე წვდომას.
სასათბურე კლასტერის განვითარების პროექტს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივით, სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტო განახორციელებს.
ქართულ-ნიდერლანდური კონსორციუმი გასულ წელს, „იმერეთის აგროზონის“ სასათბურე კლასტერის განვითარების პროექტზე გამოცხადებული საერთაშორისო კონკურსის საფუძველზე შეირჩა.
სასათბურე მეურნეობების კლასტერის კონცეფციის და სამუშაო გეგმის პრეზენტაციას    „იმერეთის აგროზონის“ მმართველი საბჭოს წევრებთან ერთად, საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსის, საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციებისა და იმერეთის რეგიონის ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Imereti Agrozone greenhouse cluster project will start at the end of this year
The first phase of the “Imereti Agrozone” greenhouse cluster development project has been completed. The Georgian-Dutch consortium presented the concept and work plan of the “Geoholding & KSH” cluster to the members of the Board. The event was attended by the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Levan Davitashvili and the Governor in the Imereti Region Mr. Zviad Shalamberidze.
“Implementation of the several-year Imereti agro-zone project will start by the end of this year. the goal of the project is to replace imported vegetables and other agricultural products with the local production, as well as to export Georgian products to different markets. As a result, agricultural production zone will be established in the region on 220 hectares of land, and if successful, similar farms will be established in other regions as well, ”said Levan Davitashvili.
According to the Governor of Imereti region, Zviad Shalamberidze, the implementation of the project will enable entrepreneurs and farmers of Imereti region to share European knowledge and experience and produce high quality products for export. The project will employ more than 900 people, which will have a significant economic impact on the Imereti region.
It is planned to establish a training-demonstration center in the greenhouse cluster of “Imereti Agrozone”, where interested people will be able to study modern greenhouse technologies and be employed in greenhouses. A logistics center will also be set up in the cluster area to ensure access to the various markets..
With the initiative of the Ministry of Environmental Protection and and Agriculture of Georgia,  greenhouse cluster development project will be implemented by the Agricultural and Rural Development Agency.
The Georgian-Dutch consortium was selected last year on the basis of an international competition announced for the “Imereti Agrozone” greenhouse cluster development project.
Presentation of the greenhouse cluster concept and work plan was attended by The members of the Imereti Agrozone Board, representatives of the diplomatic corps accredited in Georgia, international donor organizations and local authorities of the Imereti region.