კახეთის რეგიონში თხილის ახალი საწარმო გაიხსნა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტის მოადგილემ ხატია წილოსანმა, აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მისიის დირექტორ, პიტერ ვიბლერთან ერთად ყვარლის რაიონში, სოფ. ენისელში თხილის გამრჩევ-საშრობ-სასაწყობო საწარმო გახსნა.
საწარმოში 16 ადგილობრივია დასაქმებული და ყოველწლიურად, კახეთის რეგიონის დაახლოებით 300 ფერმერს მოემსახურება.
„თხილის მიმღებ-გადამმუშავებელი და შემნახველი საწარმო ადგილობრივ ფერმერებს მოემსახურება და თხილის მწარმოებლებს შესაძლებლობას მისცემს, მაღალხარისხიანი პროდუქცია აწარმოონ. წლევანდელი წელი გამორჩეულად მნიშვნელოვანია, რადგან დაახლოებით 50 000 ტონა თხილის მოსავალს ველოდებით, რაც საექსპორტო მიმართულებით შესაძლებლობას მოგვცემს, გარკვეული თანხის გენერირება მოვახდინოთ ეკონომიკაში“, - განაცხადა ხატია წილოსანმა.
„საწარმოს შექმნაში კერძო სექტორის ჩართულობა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი იყო. საწარმოში მოხდება ხარისხიანი თხილის წარმოება და შესაბამისად, გაიზრდება შემოსავლებიც. შემოსავლების ზრდას და ხარიახიანი პროდუქციის წარმოებას მივყავართ დასაქმების შესაძლებლობებთან. USAID ყოველთვის მზადაა, სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან და კერძო სექტორთან ერთად, ტექნიკური მხარდაჭერა გაუწიოს მსგავს ინიციატივებს“, - განაცხადა USAID - ის მისიის დირექტორმა, პიტერ ვიბლერმა.
საწარმო გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტოს, კომპანია FERRERO-სა და „საქართველოს თხილის სექტორის განვითარების პროექტის“ (G-HIP) (AgriGeorgia/Ferrero-ს, USAID- ისა და CNFA-ს ერთობლივი პროექტი) მხარდაჭერით აშენდა.
კახეთის რეგიონში თხილის გამრჩევ-საშრობ-სასაწყობე (HDS) საწარმოს არსებობა მნიშვნელოვანია თხილის ხარისხის შესანარჩუნებლად. აღნიშნული სერვისის არსებობა მცირე მწარმოებლებს საშუალებას აძლევს შეამცირონ მოსავლის აღების შემდგომი დანაკარგები და მიიღონ მაღალ ფასიანი პროდუქტი. საწარმოს საშრობის წარმადობა 1 000 ტონაა, ხოლო შენახვის - 500 ტონა.
შპს „აგრი მენეჯმენტი გრუფ ოფ ჯორჯია“-მ სახელმწიფოს ფინანსური მხარდაჭერით ისარგლებლა და „ერთიანი აგროპროექტის“ ფარგლებში ჯამურად, 1 მლნ ლარამდე ინვესტიცია მიიღო, აქედან, 370,000 ლარი გრანტია, ხოლო 300,000 ლარზე მეტი შეღავათიანი აგროკრედიტი.

A new hazelnut enterprise has been opened in Kakheti region
The Deputy Minister of Environment and Agriculture of Georgia Ms. Khatia Tsilosani, together with USAID Mission Director Mr. Peter Wibler, visited Eniseli village at Kvareli region to open a hazelnut sorting-drying-warehousing enterprise.
Annually 16 employed of mention enterprise serves about 300 farmers in the Kakheti region.
“Hazelnut receiving-processing and storage enterprise will serve local farmers and will enable hazelnut producers to produce high-quality products. The current year is especially important, because we are expecting a harvest of about 50,000 tons of hazelnuts, which will allow us to generate some money in the economy for export,” - said Khatia Tsilosani.
“Involvement of the private sector in the creation of the enterprise was especially important. The enterprise will produce quality hazelnuts and, consequently, will increase revenues. Increasing incomes and producing quality products leads to employment opportunities. USAID is always ready, along with the Ministry of Agriculture and the private sector, to provide technical support to such initiatives,” said Peter Wibler, USAID Mission Director.
The enterprise was built with the support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Agricultural and Rural Development Agency, FERRERO and Georgian Nut Sector Development Project (G-HIP) (joint project of AgriGeorgia / Ferrero, USAID and CNFA) .
Operation of a hazelnut drying and storing (HDS) enterprise in Kakheti region is important for maintaining the quality of hazelnuts. Access to this service allows small producers to reduce post-harvest losses and get a high  value product. The drying capacity of the enterprise is 1,000 tons, and the storage capacity is 500 tons.
Agri Management Group of Georgia Ltd benefited from the financial support of the state and received a total investment of up to 1 million GEL within the framework of the Unified Agro Project, of which 370,000 GEL was a grant and more than 300,000 GEL was a preferential agro loan.