გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ 33 მილიონი ევროს ოდენობის გრანტი მიიღო
კლიმატის მწვანე ფონდის სამეთვალყურეო საბჭომ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს 33 მილიონი ევროს ოდენობის გრანტი გადასცა.
გრანტი სამინისტრომ პროექტის „საქართველოში ტყის სექტორის რეფორმის გატარების მხარდაჭერა ტყის დეგრადაციით გამოწვეული სათბური აირების ემისიის შემცირების მიზნით“ ფარგლებში მიიღო.
პროექტის ინიცირების ღონისძიება, მისასალმებელი სიტყვით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა გახსნა.
მინისტრმა მადლობა გადაუხდა კლიმატის მწვანე ფონდს, ასევე გერმანიის, შვედეთის და შვეიცარიის სახელმწიფოებს თანადაფინანსებისთვის და პროცესს საეტაპო უწოდა.
„მოგეხსენებათ, სატყეო რეფორმა 6 წელია მიმდინარეობს. გვქონდა ძალიან ბევრი შეხვედრა, მომზადდა პოლიტიკის დოკუმენტი. დღეს უკვე გვაქვს პარლამენტის მიერ დამტკიცებული ახალი სატყეო კოდექსი. შესაბამისად, შეიქმნა ახალი საკანონმდებლო საფუძველი იმისთვის, რომ ტყე უკეთესად იმართოს, მართვის პროცესში მივიღოთ მაქსიმალური ეკონომიკური სარგებელი, შევინარჩუნოთ ტყის ეკოსისტემა, რათა გაუმჯობესდეს ტყის ეკოლოგიური მდგომარეობა. ტყის კოდექსით განსაზღვრული ტყის მართვის პრინციპების განხორციელებისათვის, ქვეყანას სჭირდება რესურსები. კლიმატის მწვანე ფონდის სამეთვალყურეო საბჭოსგან მიღებული მხარდაჭერა მნიშვნელოვანად დაგვეხმარება ტყის დაცვის გაძლიერებაში“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
გერმანიის ელჩის, ჰუბერტ ქნირშის განცხადებით, გერმანიისთვის მნიშვნელოვანია,  საქართველოში სატყეო სექტორის მხარდაჭერა, შესაბამისად, გერმანიის მთავრობა აქტიურად დაეხმარება საქართველოს აღნიშნული პროექტის განხორციელებაში.
როგორც შვეიცარიის ელჩმა საქართველოში პატრიკ ფრანცენმა განაცხდა, შვეიცარია დაეხმარება საქართვლოს განახორციელოს სატყეო რეფორმა, რომელიც უნდა იყოს წარმატებული, ეს მნიშვნელოვანია მოსახლეობისთვის.
პროექტი „საქართველოში ტყის სექტორის რეფორმის გატარების მხარდაჭერა ტყის დეგრადაციით გამოწვეული სათბური აირების ემისიის შემცირების მიზნით“ საქართველოს მთავრობას დაეხმარება მიაღწიოს ამბიციურ პოლიტიკურ მიზანს, რომ ტყის მდგრადი მართვის პრინციპების საშუალებით დაფაროს ეროვნული სატყეო სააგენტოს (NFA) მიერ მართული ტყეების 1.8 მილიონი ჰა, რაც უზრუნველყოფს საქართველოს ტყეების რაოდენობრივი და ხარისხობრივი მახასიათებლების გაუმჯობესებას და, შესაბამისად, ტყის დეგრადაციით გამოწვეული სათბური გაზების გაფრქვევის შემცირებას.
7 წლიანი პროექტი განხორციელდება დედოფლისწყაროს, თელავის, ახმეტის, ყვარლის,  ჩოხატაურის, ლანჩხუთის, ოზურგეთის და  თიანეთის მუნიციპალიტეტებში.
ღონისძიებას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი, მინისტრის მოადგილეები ხატია წილოსანი, ნინო თანდილაშვილი, სოლომონ პავლიაშვილი, იური ნოზაძე,  შვეიცარიის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში პატრიკ ფრანცენი, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ), მუნიციპალიტეტების და სამინისტროს შესაბამისი სამსახურის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

The Ministry of Environmental Protection and Agriculture received a Grant of 33 million Euros
he Supervisory Board of the Green Climate Fund (GCF) awarded the Ministry of Environmental protection and Agriculture of Georgia with a grant of € 33 million.
Grant was received within the framework of the project “Support to Forest Sector Reform in Georgia to Reduce Greenhouse Gas Emissions Due to Forest Degradation”.
The event was opened by the welcoming speech of the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Levan Davitashvili.
The Minister thanked the Green Climate Fund, as well as the Goverments of Germany, Sweden and Switzerland states for co-financing and called the process a milestone.
“As you know, forest reform has been going on for 6 years. We had many meetings, a lots of policy document was prepared. Today we have a new forest code approved by the Parliament of Georgia. Accordingly, a new legislative basis has been created for better forest management. In order to have efficency to set economic benefits from the proper forestry managment process, maintain ecosystem to imporove ecology of the forest. The country needs resources to implement the forest management principles set out in the Forest Code. The support received from the Supervisory Board of the Green Climate Fund will significantly help us to strengthen forest protection,” - said Levan Davitashvili.
According to the Ambassador of Federal Republic of Germany to Georgia, H.E Hubert Knirsch, it is important for Germany to support the forestry sector in Georgia, therefore, the government of Germany will actively assist Georgia in the implementation of this project.
As the Ambassador of Switzerland to Georgia H.E Patrick Franzen decleared Switzerland will support Georgia to implement forest reform, which must be successful, because it is important for the Georgian population.
The project “Supporting Forest Sector Reform in Georgia to Reduce Greenhouse Gas Emissions Due to Forest Degradation” will help the Government of Georgia to achieve the ambitious political goal of covering 1.8 million hectares of forests managed by the National Forest Agency (NFA) through the principles of sustainable forest management, which will improve the quantitative and qualitative characteristics of Georgia’s forests and, consequently, reduce greenhouse gas emissions.
The 7-years project will implement in Dedoplistskaro, Telavi, Akhmeta, Kvareli, Chokhatauri, Lanchkhuti, Ozurgeti and Tianeti municipalities.
the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia Mr. Giorgi Khanishvili, Deputy Ministers Ms. Khatia Tsilosani, Ms. Nino Tandilashvili, Mr. Solomon Pavliashvili, Mr. Iuri Nozadze, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Switzerland to Georgia Patrick Franzen. Representatives of the German Society for International Cooperation (GIZ), municipalities and the relevant service of the Ministry attended the meeting.