ლევან დავითაშვილი: „მინდა საქართველოს პრემიერ-მინისტრს მადლობა გადავუხადო იმ პროცესში და გამოწვევებში მხარდაჭერისთვის, რამაც დღევანდელ ზეიმამდე მოგვიყვანა“
„მინდა საქართველოს პრემიერ-მინისტრს მადლობა გადავუხადო იმ პროცესში და გამოწვევებში მხარდაჭერისთვის, რამაც დღევანდელ ზეიმამდე მოგვიყვანა. ეს ძალიან დიდი, მნიშვნელოვანი და წარმატებული გზის მხოლოდ დასაწყისია.
არ შეიძლება არ აღინიშნოს მჭიდრო თანამშრომლობა ჩვენს პარტნიორებთან. პირველ რიგში, მადლობა მინდა გადავუხადო ამერიკის შეერთებულ შტატებს. ის პირველი დღიდან იყო ჩვენი მხარდამჭერი. პირველი დღიდან, როგორც კი, საქართველოში ფაროსანა გამოჩნდა, რაც რეალურად სტიქიური მოვლენა იყო სოფლის მეურნეობაში. პირველი მყისიერი დახმარება ჩვენ ამერიკელი მეგობრებისგან მივიღეთ და USAID, როგორც ამერიკის მთვარობის წარმომადგენელი იყო ჩვენს გვერდით.
ჩვენ, ამერიკელი მეგობრებისგან არა მხოლოდ მნიშვნელოვანი ფინანსური დახმარება, არამედ, ექსპერტული ცოდნა და ტექნიკური დახმარება მივიღეთ, რომ გაგვეძლიერებინა ჩვენი მცენარეთა დაცვის საშუალებები, სამსახურები, რის საფუძველზეც საქართველო იქცა ცენტრად, სადაც გამოცდილების გასაზიარებლად მსოფლიოს წამყვანი ენტომოლოგები ჩამოდიან. აქ, რა თქმა უნდა, ამერიკის დახმარება განსაკუთრებულია, თუმცა შემდგომში ბევრი მეგობარი ქვეყანა დაგვეხმარა და ყველა მათგანს მინდა დიდი მადლობა გადავუხადო.
ფაროსანასთან წინააღმდეგ ბრძოლის ფარგლებში, მინდა მადლობა ასევე გადავუხადო რეგიონის ხელისუფლებას და ფერმერებს, იმ ადამიანებს, რომლებიც უშუალოდ მუშაობენ თხილის ბაღებში, უვლიან მოსავალს და იღებენ შედეგებს“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა.

Minister Davitashvili: “I would extend my gratitude to the Prime Minister, whose support amid the hardships and processes has resulted into today’s celebration”
“I would like to extend my gratitude to the Prime Minister, whose support during the hardships and processes has resulted into today’s celebration. We embrace start of a highly important, large-scale and successful journey.
Acknowledging gratitude toward solid cooperation with our partners is of utmost importance. The United States of America has been our devout supporter from the very first day when stinky bug appeared in Georgia, which brought a disastrous effect on agriculture. The first response assistance to the agriculture had been made by our American friends; as a U.S. Government – the USAID demonstrated its support.
Frankly speaking, our American friends did not just provide us with financial aid, but generously shared expertise and technical assistance, which empowered us to enhance plant protection means and services. Such an intensive assistance has resulted into Georgia being a center, which attracts worldwide entomologists. Assistance of the American has been at the forefront, nevertheless, I would like to thank other friends of Georgia, which joined their forces with us, thus I would like to thank each of these countries.
I shall extend my gratitude to the regional authorities, farmers and individuals, who have complemented efforts for fighting stinky bugs and who have been working in hazelnut gardens, took an intensive care and gain harvest “- Mr Levan Davitashvili, Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia stated.