ვაშლის რეალიზაციის ხელშეწყობის მიზნით, საკოორდინაციო შტაბი გაიხსნა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა, ქალაქ გორში არასტანდარტული ვაშლის რეალიზაციის ხელშეწყობის საკოორდინაციო შტაბი გახსნა.
„სამრეწველო ვაშლის შეუფერხებლად გადამუშავების ხელშეწყობისთვის, გორში საკოორდინაციო შტაბი იმუშავებს. გასულ წელთან შედარებით, წელს, ვაშლის მოსავალი სამჯერ მეტია. შესაბამისად, მოსავლის დაბინავება-გადამუშავება სიმძლავრეების გაზრდას და სახელმწიფოს მხარდაჭერას, მათ შორის სუბსიდიას საჭიროებს. კორონავირუსის პანდემიის გამო, ფასები გლობალურად არის შემცირებული. იმისთვის, რომ ჩვენი ფერმერების ინტერესები იყოს გათვალისწინებული და მათი შრომის ანაზღაურება დაფასებული, მივიღეთ გადაწყვეტილება ხელი შევუწყოთ კერძო სექტორს მოახდინოს  მაქსიმალური რაოდენობის ვაშლის გადამუშავება. აგროკრედიტის პროგრამას დაემატა ახალი კომპონენტი, რაც კომპანიების იაფ ფულად რესურსებზე  წვდომის და  გაზრდილი ფასით მეტი ვაშლის შეძენის საშუალებას აძლევს. ვფიქრობ, სახელმწიფო ყველა წინაპირობას ქმნის იმისთვის, რომ წელს, ვაშლის მოსავალი  უპრობლემოდ დაბინავდეს“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
2020 წელს,  ვაშლის  საპროგნოზო მოსავალი  120 ათას ტონაზე მეტს შეადგენს, რაც გასულ წელთან შედარებით გაცილებით მეტია.
ყოველწლიურად იზრდება სახელმწიფო პროგრამების ფარგლებში თანამედროვე სტანდარტებით  გაშენებული მრავალწლოვანი ბაღების ფართობები.  მზარდია გაშენებული კულტურების საპროგნოზო მოსავალიც, რაც განპირობებულია  ბაღების  მსხმოიარობაში შესვლით.
აღსანიშნავია, რომ წელს, პროგრამის „დანერგე მომავალი“ ფარგლებში ახლადგაშენებული ბაღების საპროგნოზო მოსავალი 10 000 ტონაზე  მეტია, ხოლო 2021 წელს, ვაშლის მოსავალი დაახლოებით, 20 000 ტონაზე მეტი იქნება.
სახელმწიფო სხვადასხვა მიზნობრივი პროგრამების საშუალებით მხარს უჭერს  ევროპული სტანდარტის მრავალწლოვანი ბაღების განახლებასა და გაშენებას, თუმცა  ჯერ კიდევ დიდია არასტანდარტული მოსავლის რაოდენობა.
კომპანიები, რომლებსაც სურთ „2020 წლის ვაშლის მოსავლის  რეალიზაციის ხელშეწყობის პროგრამაში“ ჩართვა ვალდებულნი არიან გაიარონ რეგისტრაცია ელექტრონული ფორმით  საკოორდინაციო შტაბში.
სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, სოფლის განვითარების სააგენტო 1 კგ არასტანდარტულ ვაშლზე  0.10 ლარის ოდენობის სუბსიდიას გასცემს. არასტანდარტული ვაშლის შესყიდვის შემთხვევაში, სახელმწიფო სუბსიდიას მიიღებენ ხილის გადამმუშავებელი ის კომპანიები, რომლებიც  2020 წლის 1 დეკემბრამდე, მეხილეობის სფეროში დასაქმებული ფიზიკური პირებისგან 1 კგ არასტანდარტულ ვაშლს არანაკლებ 0.22 ლარად შეისყიდიან.
„შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროექტის ფარგლებშიც, არასტანდარტული ვაშლის შემსყიდველ საწარმოებზე საბრუნავი საშუალებებისთვის კრედიტი გაიცემა მხოლოდ არასტანდარტული ვაშლის შეძენის და წარმოების მიზნობრიობით. ქვეკომპონენტის ფარგლებში, სესხის მიღება შეუძლიათ მხოლოდ  იმ კომპანიებს, რომლებიც რეგისტრირებული იქნებიან 2020 წლის ვაშლის მოსავლის რეალიზაციის ხელშეწყობის ღონისძიებების შეუფერხებლად განხორციელების მიზნით  შექმნილ საკოორდინაციო შტაბში.
შტაბის გახსნას ღონისძიებას  შიდა ქართლის რეგიონში სახელმწიფო რწმუნებულის მოვალეობის შემსრულებელი სიმონ გულედანი და ხილის გადამმუშავებელი საწარმოების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Setting up a coordination task-force to boost sale of apples
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Levan Davitashvili has opened a coordination task-force to promote sale of non-standard apples in Gori.
"Coordination task-force will work in Gori to facilitate the smooth processing of industrial apples. The apple harvest is three times higher compared to last year. Nevertheless, crop accommodation-processing requires capacity building and state support, including subsidies. Due to the Covid-19 pandemic, prices are falling globally. In order to take into account, the interests of our farmers and value their income, we decided to encourage the private sector to process the maximum number of apples. A new component has been added to the Agro-credit program, allowing companies to access cheap cash resources and purchase more apples at an increased price.
I think the state is creating all preconditions this year to house an apple crop without any drawbacks” – Minister Davitashvili stated.
The projected crop of apple exceeds 120 thousand tonnes this year, which is much higher than last year.
Within the framework of state programs, areas of modern standard perennial gardens are increasing every year. The estimates of planted crops are also growing.
It should be noted that the projected yield of newly planted orchards under the program "Plant the Future" is more than 10,000 tonnes this year, and more than 20,000 tonnes are predicted in 2021.
The state supports the renovation and cultivation of European standard perennial gardens through various targeted programs, but the number of non-standard crops is still large.
Companies wishing to participate in the "2020 Apple Crop Sales Promotion Program" are required to register electronically at the coordination task-force.
Under the state program, the Rural Development Agency will issue a subsidy of 0.10 GEL for 1 kg of non-standard apples. In case of purchase of non-standard apples, the state subsidy will be given to the fruit processing companies, which will purchase 1 kg of non-standard apples until December 1, 2020, from individuals employed in the fruit-growing sector for not less than 0.22 GEL.
Within the framework of the "Preferential Agro Credit" project, capital loans to non-standard apple purchasing enterprises are issued for the purpose of purchasing and producing non-standard apples. Under the subcomponent, loans can be obtained solely by those companies that are registered in the coordination headquarter set up for the smooth implementation and promotion to sale apple crop in 2020.
Acting state representative in Shida Kartli region Mr Simon Guledani and the representatives of fruit processing production attended the opening ceremony of the headquarter.