ლევან დავითაშვილი: „მოსავლის ჩაბარება რიგების გარეშე მოხდება და ფერმერებს პროდუქცია დაუბინავებელი არ დარჩებათ“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი ხილის გადამმუშავებელ კომპანიაში „ჯეო კონცენტრატი“ იმყოფებოდა, სადაც არასტანდარტული ვაშლის მიღების პროცესს გაეცნო.
„სახელმწიფოს მიერ მეწარმეებისთვის შეთავაზებული პროგრამა, შიდა ქართლის რეგიონში  არსებული საწარმოების სიმძლავრეების სრულად დატვირთვის საშუალებას იძლევა. ორი დღეა დაიწყო მოსავლის ჩაბარება და უკვე 7 კომპანია ჩაერთო პროგრამაში. ვფიქრობ, სახელმწიფოს ეს მხარდაჭერა საკმარისია იმისთვის, რომ რიგების გარეშე მოხდეს მოსავლის ჩაბარება და ფერმერებს პროდუქცია დაუბინავებელი არ დარჩებათ. უნდა აღინიშნოს, რომ  გადამუშავებული, ადგილობრივი წარმოების პროდუქცია, ძირითადად, ევროკავშირის ბაზარზე გადის, რაც ჩვენი ქვეყნის ეკონომიკისთვის ძალზედ მნიშვნელოვანია“, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
„ჯეო კონცენტრატის“ დამფუძნებლის, ივანე გოლიაძის განცხადებით,  კომპანია პირველივე დღიდან ჩაერთო აღნიშნულ პროგრამაში და არასტანდარტული ვაშლის რეალიზაციის  საკოორდინაციო შტაბში დარეგისტრირდა. კომპანია ადგილობრივი ფერმერებისა  და გლეხებისაგან იბარებს და გადაამუშავებს არასტანდარტულ ვაშლს. წარმოებული პროდუქციის რეალიზაცია ევროპის ბაზარზე მოხდება.
„ჯეო კონცენტრატი“  არასტანდარტული ვაშლის  რეალიზაციის ხელშეწყობის საკოორდინაციო შტაბში რეგისტრირებული კომპანიაა. შპს „ჯეო კონცენტრატი“  2007 წლიდან საქმიანობს, ხილის გადამმუშავებელ საწარმოში განხორცილებული ინვესტიცია  შეადგენს 4 მილიონი ლარს. საწარმოში 50 ადამიანია დასაქმებული.
სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, სოფლისა განვითარების სააგენტო 1 კგ არასტანდარტულ ვაშლზე  0.10 ლარის ოდენობის სუბსიდიას გასცემს.
არასტანდარტული ვაშლის შესყიდვის შემთხვევაში, სახელმწიფო სუბსიდიას მიიღებენ ხილის გადამმუშავებელი ის კომპანიები, რომლებიც  2020 წლის 1 დეკემბრამდე, მეხილეობის სფეროში დასაქმებული ფიზიკური პირებისგან 1 კგ არასტანდარტულ ვაშლს არანაკლებ 0.22 ლარად შეისყიდიან.

Minister Davitashvili reiterates undisrupted accommodation of apples for the farmers
Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr Levan Davitashvili visited the fruit processing enterprise "Geo Concentrate" and familiarized himself with the industrial apple delivery process.
“The state-run program allows processing enterprises to work with full load. It has been two days since harvesting started, and 7 companies have already joined the program. “I firmly believe that as a result of state support, farmers will be able to deliver harvest without any queues, and the fruit will not be left uncollected. It should be noted that the goods processed from industrial apples are exported to EU countries, which is very important for our economy"- Minister Davitashvili stated.
According to the founder of „Geo Concentrate“ Mr Ivane Goliadze, his company has engaged in the program from the first day. The company purchases industrial apples from local farmers, and the processed goods are exported to the EU countries.
„Geo Concentrate" LTD is registered at the coordination center, which is operated to promote industrial apple sales. The company has been working since 2007 and employs 50 local dwellers. The total investment is million GEL.
Within the scope of the program, in the case of purchase of industrial apples, the fruit processing companies, which by December 1, 2020, purchase 1 kg of these apples from individuals employed in the fruit-growing sector for not less than 0.22 GEL, will receive the state subsidy of 0,10 GEL per 1 kg of industrial apple.