„დავასუფთაოთ მსოფლიო - 2020“ კამპანიასთან დაკავშირებით! 2020 წლის მსოფლიო დასუფთავების კამპანიის გზავნილია: „ყოველი მცირე ქმედება სამყაროს განსხვავებულს ხდის“
მწვანეთა მოძრაობა/დედამიწის მეგობრები-საქართველოსა (პარტნიორ ორგანიზაციებთან თანამშრომლობით) და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს თანამშრომლობის ფარგლებში, ბოლო 10 წელია „დავასუფთაოთ მსოფლიო“ კამპანია აღინიშნება.
საერთაშორისო კამპანია - „დავასუფთაოთ მსოფლიო“ 1992 წელს გაეროს გარემოსდაცვითი პროგრამის (UNEP) ინიციატივით დაარსდა. იგი ადგილობრივი გარემოს გაუმჯობესებას ემსახურება და ფართომასშტაბიანი დასუფთავების აქციების ჩასატარებლად მთელი რიგი ქვეყნების ხელისუფლებისა და ბიზნეს-სექტორის წარმომადგენლებს, საზოგადოებრივი ორგანიზაციებსა და მოქალაქეებსა ერთიანებს. დღეს, მასში 130-ზე მეტი ქვეყანაა ჩართული, მათ შორის საქართველო.
მიმდინარე წელსაც „დავასუფთაოთ მსოფლიო“ კამპანია ტრადიციულად მსოფლიოს მრავალ ქვეყანაში აღინიშნება. საქართველოში დასუფთავების აქციები 18, 19 და 20 სექტემბერს გაიმართება.
კამპანია საქართველოში „საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა/დედამიწის მეგობრები - საქართველოს“ მიერ (პარტნიორ ორგანიზაციებთან ერთად), პროექტის „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე“ ფარგლებში, შვედეთის მთავრობის მხარდაჭერით ხორციელდება.
თუმცა, გამომდინარე მსოფლიო პანდემიიდან და ქვეყანაში არსებული ეპიდემიოლოგიური სიტუაციიდან, მიმდინარე წელს დასუფთავების აქციები ჩატარდება მცირე რიცხოვან ჯგუფებში (10-მდე მოხალისის მონაწილეობით) და სხვადასხვა ადგილას.
ვითვალისწინებთ, რა მსოფლიო ჯანდაცვის რეკომენდაციებსა და სახელმწიფო რეგულაციებს, მოგმართავთ თხოვნით, ვისთვისაც მნიშვნელოვანია საარსებო გარემო, გამოიჩინოთ მაღალი პასუხისმგებლობა და დასუფთავების აქციები, თვითორგანიზების შემთხვევაში ჩაატაროთ მცირე რაოდენობრივ (10-მდე) ჯგუფებში, შესაბამისი უსაფრთხოების წესების დაცვით!
დავასუფთაოთ საკუთარი სახლის, ეზოს, ქუჩის მიმდებარე ტერიტორიები და საკუთარი წვლილი შევიტანოთ მსოფლიო კამპანიაში!

Kicking off the "Clean up the world 2020” campaign
The "Clean up the world 2020" has been kicked off with the following message - „every small action makes a world of difference“.
For the past ten years, via joint forces of the Ministry of the Environmental protection and Agriculture and the Green Movement/Friends of the Earth-Georgia campaign, "Clean up the world "is commemorated in Georgia.
"Clean Up the World" campaign was established in 1992 by the United Nations Environment Program (UNEP) and aims to improve the local environment. The movement embraces representatives of government and business sectors of different countries, public organizations, and citizens to conduct a wide range of cleaning activities.
More than 130 countries, including Georgia, are involved in the campaign.
This year, under the campaign, cleaning activities will be held on September 18, 19, and 20 in Georgia.
However, due to the global pandemic and the country's epidemiological situation, this year's cleaning campaigns will be held in small numbers (with up to 10 volunteers) and in different places.
Considering recommendations of the World Health Organization and state regulations, we appeal to you, who care for the environment, to aspire high responsibility and hold cleaning actions in small quantities (up to 10 people), while adhering to the safety rules.
Let's clean the places adjoining our apartments and contribute to the cause. Keep your distance - Clean up the world - Clean up Georgia!