ლევან დავითაშვილი, სოფელ ფშაველში, მევენახე მალხაზ პავლიაშვილს ესტუმრა და რთველში მიიღო მონაწილეობა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი, ლევან დავითაშვილი თელავის მუნიციპალიტეტის სოფელ ფშაველში, მევენახე ფერმერის, მალხაზ პავლიაშვილის ოჯახს ესტუმრა და რთველში მიიღო მონაწილეობა. საკარმიდამო ნაკვეთზე გაშენებულ ვენახში, ფერმერს სხვადასხვა ჯიშის ყურძენი ბიომეთოდით მოჰყავს და ორგანულ ღვინოს აწარმოებს. მევენახემ 3 ტონა რქაწითელი უკვე ჩააბარა. ამჟამად კი, საფერავის ჯიშის ყურძნის მოსავალს იღებს.
„რთველი, ტრადიციულად, დიდი ზეიმია, განსაკუთრებით კახეთის რეგიონში, სადაც მოსახლეობის შემოსავალი, ძირითადად, ყურძნის რეალიზაციაზეა დამოკიდებული. სახელმწიფომ ყველაფერი გააკეთა იმისათვის, რომ რთველი წარმატებით ჩატარდეს და მევენახე ფერმერების შრომა დაფასდეს. მოხარული ვარ, რომ პავლიაშვილების ოჯახთან ერთად რთველში მივიღე მონაწილეობა. მათ ბიოლოგიურად სუფთა ყურძენი მოჰყავთ და ორგანულ ღვინოს აწარმოებენ, რომელზეც მოთხოვნა მზარდია და, შესაბამისად, განსაკუთრებული პერსპექტივა აქვს“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრთან, ლევან დავითაშვილთან ერთად, პავლიაშვილების რთველში კახეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულის მოვალეობის შემსრულებელი ირაკლი შიოშვილიც იმყოფებოდა.
კახეთის რეგიონში რთველი პიკურ ფაზაშია. ყურძნის ჩაბარება-გადამუშავების პროცესი შეუფერხებლად მიმდინარეობს. 22 სექტემბრის მონაცემებით, კახეთის რეგიონში გადამუშავებულია 130 ათასი ტონა ყურძენი, აქედან, 96 ათასი ტონა რქაწითელია, 26 ათასი ტონა - საფერავი, 2 ათასი ტონა -კახური მწვანე და დანარჩენი სხვადასხვა ჯიშის ყურძენი.
მიმდინარე წელს, პანდემიის შედეგად შექმნილი ეკონომიკური ვითარების გამო, საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, მევენახეობა-მეღვინეობის დარგის მხარდასაჭერად, რქაწითელისა და კახური მწვანის ჯიშის ყურძნის სუბსიდირება ხორციელდება. სუბსიდიას მიიღებს ღვინის ყველა ის კომპანია, რომელიც შეისყიდის და გადაამუშავებს კახეთის რეგიონში მოწეულ, არანაკლებ, 1000 ტონა რქაწითელის ან კახური მწვანის ჯიშის ყურძენს და 1 კგ ყურძენში მევენახეს, არანაკლებ, 0,80 ლარს გადაუხდის. აღნიშნულ შემთხვევაში, ღვინის კომპანიებზე გაიცემა სუბსიდია 0,30 ლარის ოდენობით როგორც 1 კგ რქაწითელზე, ისე 1 კგ კახურ მწვანეზე.

Minister Davitashvili joins vintage at vintner Pavliashvili’s in Pshaveli village
As vintage season reaches peak in Kakheti and purchase/processing of grapes is undisrupted, Minister Levan Davitashvili joined vintage at vintner Pavliashvili’s in Pshaveli village, Kakheti region. Mr Malkhaz Pavliashvili cultivates and produces several types of bioorganic wines and has already realized 3 tonnes of Rkatsiteli, while Saperavi vintage is underway.
“Harvest has always been a major celebration, especially in the Kakheti region, where vintners mainly generate their income through realizing grapes. The State has supported conduct of vintage upon fully rewarding vintners’ efforts. Pavliashvili family harvests and produces bioorganic grapes and wine, the latter being in an increasing demand and having promising potential” – Minister Davitashvili stated. Vintage at Pavliashvili’s was also attended by Mr Irakli Shiolashvili, Acting State Representative in the Kakheti region.
By September 22, Kakheti region has processed 130, 000 tonnes of grapes (95, 000 tonnes of Rkatsiteli, 26, 000 tonnes of Saperavi, 2, 000 tonnes of Kakhuri Mtsvane and other types of vines).
Amid economic turmoil of the Covid-19 pandemic, the Government of Georgia has undertaken effective remedies for supporting the wine-making sector through subsidizing Rkatsiteli and Kakhuri Mtsvane vines. The State subsidies will be entitled to those companies, who purchase and process Kakhetian-grown vines: at least 1000 tonnes Rkatsiteli or Kakhuri Mtsvane at a minimal price of 0,8 GEL to a vintner, thus, the companies will be eligible to State subsidies of 0,3 GEL per each kg.