„დიპლომატიური რთველი - 2020“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა და  საგარეო საქმეთა მინისტრმა, დავით ზალკალიანმა  საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებს „დიპლომატიურ რთველში“ უმასპინძლეს.
დიპლომატიური რთველი 2020-ის მონაწილეები წინანდალში, ღვინის კომპანიას „შუმი“  ეწვივნენ. უცხოელმა დიპლომატებმა  კომპანიის ტერიტორიაზე მდებარე ღვინის მუზეუმი „ვაზიონი” დაათვალიერეს, საწარმოს მიმდებარედ   გაშენებულ ვაზის უნიკალურ ჯიშებს გაეცნენ და ტრადიციულ რთველში მიიღეს მონაწილეობა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა უცხოელ დიპლომატებს ჩვენი ქვეყნისთვის მევენახეობა-მეღვინეობის მნიშვნელობასა და 2020 წლის რთველის მიმდინარეობაზე მიაწოდა ინფორმაცია. მინისტრმა სტუმრებს  რთველის ტრადიციაც გააცნო.
„ტრადიციულად, რთველი საქართველოში ზეიმთან ასოცირდება. ეს არის მოსავლის დაბინავება, რომელიც ძალიან მნიშვნელოვანი და ამაღელვებელი მომენტია ყველა ქართველისთვის. გვსურს, რომ ჩვენი ტრადიციული კულტურა უცხოელ მეგობრებს, საქართველოში აკრედიტირებულ დიპლომატიურ წარმომადგენლებს და ელჩს გავაცნოთ. შესაბამისად, ეს ღონისძიება არის ქართული კულტურის ჩვენება, გაზიარება, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია იმისთვის, რომ ჩვენი კულტურა და  ღვინის ცნობადობა საერთაშორისო ასპარეზზე გავიტანოთ. 2020 წელს, არსებული გამოწვევებისა და სირთულეების მიუხედავად, შევძელით, რომ მოსავალი პრობლემების გარეშე დაბინავდეს,  არცერთი კილოგრამი ყურძენი  ჩაუბარებელი არ დარჩეს და ჩვენი ფერმერების შრომა დაფასდეს“, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
საგარეო საქმეთა მინისტრმა, დავით ზალკალიანმა თავის მხრივ აღნიშნა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის და საგარეო საქმეთა სამინისტროების ერთობლივი ინიციატივის მნიშვნელობა, რომელიც კარგი შესაძლებლობაა საქართველოს კულტურისა და ტრადიციების, ასევე ტურისტული პოტენციალის  წარმოჩენისთვის.
„ყოველწლიურად, რთველის დროს, ჩვენ ვიწვევთ  დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებს, რათა გავაცნოთ ჩვენი მდიდარი კულტურა, ტრადიციები, ღვინის წარმოების მრავალსაუკუნოვანი ისტორია, რაც საქართველოს სავიზიტო ბარათია ყველგან. წელს, მიუხედავად პანდემიისა, ჩვენ მაინც ჩავატარეთ ტრადიციული დიპლომატიური რთველი. პირველ რიგში, მინდა განსაკუთრებული მადლობა გამოვხატო ჩემი კოლეგის, სოფლის მეურნეობის მინისტრის, ლევან დავითაშვილის მიმართ, რომელიც დღევანდელი ღონისძიების ერთ-ერთი ინიციატორია და ამ ადგილის, „შუმის მეღვინეობის“ შემქმნელი ადამიანების მიმართ. ეს ღონისძიება,  ჩვენი სტუმრებისთვის არამხოლოდ ტრადიციების გაცნობას ემსახურება, არამედ საქართველოს უკეთ წარმოჩენის, ცნობადობის ამაღლების კუთხით ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ღონისძიებაა”- განაცხადა დავით ზალკალიანმა.

"Diplomatic Vintage - 2020"
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Levan Davitashvili, and the Minister of Foreign Affairs, Mr. Davit Zalkaliani, hosted the representatives of the diplomatic missions accredited in Georgia in the "Diplomatic Vintage".
Participants of the Diplomatic Vintage 2020 visited the wine company "Shumi" in Tsinandali. Foreign diplomats were greeted at the wine museum "Vazioni" located on the territory of the company, got acquainted with the unique varieties of vines cultivated near the enterprise and took part in the traditional vintage.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Levan Davitashvili informed the foreign diplomats about the importance of viticulture and winemaking for our country and the progress of the 2020 vintage. The Minister also familiarized the guests with the vintage tradition.
"Traditionally, harvest is associated with celebration in Georgia. This is the crop settlement, which is a very important and exciting moment for every Georgian. We want to introduce our traditional culture to foreign friends, diplomatic representatives and Ambassadors accredited in Georgia. Therefore, this event showcasesGeorgian culture, aspiring to shed light to our traditions and wine at an international scale.  In 2020, amidst incumbentchallenges and obstacles,, we have been successful in accommodating the harvest without drawbacks, not a single kg of grape has been kept undelivered and the work of our farmers is highly appreciated, "- said Mr. Levan Davitashvili.
The Minister of Foreign Affairs, Mr. Davit Zalkaliani, noted the importance of the joint initiative of the Ministries of Environmental protection and Agriculture and Foreign Affairs, which is a good opportunity to present Georgia’s culture and traditions, as well as tourism potential.
"Every year, during the vintage, we invite representatives of the diplomatic missions to introduce them to our rich culture, traditions, centuries-old history of wine harvesting, which is Georgia's landmark character worldwide. This year, despite of the pandemic - we hosted the traditional diplomatic vintage. First of all, I would like to express my sincere gratitude toward my colleague, the Minister of Agriculture, Mr. Levan Davitashvili, who is one of the initiators of today's event and to the people who created the "Shumi Winery". Today’s event has aspired our guests with the traditions, but has also proved to be a truly vital effort for positioning Georgia and raising awareness in this regard” – Minister Zalkaliani stated.