ლევან დავითაშვილი პურის მწარმოებლებს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი პურ-პროდუქტების და ხორბლის მწარმოებლებს შეხვდა.
„პანდემიის ფონზე მსოფლიოში არსებული ეკონომიკური ვითარების გათვალისწინებით, ჩვენ რეგულარული შეხვედრები გვაქვს ბიზნესსექტორის წარმომადგენლებთან. მორიგი  სამუშაო შეხვედრა გვქონდა ხორბლის და პურის მწარმოებლებთან. პურზე ფასის მომატების საფუძველი არ გვაქვს. ჩვენ ვახორციელებთ ხორბლის მარაგების მუდმივ მონიტორინგს. არანაირი შეფერხება არც პურის და არც ფქვილის მიწოდებაში არ გვექნება; ფასები შენარჩუნდება“, - განაცხადა მინისტრმა.
ლევან დავითაშვილმა შეხვედრაზე ფქვილსა და პურზე, როგორც ყველაზე მოთხოვნად პროდუქტებზე, სტაბილური ფასის შენარჩუნების აუცილებლობაზე და ბიზნესსექტორის მხრიდან, არსებულ ვითარებაში, პასუხსმგებლიანი  გადაწყვეტილებების მიღების მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
„ვფიქრობ, ჩვენი თანამშრომლობა კონსტრუქციული, გამჭვირვალე და ეფექტიანია. ჩვენ უნდა შევძლოთ სტაბილურობის და, ამავე დროს, ბიზნესის განვითარებისთვის პოზიტიური გარემოს შენარჩუნება“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
როგორც ხორბლისა და ფქვილის მწარმოებელთა ასოციაციის აღმასრულებელმა დირექტორმა, ლევან სილაგავამ აღნიშნა, სოციალური მიმართულება შეხვედრის მონაწილე ყველა კომპანიისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია; გარკვეული მარაგების ხარჯზე, რომელიც ქვეყანაში არსებობს ფქვილის ბაზარზე, სტაბილიზაცია იქნება.
პურპროდუქტების ასოციაციის თავმჯდომარის, მალხაზ დოლიძის განცხადებით, მსოფლიო ბაზარზე ხორბლის ფასები იცვლება, რამაც გარკვეული დაძაბულობა გამოიწვია, თუმცა ქვეყანაში გარკვეული მარაგები არსებობს, ამიტომ  სტაბილური ფასი უნდა შენარჩუნდეს.
ხორბლის, ფქვილისა და პურის სექტორის წარმომადგენლებთან შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი და შესაბამისი დეპარტამენტების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Amid the Covid-19 pandemic, levelling off stable pricing of main products, such as wheat and bread, has been set as a priority by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia (MEPA). For swift and prompt coordination, Minister Levan Davitashvili hosted bakery and bread producers at the MEPA premises.
“Regular meetings with the business sector have become systematic and are especially vital due to the impact of the pandemic on domestic and global economies. Global turmoil has not disrupted supply and operation of bakeries and wheat-derived production. Prices have levelled off due to ensuring constant oversight over grain supply. There are no foreseeable disruptions in wheat-derived or grain supplies, thus prices will be maintained.
I regard our cooperation as constructive, transparent and effective. We shall aim at ensuring stability, while fostering a positive environment for business development” – Minister Davitashvili stated.
Mr Malkhaz Dolidze, Chairperson of Georgian Bakery Products Association upheld a commitment that despite elevated prices of wheat-derived products amid the pandemic, especially on grain, Georgia will ensure stable prices.
As an effort to counter the overpricing of wheat-derived products, Mr Levan Silagava, Director of the Georgian Flour Producers Association referred to social responsibility being at core for persisting raising prices, complemented with sufficient storage.
The meeting enjoyed the presence of Mr Giorgi Khanishvili, Deputy Minister of MEPA, along with the respective departments and representatives of grain and wheat-derived products’ sector.