ლევან დავითაშვილი: „ჩვენ გვჭირდება აგრარული სფეროს პროფესიონალები. ამიტომ პროექტები, რომლებიც პოპულარიზაციას უწევს ახალგარზრდებში სოფლის მეურნეობის მიმართულებებს, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია”
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა,  მინისტრის პირველ მოადგილესთან, გიორგი ხანიშვილთან, საქართველოში აშშ-ის სოფლის მეურნეობის დეპარტამენტის წარმომადგენელთან, დემნა ძირკვაძესთან  და ორგანიზაციის „მომავლის ფერმერი“ თავმჯდომარესთან, რუსუდან გიგაშვილთან ერთად, სოფლის მეურნეობის პოპულარიზაციის მიზნით გამართული კონკურსის  გამარჯვებულები დააჯილდოვა.
„სოფლის მეურნეობის ეფექტიანად და სწორად განვითარებისთვის, თანამედროვე ცოდნა აუცილებელია. ჩვენ გვჭირდება აგრარული სფეროს ახალგაზრდა პროფესიონალები, ამიტომ პროექტები, რომლებიც პოპულარიზაციას უწევს ახალგარზრდებში სოფლის მეურნეობის მიმართულებებს, განსაკუთრებით დასაფასებელია. აღსანიშნავია, სამინისტროსა და  აშშ-ის სოფლის მეურნეობის დეპარტამენტის მჭიდრო თანამშრომლობის მნიშვნელობა, რომლის ფარგლებში არაერთი წარმატებული პროექტი განხორციელდა. მათ შორის არის ეს ინიციატივაც, რომელიც ახალგაზრდების სოფლის მეურნეობის დარგით დაინტერესებისა და წახალისების მიზნით, კონკურსის ჩატარებას გულისხმობს“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
კონკურსი, რომელიც  მიზნად ისახავს სოფლის მეურნეობის შესახებ ცნობიერების ამაღლებასა და დარგით მომავალი თაობის დაინტერესებას, ორგანიზაციის „მომავლის ფერმერი“ ინიციატივით გაიმართა. კონკურსის მხარდამჭერები არიან  საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო, აშშ-ის სოფლის მეურნეობის დეპარტამენტი (USDA) და კალიფორნიის ფრეზნოს უნივერსიტეტი.
როგორც „მომავლის ფერმერის“ თავმჯდომარემ, რუსუდან გიგაშვილმა აღნიშნა, კონკურსში, ქვეყნის მასშტაბით მდებარე ათეულობით სკოლა ჩაერთო.  მონაწილეებმა წარადგინეს ინფორმაცია საკუთარი მეურნეობების და საკარმიდამო ბოსტნების, შერჩეული სათესლე/სანერგე მასალების, ჩატარებული აგროტექნიკური სამუშაოებისა და მიღებული მოსავლის შესახებ.  კონკურსი, სკოლების მეურნეობებისა და საკარმიდამო ბოსტნების ადგილზე ნახვასა და შეფასებას  ითვალისწინებდა, თუმცა  კორონავირუსის პანდემიის გამო დაწესებული რეგულაციების გათვალისწინებით,  პროცედურები  ონლაინ რეჟიმში განხორციელდა.
საკონკურსო კომისიამ გამარჯვებულები კალიფორნიის ფრეზნოს უნივერსიტეტის მიერ სასკოლო კონკურსების შეფასებისთვის შემუშავებული კრიტერიტერიუმების მიხედვით გამოავლინა.  კონკურსის პირველ ეტაპზე შეირჩა 37 მონაწილე, საიდანაც მეორე ეტაპზე გადავიდა 10. ქართველი და ამერიკელი სპეციალისტებით დაკომპლექტებულმა კომპეტენტურმა კომისიამ კი, სამი გამარჯვებული გამოავლინა შემდეგ ნომინაციაში:
• გუნდური ნამუშევარი - მარნეულის მუნიციპალიტეტის მარადისის საჯარო სკოლა, ეკოკლუბი „მაი“ - მე-9, მე-10, მე-11 კლასის 9 მოსწავლე.  წარმოებული კულტურები:  სალათის ფურცლები, ბროკოლი.
• მრავალფეროვანი ბოსტანი - გორის მუნიციპალიტეტი, სოფელ თორტიზას საჯარო სკოლის მე-10 კლასის მოსწავლე გიორგი სირბილაძე. წარმოებული კულტურები: პომიდორი, ბულგარული წიწაკა, ბადრიჯანი, კიტრი, ყაბაყი, გოგრა, კომბოსტო.
• ყველაზე მოტივირებული - ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტი, სოფელ იანეულის საჯარო სკოლის მე-9 კლასის მოსწავლე ლაშა-გიორგი კუჭაშვილი. წარმოებული კულტურა: მარწყვი.

Minister of Environmental Protection and Agriculture Levan Davitashvili: “As we need professionals in agriculture, the projects that popularize the directions of the field among youth are particularly important”
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Levan Davitashvili, together with the first Deputy Minister Mr. Giorgi Khanishvili, the representative of the US Department of Agriculture Mr. Demna Dzirkvadze, and the Chairwoman of the association "Farmer of the future" Ms. Rusudan Gigiashvili, awarded the winners of the contest, which aimed to raise youth awareness in agriculture.
„Modern knowledge is essential for the efficient and proper development of agriculture. As we need professionals in agriculture, the projects that popularize field directions among youth are especially appreciated. It is noteworthy to mention the importance of the close cooperation between the Ministry and the US Department of Agriculture, within which several successful projects have been implemented. Among those is current initiative, which aims to hold a contest directed to encourage young people to get interested in agriculture. “- declared Levan Davitashvili.
This contest, with an aim to raise awareness and get youth interested in agriculture, was organized by the association "Farmers of the Future." The Ministry of Environmental Protection and Agriculture; the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports; the US Department of Agriculture (USDA); and the University of Fresno, California were the supporters of the contest.
As was mentioned by the chairwoman of "Farmers of the Future," Ms. Rusudan Gigiashvili, a dozen schools across the country participated in the contest.
Participants submitted information on their farms and vegetable gardens, according to their seed selections, nursery materials, their crops, and the type of agrotechnical work that was performed.
Initially, the contest committee considered visiting the gardens and evaluating the participants in place. However, due to the specific regulations related to Covid-19, the procedures were carried out online.
The contest committee identified the winners according to criteria developed by the University of Fresno, California. In the second stage of the contest, 10 participants were selected, out of the 37 applications that were submitted. The competent commission, consisting of Georgian and American experts, revealed three winners of the following nominees: