გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში, თბილისის ურბანული ტყის ლანდშაფტის აღდგენისა და რეკრეაციული ინფრასტრუქტურის განვითარების პროექტი განიხილეს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა ქალაქ თბილისის მერის მოადგილესთან, მაია ბითაძესთან ერთად, თბილისის ურბანული ტყის ლანდშაფტის აღდგენისა და რეკრეაციული ინფრასტრუქტურის განვითარების პროექტი სამუშაო შეხვედრაზე განიხილა.
როგორც ლევან დავითაშვილმა  აღნიშნა, ურბანული ტყის აღდგენა ქალაქში არსებულ ეკოლოგიურ მდგომარეობას მნიშვნელოვნად  გააუმჯობესებს.
შეხვედრაზე მთაწმინდის ფერდის გამწვანების პროექტის ავტორმა, მონადირეთა და მეთევზეთა ფედერაციის პრეზიდენტმა, თემურ ტყემალაძემ დეტალურად ისაუბრა  პროექტის მოსამზადებელ სამუშაოებსა და პროექტის ფარგლებში ჩატარებულ კვლევებზე. თბილისის ურბანული ტყის სივრცით-ფუნქციური და ტექნიკურ-ეკონომიკური ხედვის შესახებ პრეზენტაცია დისტანციური ზონდირებისა და გეოინფორმაციული სისტემების საკონსულტაციო ცენტრის „გეოგრაფიკი“ დირექტორმა, გიორგი გოცირიძემ წარადგინა.
პროექტი, რომელიც ფონდის „ქართუ“ დაფინანსებით ხორციელდება, ითვალისწინებს მთაწმინდის ფერდის ტყის ლანდშაფტის სრულ აღდგენა-რეაბილიტაციას და ოთხ სეზონად გადაქცევას, რაც მარადმწვანე და ფოთლოვანი ხეების, ასევე, ბუჩქოვანი და ბალახოვანი საფარის განაშენიანება-რეაბილიტაციას  ითვალისწინებს. პროექტის დასრულება,  დაახლოებით, ოთხ წელიწადში იგეგმება.
სამუშაო შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ პირველ ეტაპზე მოხდება არსებული ტერიტორიის სტატუსის ამაღლება, ერთიანი სივრცითი ხედვის შექმნა და პროექტის  ფარგლებში გათვალისწინებული სამუშაოების ეტაპობრივი განხორციელება. პროექტირება და  გეგმარება მომავალი წლის დასაწყისში დასრულდება.  თბილისის ურბანული ტყის ლანდშაფტის აღდგენისა და რეკრეაციული ინფრასტრუქტურის განვითარების პროექტის შუალედური ანგარიშის პრეზენტაცია 15 ოქტომბერს გაიმართება.
სამუშაო შეხვედრას ესწრებოდნენ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე იური ნოზაძე, სამინისტროსა და თბილისის მერიის წარმომადგენლები.

The Ministry hosts a discussion on recovery of Tbilisi’s urban forest landscape and enhancement of recreational infrastructure
Minister of Envrionmental Protection and Agriculture, Mr Levan Davitashvili discussed the project of Tbilisi’s urban forest recovery and enhancement of recreational infrastructure, at the meeting, with the Deputy Mayor of Tbilisi, Ms Maia Bitadze. The Cartu Foundation-supported project entails complete recovery-rehabilitation of the forest landscape at the Mtatsminda slope.
Minister Davitashvili stressed out that recovery of urban forest will significantly improve incumbent ecological state of the city.
During the meeting, Temur Tkemaladze, President of the Association of Hunters and Fishermen, who also serves as an author of Mtatsminda’s greenery project, provided a detailed brief on the research undertaken and preparatory works commenced within the project. Meanwhile, Giorgi Gotsiridze, Director of the Geographic Information System and Remote Sensing Consulting Center GeoGraphic, delivered a presentation on Tbilisi’s urban forest space-functional and technical-economic approaches.
The project on complete recovery-rehabilitation of the forest landscape at the Mtatsminda slope, will consistently transform an area into four harmonious seasons. Efforts within the project will ensure cultivation-rehabilitation of evergreen and deciduous trees, as well as paving shrub and grass cover. The project will commence in about 4-years’ time.
In the course of the working meeting, attendees agreed to initially upgrade the given territory’s status, followed with elaboration of a unified space approach, and gradually implement the works set forth within the project. Elaboration of the project and planning efforts will commence during an early start of an upcoming year. Midterm report on the rehabilitation of Tbilisi’s urban forest and enhancement of recreational infrastructure will be presented on October 15.
The meeting enjoyed a company of Mr Iuri Nozadze, Minister of Environmental Protection and Agriculture, along with other representatives from the Ministry and the Tbilisi City Hall.