საუდის არაბეთში განხორციელებული ცოცხალი ცხვრის ექსპორტის ღირებულება 4.5 მლნ აშშ დოლარით გაიზარდა
„სოფლის მეურნეობის განვითარების ხელშეწყობისთვის შემუშავებული სახელმწიფო პოლიტიკის შედეგად, ხელშესახები პოზიტიური შედეგები უკვე გვაქვს. გაზრდილია ქართული პროდუქციის ექსპორტის მაჩვენებლები, მათ შორის, ცოცხალი ცხვრის. ფერმერები კმაყოფილები არიან. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 36%-ით გაიზარდა ექსპორტირებული ცოცხალი ცხვრის ღირებულება, რაც საექსპორტო ფასის ზრდითაა განპირობებული“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, გიორგი ხანიშვილმა, რომელიც ცოცხალი ცხვრის საექსპორტოდ მზადების პროცესს ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტში გაეცნო.
შპს „აგროქიზიყი“ ცხვარს საექსპორტოდ ამზადებს. ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტში, მადათაფას ტბის მიმდებარედ მოწყობილია სპეციალური საკარანტინე სივრცე, სადაც ცხვარი დაკვირვებასა და შესაბამის გამოკვლევებს გადის. საკარანტინო ვადის დასრულების შემდეგ, ცხვრის ექსპორტი საუდის არაბეთში განხორციელდება.
შპს „აგროქიზიყის“  წარმომადგენლის  ბექა გონაშვილის განცხადებით, ბოლო პერიოდში, შეკვეთების რაოდენობა გაზრდილია.
საქართველოდან ცოცხალი ცხვრის ექსპორტი ძირითადად არაბულ ქვეყნებში ხორციელდება. 2020 წელს, ძირითად საექსპორტო ქვეყნები საუდის არაბეთი და აზერბაიჯანია. 2020 წლის 9 თვეში, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, საუდის არაბეთში განხორციელებული ცოცხალი ცხვრის ექსპორტის ღირებულება 6-ჯერ, 4.5 მლნ აშშ დოლარით გაიზარდა.

4,5 million USD of increase in exporting sheep to the Saudi Arabia
“The State Policy for Agricultural Development in Georgia has already been translated into positive and tangible outputs. Indicators for Georgia’s production export has increased, including live sheep. Farmers are satisfied. It is worth mentioning that as a comparison to the previous year, worth of exported live sheep has increased in 36 %, which is a result of increasing export price” – the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr Giorgi Khanishvili stated, while observing the preparatory process of exporting live sheep at the Ninotsminda municipality.
LTD “Agrokiziki” specializes in shipment of live sheep for an export. A special quarantine space has been set up nearby the Madatapi lake, Ninotsminda municipality, which ensures comprehensive observation and examination on the sheep. Upon commencement of quarantine period – the live sheep will be exported to the Saudi Arabia.
Mr Beka Gonashvili, representative of the LTD “Agrokiziki” stated that, recently, number of shipment orders has increased.
The Arab world is the main beneficiary of live sheep export from Georgia. As of 2020, the key countries to export are Azerbaijan and Saudi Arabia. In the course of the first 9 months of the year 2020, worth of live sheep export to the Saudi Arabia has increased 6 times, amounting into 4,5 million USD.