მსოფლიო ცირკულარული ეკონომიკის ფორუმის (WCEF) ონლაინ შეხვედრა გაიმართა
მსოფლიო ცირკულარული ეკონომიკის ფორუმის (WCEF) ონლაინ შეხვედრა თემაზე „ცირკულარული ეკონომიკის მომსახურება - გლობალური გადასვლის შესაძლებლობა საერთაშორისო ვაჭრობის გზით“ ფინეთის ინოვაციების ფონდის „Sitra“ ორგანიზებითა და ფინეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროსა და მდგრადი განვითარების საერთაშორისო ინსტიტუტის (IISD) მხარდაჭერით გაიმართა.
შეხვედრის მიზანი ცირკულარული ეკონომიკის ახალ და ინოვაციურ მომსახურებაზე დაფუძნებულ მოდელზე გადასასვლელად მოლაპარაკებების ხელშეწყობა იყო, რაც მომავალში ახალი სამუშაო ადგილებისა და საარსებო წყაროების უზრუნველყოფას წაახალისებს.
„მნიშვნელოვანია, რომ ცირკულარული ეკონომიკის პოლიტიკამ და სავაჭრო პოლიტიკამ ერთმანეთის ურთიერთწახალისება უზრუნველყოს. იმის მიუხედავად, რომ ცირკულარული ეკონომიკისკენ სწრაფვა ქვეყნის ეკონომიკის გარკვეულ სფეროებში პირველადი და მეორადი მასალების, ნარჩენების იმპორტისა და ექსპორტის შემცირებას გამოიწვევს, ეს პროცესი მომსახურებით ვაჭრობის ახალ შესაძლებლობებს შექმნის“, - განაცხადა გარემო დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ სოლომონ პავლიაშვილმა.
შეხვედრაზე მინისტრის მოადგილემ მოდელის დანერგვაში საერთაშორისო თანამშრომლობის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი  და აღნიშნა, რომ ახალი მოდელი  ბუნებრივ რესურსებზე ზეწოლის შემცირებას, ეკოსისტემების მდგრადობას ემსახურება და გაეროს მიერ განსაზღვრულ მდგრადი განვითარების მიზნებს პასუხობს.
ფონდმა „Sitra“ და მდგრადი განვითარების საერთაშორისო ინსტიტუტმა (IISD), ფინეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მხარდაჭერით, საპილოტე კვლევა ჩაატარეს, თუ როგორ ხდება ცირკულარული ეკონომიკის ხელშემწყობი მომსახურების გაყიდვა საზღვრებს გარეთ და როგორ შეიძლება ამ ბიზნესისა და მისი საერთაშორისო გავრცელების ხელშეწყობა.
ონლაინ შეხვედრას ფონდის „Sitra” და  ცირკულარული ეკონომიკის წარმომადგენელი მალენა სელი, ლინდსტრომის  უფროსი ვიცე-პრეზიდენტი ანა-კაისა ჰუტუნენი, ფონდოს „Sitra” კლიმატისა და ბუნების გადაწყვეტილებების წამყვანი სპეციალისტი საარა ტამინენი, მდგრადი განვითარების საერთაშორისო ინსტიტუტის ვაჭრობის ექსპერტი ალის ტიპინგი, აღმასრულებელი დირექტორი იოსტ დეკლუივერი, OECD-ის ვაჭრობისა და გარემოს პოლიტიკის ანალიტიკოსი შუნტა იამაგუჩი, Business Europe მრჩეველი ლეონ დე გრაფი, ევროკომისიის ვაჭრობისა და მდგრადი განვითარების განყოფილების უფროსი მადლენ ტუინინგა და ევროპული გარემოსდაცვითი პოლიტიკის ინსტიტუტის გლობალური გამოწვევებისა და SDG  პროგრამის ხელმძღვანელი მარიან კეტუნენი ესწრებოდნენ.

The Finnish Innovation Fund (Sitra), the International Institute for Sustainable Development (IISD) and the Ministry for Foreign Affairs of Finland organized the World Circular Economy Forum (WCEF) online on the topic of enabling a global transition to a circular economy through international trade.
New and innovative service-based solutions are at the forefront of the circular economy transition. For the circular economy transition to emerge at scale, trade and trade policy will be in a key role in facilitating the global spread of new circular economy businesses and solutions, also providing new jobs and livelihoods.
“It is vital for circular economy policy and trade policy to encourage one another. Despite of the fact that aspiring toward circular economy will cause decline of export and import on some of the primary or secondary materials within some of the spheres – such process will accelerate new opportunities for service trade” – Mr Solomon Pavliashvili, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia stated.
In the course of the session, Deputy Minister Pavliashvili stressed out importance of international cooperation in elaborating the respective model, which will result into less harm on natural resources, ensure sustainability of ecosystems and comply with the United Nations’ sustainable development goals (SDGs).
Sitra and IISD – supported by the Finnish Ministry for Foreign Affairs – have undertaken a pilot study on how services solutions supporting circular economy are traded across borders and how their trade and international spread could be facilitated?
An online session enjoyed participation and attendance of Malena Sell, Senior Specialist, Circular Economy, Sitra; Anna-Kaisa Huttunen, Senior Vice President, Lindström; Saara Tamminen, Leading Specialist, Climate and Nature Solutions, Sitra; Alice Tipping, Trade Expert, International Institute for Sustainable Development; Joost Dekluijver, Chief Executive Officer, Closing the Loop; Shunta Yamaguchi, Policy Analyst, Trade and Environment, OECD; Leon de Graaf, Adviser, BusinessEurope; Madelaine Tuininga, Head of Unit, Trade and Sustainable Development, DG Trade, European Commission; and Marianne Kettunen, Principal Policy Analyst and Head of Programme Global Challenges and SDGs, Institute for European Environmental Policy.