დღეს, საქართველოს მთავრობამ რუსთავის ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესების სამოქმედო გეგმა დაამტკიცა
ლევან დავითაშვილი: „ძირითადი დამაბინძურებელი არის უმცირესი მყარი ნაწილაკები, ე.წ. PM10 და PM2.5, ის რასაც ჩვენ მტვერს ვუწოდებთ და რაც არსებულ ნორმებს მნიშვნელოვნად აჭარბებს ზოგიერთ სამრეწველო უბანში. ასევე, ხშირია ტრანსსასაზღვრო დაბინძურებები ქალაქ რუსთავში და მთლიანად საქართველოს ტერიტორიაზე. როდესაც ამას სამრეწველო დაბინძურება ემატება, საცხოვრებელი პირობები მძიმდება.
ამიტომ, კომპლექსური იყო სამუშაო პროცესი, რომელიც მიმდინარეობდა 1 წლის განმავლობაში. წლის დასაწყისში, თებერვალში შევქმენით სამუშაო ჯგუფი, რომელშიც აქტივისტებიც მოძრაობიდან „გავიგუდე“ იყვნენ ჩართული. რუსთავის მოსახლეობასთან, ასევე, ბიზნესსექტორთან და მუნიციპალიტეტთან მჭიდრო თანამშრომლობით შემუშავდა გეგმა, რომელიც გულისხმობს, დაახლოებით, 63 მილიონ ინვესტიციას სახელმწიფოს მხრიდან და რომელიც 2021 – 2022 წლებში უნდა დაიხარჯოს იმისთვის, რომ ქალაქში შეიქმნას შესაბამისად ახალი მწვანე ინფრასტრუქტურა. ეს მოიცავს როგორც ეკობილიკებს, ფეხით სავალ სივრცეებს, არსებული პარკების გაუმჯობესებას, გამწვანებას, ველობილიკების შექმნას ქალაქში და ბევრ სხვა მიმართულებას, რომელიც კომპლექსურად იქნება გეგმის ნაწილი ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესების კუთხით”

Today has marked adoption of an action plan for improving atmospheric air quality of Rustavi by the Government of Georgia
The main pollutants are little particles PM10 and PM2.5, that we refer to as dust; their presence at certain industrial neighborhoods often exceed the norms set forth. Transborder pollutants in the city of Rustavi, as well as whole Georgia are also frequent. These, combined with industrial pollution worsens living conditions.
For the last one year, we have undertaken complexed efforts. In February, we established a working group, which enjoyed participation from activists of the “Gavigude” (EN: I can’t breathe) movement. We have joined forces with Rustavi’s dwellers, business sector and the municipality itself to elaborate an action plan; as an outcome, 63 million of investment will be undertaken by the State during the period of 2021-2022 to ensure green infrastructure in the city, which shall entail eco routes, space for walking, improvements to existing parks, greenery, bike routes and many other priorities, which will be at core and complex aspects of the action plan, aspiring to improve infrastructure”.