ლევან დავითაშვილი: „კრწანისის ტყეპარკში მასშტაბური აღდგენითი სამუშაოები მიმდინარეობს”
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს უწყება - ველური ბუნების ეროვნული სააგენტო, კრწანისის ტყეპარკში, მტკვრის ჭალის ინფრასტრუქტურისა და მწვანე საფარის აღდგენის ღონისძიებებს ახორციელებს. მიმდინარე სამუშაოებს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი ადგილზე გაეცნო.
„ორი წლის წინ, მოსახლეობას დავპირდით, რომ კრწანისის ტყეპარკს თავის უმნიშვნელოვანეს ფუნქციას დავუბრუნებდით. ორ წელიწადში ჩვენ შემოვღობეთ ტერიტორია, მოვაწყეთ საჭირო ინფრასტრუქტურა და დავიწყეთ აღდგენითი სამუშაოები, რათა ეს სივრცე ვაქციოთ საინტერესო რეკრეაციულ ადგილად როგორც ჩვენი მოქალაქეებისათვის, ასევე სტუმრებისთვის. ველური ბუნების სააგენტო აღდგენით სამუშაოებს აქტიურად ახორციელებს. ეკოლოგიური მდგომარეობის გაუმჯობესებისთვის, ამ ადგილს განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს და მისი აღდგენა თანხვედრაშია ჩვენი სამინისტროს პოლიტიკასთან. ტყე-პარკი წარმოადგენს მტკვრის ჭალის ბუნებრივ ეკოსისტემას და იგი რეკრეაციული სივრცეა თბილისსა და რუსთავს შორის. აუცილებლად უნდა აღვნიშნოთ ჩვენი პარტნიორი ორგანიზაციების მხარდაჭერა, ამის მაგალითია „ენერგო პროექტის” დაფინანსებით პარკის ტერიტორიაზე მზის ბატარეების ელექტროსადგურის მშენებლობა. ასეთი მწვანე და მდგრადი, ეკოლოგიურად სწორი ენერგორესურსებით უზრუნველყოფა ტყეპარკის განვითარებაში ძალიან მნიშვნელოვანი ნაბიჯია”, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
გლობალური გარემოსდაცვითი ფონდის (GEF, პროგრამა „მტკვარი 2”, UNDP) დაფინანსებით, ტყეპარკში 100 კილოვატიანი მზის ელექტროსადგურის მშენებლობა დასრულდა. როგორც UNDP GEF პროგრამის „მტკვარი 2" ეროვნულმა კოორდინატორმა, მაკა ჯულაყიძემ განაცხადა, მომავალშიც აქტიურად გაგრძელდება გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან თანამშრომლობა კრწანისის ტყეპარკის აღდგენის პროცესში.
ველური ბუნების ეროვნული სააგენტოს ხელმძღვანელის, რეზო ბეჟაშვილის განცხადებით, მზის ელექტროსადგურის მიერ გამომუშავებული ელექტროენერგია მოხმარდება სარწყავი წყლის სატუმბი სადგურის, ჭალის ტყის საირიგაციო სისტემების, არსებული 11 სათევზაო ტბორის წყალშევსებისა და საკუთრივ ტყეპარკის გზებისა და ბილიკების განათებას.
ველური ბუნების სააგენტოს მიერ მასშტაბური სამუშაოების განხორციელების შედეგად, კრწანისის ტყეპარკი რუსთავსა და თბილისს შორის მნიშვნელოვანი რეკრეაციული სივრცის ფუნქციას დაიბრუნებს. სადაც გადაადგილება შესაძლებელი იქნება მხოლოდ ფეხით, ველოსიპედით ან მინი ელექტროავტომობილით.

Reinstating the Krtsanisi Forest to its previous glory
The National Wildlife Agency under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture (MEPA) undertakes reinstating efforts of the Krtsanisi Forest, Kura valley infrastructure and grass cover. Mr Levan Davitashvili, Minister of MEPA paid a visit to the Forest for learning more about the efforts.
“We made a vow to our population two years ago, that we would reinstate the Krtsanisi Forest to its previous glory. In two-years’ time, we have managed to fence the territory, install required infrastructure and launch recovery efforts aiming at turning the forest into a desired recreational area for the local dwellers as well as the visitors. The National Wildlife Agency actively complements reinstating efforts and enhances the ecological environment. The forest has a peculiar meaning and restoring its glory complies with the Ministry’s strategy. The forest entails an integral part of Kura valley’s natural ecosystem and it spans as a recreational space between Tbilisi and Rustavi. Nevertheless, we shall embrace our partners’ commitment, such as the company “Energy Project”, which has funded construction of a solar power plant. Such green, sustainable and eco-friendly energy resources will be a great contribution toward thriving the forest” – Minister Davitashvili stated.
The Global Climate Fund’s (GEF) programme “Kura II”, is funded by the UNDP and has commenced construction of a 100 kW Solar System Station. Ms Maka Julaqidze, National Coordinator for the UNDP-GEF International Waters Kura II reiterated that the MEPA will be further joined forces with - for reinstating the Krtsanisi Forest.
Mr Rezo Bezhashvili, Head of the National Wildlife Agency briefed attendees that the Solar System Station will supply electricity to the water pump station, as well as the forest’s irrigation systems, 11 incumbent fishing ponds and light up the forest’s roads and sidewalks.
The National Wildlife Agency’s tremendous efforts have translated into restoring a crucial status of the Krtsanisi Forest between Rustavi and Tbilisi, which will be a joyful area for walking, cycling or driving electric cars.