ლევან დავითაშვილი: „იფუნქციონირებს შტაბი, სადაც ციტრუსის მოსავლის დაბინავებაზე აჭარის სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან ერთად ვიმუშავებთ"
ციტრუსის მოსავლის აღებისა და დაბინავების საორგანიზაციო საკითხები გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა აჭარის ა/რ სოფლის მეურნეობის მინისტრთან, გიორგი სურმანიძესთან ერთად განიხილა.
წელს აჭარაში მაღალი ხარისხის ციტრუსის მოსავალს ელოდებიან. მოსავლის საპროგნოზო მაჩვენებელი 40 ათასამდე ტონას შეადგენს; აქედან 50% ექსპორტზე გავა.
„დღევანდელ სამუშაო შეხვედრას აჭარის ა/რ სოფლის მეურნეობის ახალ მინისტრთან ერთგვარი გაცნობითი ხასიათი ჰქონდა; შესაბამისად, განვიხილეთ ყველა სტრატეგიული მიმართულება, თუმცა, ძირითადი ციტრუსის რთველი იყო. ბოლო წლების ანალოგიურად, წელსაც იფუნქციონირებს შტაბი, სადაც ციტრუსის მოსავლის დაბინავებაზე ერთობლივად ვიმუშავებთ. კოორდინირებულად მოხდება არასტანდარტული მანდარინის ჩაბარება, გადამუშავება, ნაკადების კონტროლი და აღრიცხვა ელექტრონული პროგრამის მეშვეობით. ნარინჯისფერი რთველი წელსაც ორგანიზებულად ჩაივლის“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
როგორც აჭარის სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, გიორგი სურმანიძემ აღნიშნა, 2020 წელს ციტრუსის მოსავალი უხვი არ არის, თუმცა ხარისხი გაზრდილია. მინისტრის განცხადებით, წელს 7 ათას ტონამდე არასტანდარტულ მანდარინს ელოდებიან, რაზეც აჭარის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ბიუჯეტით სუბსიდირება არის გათვალისწინებული. არასტანდარტულ მოსავალს 30-მდე მიმღებ-დამხარისხებელი საწარმო ჩაიბარებს.

Minister Davitashvili: “We will join forces with the Ministry of Agriculture of the Autonomous Republic of Adjara for storing citrus harvest”
2020 has garned top notch quality harvest of citrus with an estimated projection of 40 tonnes; 50 % of these will be exported. A citrus harvest handling and storage efforts have been discussed by Mr Levan Davitashvili, Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and Mr Giorgi Surmanidze, Minister of Agriculture of the Autonomous Republic of Adjara.
“Together with Minister Surmanidze, we have scrutinized each of the strategic priorities – citrus harvest at their core. As a well-established practice during the last few years, we will operate a special unit for realizing citrus harvest, which will ensure coordination of non-standard tangerines handling, processing, oversight of the flow and registry within an electronic system. This year, an orange harvest will be handled in an organized manner” – Minister Davitashvili stated.
Deputy Minister Surmanidze elaborated that despite of citrus harvest not being bumper, the quality of the latter has increased. 2020 harvest projects 7,000 tonnes of non-standard tangerines, which will be subsidized by the Ministry of Agriculture of the Autonomous Republic of Adjara. An estimated 30 storage-sorting enterprises will receive non-standard harvest